Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 18:13
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Zamość: Szpitalowi „Papieskiemu” stuknęła 30. Tak placówka została rozbudowana i unowocześniona

Na przestrzeni trzech dekad placówka została rozbudowana i unowocześniona. Podczas obchodów jubileuszu 30-lecia istnienia Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu wiele mówiono o jego historii, ale również o planach na przyszłość.
Szpital jest świetnie wyposażony w sprzęt i aparaturę zarówno do diagnostyki, jak też do prowadzenia zabiegów operacyjnych.
Szpital jest świetnie wyposażony w sprzęt i aparaturę zarówno do diagnostyki, jak też do prowadzenia zabiegów operacyjnych.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się 2 października mszą świętą w szpitalnej kaplicy. Po nabożeństwie dyrektor Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu Adam Fimiarz opowiedział o dotychczas zrealizowanych inwestycjach i planach na przyszłość, a następnie zaproszono uczestników wydarzenia do zwiedzania placówki. Część oficjalna obchodów odbyła się w Zamojskim Domu Kultury, gdzie dyrektorowi oraz sześciu najbardziej zasłużonym pracownikom szpitala wręczono „Medal 550-lecia Województwa Lubelskiego”.

Papież tu był

Koncepcja budowy samodzielnego szpitala wojewódzkiego w Zamościu zrodziła się w 1978 r., ale ostateczna decyzja zapadła 11 lat później. W związku z tym, że zadanie zostało wpisane na listę inwestycji centralnych, budowa szpitala nie ciągnęła się latami. W 1994 r. wojewoda zamojski dokonał wpisu szpitala do rejestru zakładów opieki zdrowotnej i zatwierdził jego statut. Oficjalne zakończenie inwestycji i symboliczne uruchomienie całej placówki miało miejsce 25 lat temu, a dokładnie 12 marca 1999 r. Równo 3 miesiące później – podczas historycznej wizyty w Zamościu – Ojciec Święty Jan Paweł II osobiście odwiedził szpital i pobłogosławił załogę oraz pacjentów.

Na wysokim poziomie

Na przestrzeni trzech dekad placówka została rozbudowana i unowocześniona. Obecnie ma 20 oddziałów, w których jest 555 łóżek, a ponadto 35 wysokospecjalistycznych poradni działających w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz 17 zakładów i różnego rodzaju pracowni. – Placówka w Zamościu jest dobrze zarządzana, o czym świadczą zmiany, które są widoczne gołym okiem. Jestem przekonany, że ten rozwój będzie kontynuowany – powiedział podczas uroczystości marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski.

ZOBACZ: Zamość: Jubileusz 30-lecia szpitala papieskiego [ZDJĘCIA]

Warto zauważyć, że tylko w roku jubileuszowym placówka realizuje 9 inwestycji o wartości blisko 32 mln zł. 

– Z tych zakończonych na chwilę obecną to wejście główne do budynku, które teraz jest bardzo przyjazne dla pacjentów, a także posiada zadaszoną stację rowerową. Istotną inwestycją jest oddział pediatryczny, który ma nową lokalizację (chodzi o pomieszczenia na bazie dawnej stacji dializ – przyp. red.) i stwarza teraz bardzo przyjazne warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i opiekunów. Kolejną inwestycją jest pracownia tomografii komputerowej, co pozwala stawiać nasz szpital na kolejnym, wyższym poziomie, jeżeli chodzi o diagnostykę – wyliczał Adam Fimiarz.

Dodał, że szpital jest świetnie wyposażony w sprzęt i aparaturę zarówno do diagnostyki, jak też do prowadzenia zabiegów operacyjnych. – Przez nasz potencjał jesteśmy postrzegani jako szpital świadczący usługi na wysokim poziomie – powiedział dyrektor.

Dodajmy, że szpital "papieski" to również jeden z największych zakładów pracy w Zamościu i na Zamojszczyźnie. Obecnie pracuje tam 1 688 osób. 

PRZECZYTAJ: Zamość: Poczta Polska dzieciom. SOSW dostał przybory szkolne

Plany na przyszłość

Podczas obchodów jubileuszu wiele mówiono o historii placówki, ale również jej przyszłości. 

– Planujemy powiększenie oddziału onkologii klinicznej z 33 do 60 łóżek, stworzenie oddziału geriatrycznego w liczbie 46 łóżek, wybudowanie budynku po starej pralni, w którym to stworzymy warunki dla oddziału rehabilitacji łóżkowej na miarę oczekiwań społecznych w liczbie 30 łóżek. Rozwój szpitala to też wprowadzenie do procedur zabiegowych robotyki, dlatego planujemy zakup nowoczesnego aparatu operacyjnego typu „Da Vinci”. Rozwój szpitala to również inwestowanie w personel szpitalny, a więc lekarzy, pielęgniarki i wszystkich tych, którzy w różnej formie uczestniczą w procesie terapeutycznym – podkreślał dyrektor placówki.

W zorganizowanej w ZDK uroczystej gali – poza dyrekcją i przedstawicielami załogi – wzięli udział m.in. byli szefowie placówki, dyrektorzy innych szpitali w regionie, przedstawiciele władz samorządowych różnych szczebli i administracji rządowej.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama