- Obława na mordercę. Gdzie jest Bartłomiej Blacha? Trwają poszukiwania wyjątkowo groźnego zbiega.
- Były prezes skazany za wycieczki-łapówki. Od jednej z firm, której materiały wykorzystywano przy docieplaniu bloków, przyjął korzyść majątkową w postaci wycieczek zagranicznych do egzotycznych krajów. Sąd Rejonowy w Zamościu skazał za to byłego już prezesa zamojskiej spółdzielni mieszkaniowej na 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.
- Dzielnicowy uratował życie biegacza. 45-latek z gminy Trzeszczany biegł poboczem drogi w Chyżowicach (gmina Uchanie) i nagle się przewrócił, tracąc przytomność. Szczęśliwy traf chciał, że właśnie w tym czasie przejeżdżał tamtędy asp. Piotr Skrzypczak. Policjant natychmiast reanimował nieprzytomnego joggera i wezwał pomoc. Jego sprawne i szybkie działanie mogło uratować życie biegaczowi.
- Nie wiadomo, co zabiło kaczki. Padnięcia kaczek nie były spowodowane ptasią grypą ani rzekomym pomorem drobiu. Badania pod kątem obu tych zwalczanych z urzędu chorób wykonano w pierwszej kolejności. Przeprowadzone w dalszej kolejności badania toksykologiczne również nie dały odpowiedzi na to, co było przyczyną śmierci 28 krzyżówek z zamojskiego parku. Magistrat po raz kolejny apeluje, aby nie dokarmiać ptaków pieczywem.
- Gaudeamus w Akademii Zamojskiej. We wtorek, 8 października, odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego w Akademii Zamojskiej. Łącznie kształci się tam ponad 1 200 studentów, w tym ponad 500 na pierwszym roku.
- Kampania buraczana ruszyła na dobre. Trwa skup buraków w cukrowni w Werbkowicach. Zakład zamierza skupić nieco więcej surowca od nieznacznie mniejszej liczby plantatorów niż w ubiegłym roku. Plantatorzy, którzy dostarczają cukrowni buraki cukrowe o zawartości cukru od 16 proc. w górę, mogą liczyć na zapłatę prawie 200 zł netto za tonę.
- Samorządowcy i aktywiści z Europy zjadą do Masłomęcza. Gmina Hrubieszów i Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” są partnerami w międzynarodowym projekcie „Sublime”. Razem z 10 innymi gminami przygranicznymi i 10 organizacjami pozarządowymi z Włoch, Malty, Austrii, Bułgarii, Cypru, Grecji, Francji, Węgier, Słowenii i Rumunii wspólnie pracują na rzecz ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju w tych europejskich krajach.
- Nowoczesne pracownie już otwarte. W ubiegłym tygodniu w tomaszowskim szpitalu powiatowym oficjalnie otwarto pracownię tomografii komputerowej i pracownię RTG. Dysponują one nowoczesnym 80-rzędowym tomografem Aquilin Prime i nowym aparatem rentgenowskim Riviera CSX.
- Rok szkolny bez uczniów i nauczycieli. Zwykle rodzice nie godzą się tak łatwo na likwidację szkoły. Mało kiedy obywa się bez protestów. W gminie Ulhówek doszło jednak do zaskakującej sytuacji, w której to rodzice podpisali wyrok na szkołę. Ale ponieważ na zgodne z prawem oświatowym jej zamknięcie było już za późno, szkoła dalej działa, tyle tylko, że bez uczniów i nauczycieli. Pracują w niej jedynie dyrektor, sprzątaczka i ksiądz.
- Po latach znowu razem w szkole. Ponad 300 absolwentów Liceum Ogólnokształcącego imienia Hetmana Czarneckiego w Tyszowcach spotkało się w sobotę 5 października na VI już zjeździe absolwentów.
- Mieszkańcy chcą doposażenia lodowiska. W Biłgoraju rozstrzygnięto kolejną edycję budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali, że 200 tys. zł zostanie przeznaczone na doposażenie miejskiego lodowiska.
- Spotkanie ze świadkiem życia bł. ks. Popiełuszki. Burmistrz Wojciech Żukowski i Dariusz Krech, dyrektor Tomaszowskiego Domu Kultury, zapraszają na spotkanie z s. Krystyną Włodarską, która służyła na parafii, w której posługiwał ks. Jerzy Popiełuszko.
- Nasz obszar jest zagrożony wścieklizną. Wojewoda Lubelski wydał ważne rozporządzenie w związku z wykryciem wścieklizny u kilku zwierząt na terenie powiatu tomaszowskiego. Informuje w nim, że powiat tomaszowski oraz kilka gmin w powiecie zamojskim i hrubieszowskim to obecnie obszar zagrożony wścieklizną. Zakazuje na tym terenie organizowania targów, wystaw czy zorganizowanych polowań i apeluje o pilnowanie zwierząt domowych.
- „Papieskiemu” stuknęła trzydziestka. Na przestrzeni trzech dekad placówka została rozbudowana i unowocześniona. Podczas obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wiele mówiono o jego historii, ale również o planach na przyszłość.
- Z miłością i pasją do turystyki, kultury, historii oraz Zamościa. Nie tylko oprowadzają turystów... a jeżeli już to robią, to swoje opowieści o Zamościu i jego rozlicznych tajemnicach snują w epokowych strojach sprzed wielu, wielu lat. Nie sposób zliczyć, ile różnych projektów i inicjatyw zrealizowali przez całą mijającą właśnie dekadę ich wspólnej aktywności.
- Cudowna chwilo trwaj. Hubert Ćwikła zajął trzecie miejsce w 36. edycji Biegu Ulicznego „Dziesiątka Po Ziemi Biłgorajskiej” z Nadrzecza do Biłgoraja na dystansie 10 km. Reprezentant AZS AWF Kraków okazał się najszybszy spośród sportowców z Zamojszczyzny.
- Krzyżówka z nagrodą.
To nie wszystko. Jeszcze więcej ciekawych artykułów przeczytacie w wydaniu papierowym i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze