Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:48
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Czekali na to 20 lat! W Ulhówku wreszcie rusza budowa oddziału Straży Granicznej

20 lat starań o to, by w gminie Ulhówek powstała placówka Straży Granicznej, wreszcie przyniosło wyczekiwany efekt. Plac budowy został już przekazany wykonawcy przez inwestora, którym jest Nadbużański Oddział Straży Granicznej. Za 16 miesięcy będzie otwarcie.
23 października w placówce Straży Granicznej w Chłopiatynie nastąpiło przekazanie przez inwestora placu pod budowę nowoczesnej placówki Straży Granicznej w Ulhówku.
23 października w placówce Straży Granicznej w Chłopiatynie nastąpiło przekazanie przez inwestora placu pod budowę nowoczesnej placówki Straży Granicznej w Ulhówku.

Autor: Straż Graniczna/Fb

Temat powstania oddziału straży granicznej w przygranicznej gminie Ulhówek przewijał się od lat. Już wiele razy prawie pewne było, że placówkę uda się tam otworzyć. I za każdym razem coś stawało na przeszkodzie.

W 2004 roku wójt Kazimierz Dziuruń darował na rzecz Skarbu Państwa działkę w centrum Ulhówka, nieopodal boiska, szkoły, stacji benzynowej pod budowę kompleksu Strażnicy Straży Granicznej. Coś się zaczęło w temacie dziać, ale z braku czasu na realizację zadania, znaleziono szybko miejsce w Łaszczowie i to tam rok później otwarto placówkę SG. Według wielu osób nie była to trafiona lokalizacja, ponieważ Łaszczów jest oddalony od granicy Polski.

CZYTAJ TEŻ: Bełz pierwszym partnerem Ulhówka. Współpraca ma przynieść wiele korzyści

Kolejny wójt, Łukasz Kłębek, kontynuował więc zabieganie o placówkę w Ulhówku. W 2011 r. NOSG przeniósł jednak SG z Łaszczowa do Lubyczy Królewskiej. Znów wójt słyszał zapewnienia, że to tylko tymczasowa lokalizacja, że za 3 lata SG będzie w Ulhówku. Na przeszkodzie w realizacji wciąż stawał brak pieniędzy.

W 2014 r. Placówka Straży Granicznej w Łaszczowie z siedzibą w Lubyczy została przekształcona, a w strukturach NOSG została powołana Placówka Straży Granicznej w Lubyczy Królewskiej im. płk. Wojciecha Wójcika. Obszar służbowej działalności SG w Lubyczy obejmuje w części gminy Jarczów, Łaszczów, Ulhówek, Rachanie i Lubycza Królewska.

Dalsza część tekstu pod zdjęciem

Podobno budynek SG w Ulhówku ma być najnowocześniejszy w regionie. To jego wizualizacja upubliczniona przez gminę Ulhówek.

W ubiegłym roku po jednym ze spotkań wójta Łukasza Kłębka z komendantem Straży Granicznej gen. bryg. Jackiem Szcząchorem na nowo pojawiła się szansa na powstanie SG w Ulhówku. Wtedy nie podano jednak szczegółów. Zaczął się kolejny rok, były wybory, gmina Ulhówek ma teraz nowego wójta, który sam jest emerytowanym strażnikiem granicznym. I to on poinformował, że starania jego poprzedników wreszcie przyniosły efekt.

Za ponad rok otwarcie

23 października w placówce Straży Granicznej w Chłopiatynie nastąpiło przekazanie przez Nadbużański Oddział Straży Granicznej w Chełmie placu pod budowę nowoczesnej placówki Straży Granicznej w Ulhówku. Wykonawca – firma Baudziedzic Sp. z o.o. – ma 16 miesięcy na realizację zadania, w ramach którego powstanie budynek administracyjny, garaże i wieża obserwacyjna.

CZYTAJ: Gmina Ulhówek dołączyła do Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze

Całość ma kosztować 33 miliony 825 tysięcy złotych. Inwestycja ma być finansowana ze środków budżetowych państwa z „Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2022-2025”. Ile dołoży do tej puli gmina Ulhówek, jako instytucja wspierająca inwestycję, na razie nie wiadomo. To etap negocjacji. Władze mają na uwadze duże zadłużenie gminy, więc zapewne będą starały się o to, by nie ponosić dużych kosztów.

Spełnienie marzeń wójtów

– Czuję satysfakcję, bo to ważna sprawa dla mieszkańców naszej gminy. Dobrze, że wreszcie doczekała się pozytywnego finału – mówi nam Kazimierz Dziuruń, wójt gm. Ulhówek w latach 1994-2006.

– Czekałem na to tyle lat, rok w rok przypominałem się w Chełmie. Dbałem o to, by nie zaprzepaścić tej szansy dla naszej gminy. Podczas mojego ostatniego oficjalnego spotkania z komendantem Szcząchorem, jeszcze przed wyborami, mówiłem, że ja wciąż w to nie wierzę, bo nieraz było tak, że środków na Ulhówek zabrakło, przesuwano je na coś innego i my znów musieliśmy czekać. Ale wtedy zapewniał mnie komendant, że decyzja zapadła, że środki są przydzielone, ogłaszany jest przetarg. Udało się! Szkoda tylko, że kto inny spije teraz śmietankę... – komentuje Łukasz Kłębek, który gminą Ulhówek rządził od 2006 roku i przegrał dopiero w ostatnich wyborach samorządowych.

– To dla Ulhówka najważniejsza inwestycja. Żadna droga nie jest tak ważna jak to. Bo placówka Straży Granicznej oznacza dla gminy prestiż, wiąże się z bezpieczeństwem, stwarza miejsca pracy – dodaje Łukasz Kłębek.

Jego zdaniem praca w SG to złota praca dla młodych mieszkańców gminy Ulhówek, którzy zechcą ją łączyć z pracą w rolnictwie.

Wójt Mariusz Skorniewski podziela radość swoich poprzedników.

– Patrząc na sytuację zewnętrzną, każdy element bezpieczeństwa jest dla nas ważny. Mamy w Ulhówku Posterunek Policji, od kilku miesięcy mamy Podstację Pogotowia Ratunkowego, będziemy mieli Straż Graniczną – uważa Skorniewski.

Na szczegóły przyjdzie czas

Placówka Straży Granicznej w Ulhówku będzie prawdopodobnie ósmą w naszym regionie. Strażnice mieszczą się jeszcze w: Lubyczy Królewskiej, Hrebennem, Horodle, Hrubieszowie, Kryłowie, Dołhobyczowie i Chłopiatynie. Skąd niepewność? Ponieważ w kontekście budowy strażnicy w Ulhówku od dawna mówi się o likwidacji placówki w Lubyczy. Czy do tego dojdzie? Na razie nie ma takich informacji.

Rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. SG Dariusz Sienicki zapytany o szczegóły inwestycji w Ulhówku (liczbę pracowników, zasięg działania), jak i o strażnicę w Lubyczy, powiedział, że NOSG „w stosownym czasie wyda komunikat”, na razie „za wcześnie, by o tym mówić” oraz, że „decyzje nie zostały jeszcze podjęte”.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Podchorąży 07.11.2024 19:17
Teraźniejszy wójt trzyma sztamę z Ukrainą to trzeba zrobić placówkę może ściągnie więcej z Ukrainy a to trzeba będzie pilnować

Henio 07.11.2024 15:55
Panie redaktorze. Nie będą budować oddziału SG tylko Placówkę Straży Granicznej. Strażnic też już dawno nie ma.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama