Podróżna z Ukrainy przewoziła papugę bez wymaganych zezwoleń. Papuga żako należy do chronionego gatunku. Została objęta ochroną na podstawie przepisów Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Konwencja ta chroni dziko żyjące rośliny i zwierzęta. Zagrożeniem dla papug żako w ich naturalnym środowisku jest kłusownictwo i nielegalny handel tymi egzotycznymi ptakami.
– Podczas odprawy na przejściu granicznym w Zosinie tamtejszy funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej poprosił podróżną o przedstawienie dokumentów CITES zezwalających na przewóz tego ptaka przez granicę. Niestety, kobieta takich zezwoleń nie miała. Twierdziła, że nic nie wiedziała o tym, że powinna posiadać takie dokumenty i okazać je podczas kontroli granicznej. Wobec podróżnej wszczęto postępowanie w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody. Papuga trafiła na kwarantannę do ogrodu zoologicznego. Pozostanie tam do czasu decyzji sądu w tej sprawie – poinformował nas Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.
Służby Celno-Skarbowe przypominają, że przewożenie bez odpowiednich zezwoleń i świadectw okazów ujętych na liście CITES może skutkować ich konfiskatą, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Dokumenty CITES wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce takie dokument wydaje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
PRZECZYTAJ: Pomóżmy im zebrać podpisy, bo chcą poprawić los zwierząt. Czasu jest już niewiele
Afrykańska papuga Żako jest również nazywana papugą popielatą lub papugą szarą. Słynie m.in. z niebywałych zdolności do naśladowania ludzkiej mowy i innych dźwięków a także charakteryzuje ponadprzeciętną inteligencją. Niestety, w naturalnym środowisku grozi jej wyginięcie. Dlatego objęta została międzynarodową ochroną.
Napisz komentarz
Komentarze