Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej wraz z początkiem maja 1941 r. Znajdowało się ono na Nowym Mieście. Stąd – kolejnymi transportami – wysyłano Żydów do obozu zagłady w Bełżcu. 16 października 1942 r. odbył się ostatni taki transport, kończąc tym samym historię getta. Pozostałym przy życiu Żydom Niemcy rozkazali przejście piechotą do getta w Izbicy. – Ten przemarsz, który wiele osób przypłaciło życiem, jest symbolicznym końcem obecności społeczności żydowskiej w naszym mieście – napisali organizatorzy uroczystości w 82. rocznicę likwidacji getta.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Poczta Polska dzieciom. SOSW dostał przybory szkolne
W ich programie na 15 października zaplanowano prelekcję „Co warto wiedzieć o cmentarzach żydowskich” Krzysztofa Bielawskiego z Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego (Centrum „Synagoga” FODŻ, godz. 18).
Dzień później (16 października) Ewa Koper z Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu wygłosi wykład „Byłam wtedy młoda, naiwna i nie znałam wtedy największej plagi ludzkości – wojny. Zagłada Żydów zamojskich w relacji świadków” (Centrum „Synagoga” FODŻ, godz. 12). O godz. 16.30 na skwerze przy dawnej synagodze przy ul. Reja 11 (skwer przy Przedszkolu Miejskim nr 2) rozpocznie się Marsz Pamięci. Uczestnicy przejdą do stacji kolejowej „Zamość Starówka” przy ul. Peowiaków, skąd Niemcy wywozili ludność żydowską do Bełżca.
Do udziału w wydarzeniu zaprasza Społeczna Inicjatywa Upamiętnienia Zagłady Żydów w Zamościu – Daniel Sabaciński z Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, historyk i nauczyciel Marek Kołcon oraz zamojski radny Janusz Kupczyk.
Napisz komentarz
Komentarze