Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 20:29
Reklama
Reklama

Zwierzyniec: Jubileuszowa konferencja w Roztoczańskim Parku Narodowym

Roztoczański Park Narodowy świętuje swoje 50-lecie. Zwieńczeniem obchodów będzie Jubileuszowa Konferencja Naukowa, która w dniach 25-27 września odbędzie się w Roztoczańskim Centrum Monitoringu i Nauki RPN na Białym Słupie w Zwierzyńcu.
Konik polski jest symbolem RPN. Fot. Leszek Wójtowicz
Konik polski jest symbolem RPN. Fot. Leszek Wójtowicz

Konferencja „Wyrastamy z tradycji i historii Regionu – 50 lat Roztoczańskiego Parku Narodowego w służbie przyrody i człowieka” połączona będzie z XXXI Sympozjum Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego „Indywidualność regionalna przemian środowiska przyrodniczego Polski w warunkach zmian klimatycznych i narastającej antropopresji”.

Wydarzenie będzie miejscem dyskusji na temat ochrony unikalnych walorów przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych Roztocza oraz funkcjonowania cennych obszarów przyrodniczych. Ważnym zagadnieniem będzie także monitoring środowiska oraz rola turystyki i edukacji przyrodniczej na terenach chronionych. Udział w konferencji zapowiedziało wielu znamienitych gości. Wykłady głosić będą wybitni specjaliści z różnych ośrodków akademickich zajmujących się badaniami naukowymi na Roztoczu.

Przyroda i historia

Wszystko zacznie się 25 września od sesji jubileuszowej, w trakcie której nastąpi oficjalne otwarcie konferencji, wręczenie odznaczeń zasłużonym pracownikom Parku i wyróżnień osobom zasłużonym dla ochrony dziedzictwa RPN. Tego dnia odbędzie się także sesja plenarna dotycząca m.in. historii RPN, georóżnorodności regionu oraz zagrożeń dla lokalnych ekosystemów. Dzień zakończy koncert Lwowskiego Kabaretu Artystycznego Czwarta Rano.

CZYTAJ TEŻ: Obrońcy zwierząt zebrali ich dwa razy więcej podpisów, niż potrzebowali

26 września będzie dniem intensywnych debat naukowych, podzielonych na trzy bloki tematyczne. Uczestnicy przedstawią zagadnienia związane z ochroną przyrody, stanem geoekosystemów Roztocza, ochroną walorów krajobrazowych i kulturowych oraz geografią społeczną. Sesje zakończą się dyskusjami na temat aktualnych osiągnięć w zakresie ochrony Roztocza i zagrożeń dla jego przyrody. Równolegle odbędzie się Sympozjum Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego, podczas którego omówione zostaną wyniki badań nad ekstremalnymi procesami środowiskowymi.

PRZECZYTAJ: Zwierzyniec: 31-latek uciekając przed policjantami, wskoczył do stawu

Ostatniego dnia konferencji uczestnicy wezmą udział w trzech równoległych sesjach terenowych, obejmujących zagadnienia związane z przyrodą i historią RPN, pejzażami Roztocza i Twierdzą Zamość oraz obszarami związanymi z dziedzictwem UNESCO – Transgraniczny Rezerwat Biosfery Roztocze.

Złote gody

RPN został utworzony 10 maja 1974 r. Obecnie ma on powierzchnię blisko 8,5 tys. ha. Największym bogactwem Parku są lasy, często o charakterze naturalnym, które zajmują ponad 95 proc. jego powierzchni. Występują tutaj niemal wszystkie rodzime gatunki drzew i krzewów, z których wiele osiąga rozmiary drzew pomnikowych. Wśród przedstawicieli fauny należy wymienić: rohatyńca nosorożca, orlika krzykliwego, trzmielojada, krogulca, błotniaka stawowego, wilka, rysia oraz konika polskiego, który jest symbolem RPN.

Park, zwany Krainą Jodły, Buka i Tarpana, jest przykładem harmonijnego współistnienia przyrody i człowieka. W 2019 r. Park został uznany za Transgraniczny Rezerwat Biosfery UNESCO w ramach Programu „Człowiek i Biosfera”, łącząc obszary przyrodnicze Polski i Ukrainy. Co roku RPN odwiedza ponad 120 tys. osób.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama