Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 17:53
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Dwa busy i darmowa linia. Jakie plany ma Miejski Zakład Komunikacyjny w Zamościu?

Czy mały bus za darmo będzie nas wiózł? MZK chce zakupić dwa takie pojazdy o napędzie elektrycznym. Trwają też konsultacje w sprawie wprowadzenia na terenie miasta jednej bezpłatnej linii. Wcześniej przyjedzie do Zamościa na testy 10-metrowy „elektryk”. Miasto chce sprawdzić jego przydatność w codziennej eksploatacji, w tym przede wszystkim na ul. Łukasińskiego.
Autobus linii „3” zmienił trasę. Z ul. Piłsudskiego na Partyzantów nie jedzie przez Łukasińskiego, tylko przez Peowiaków.
Autobus linii „3” w Zamościu zmienił trasę. Z ul. Piłsudskiego na Partyzantów nie jedzie przez Łukasińskiego, tylko przez Peowiaków.

Jest tajemnicą poliszynela, że po godzinach szczytu na niektórych liniach autobusy MZK wożą po Zamościu powietrze. O tym, że mogłyby je zastąpić mniejsze i tańsze w eksploatacji „pojazdy typu bus”, mówił na wrześniowej sesji Rady Miasta Zamość mieszkaniec os. Planty Stanisław Tyrka.

Pojawia się i znika

Jak nas poinformował rzecznik prezydenta Zamościa Jacek Bełz, MZK ma w planach zakupowych dwa busy (minimalna liczba miejsc – 9) o napędzie elektrycznym. Takie pojazdy są nie tylko tańsze w utrzymaniu, ale i lżejsze (mają mniejszy nacisk na osie), a przez to mogłyby śmiało „śmigać” np. po ul. Łukasińskiego, która stała się zmorą kierowców i spędza sen z powiek urzędników.

Przypomnijmy, że w latach 2020-2021 ulica została przebudowana. W miejsce asfaltu pojawiła się kostka z kamienia naturalnego. Nowa nawierzchnia szybko zaczęła się jednak „rozjeżdżać”. Doraźne remonty nie rozwiązały problemu. Według wykonawcy, którym jest Strabag, konstrukcja drogi nie jest przystosowana do ruchu ciężkiego, stąd pierwszym wnioskiem firmy było wyprowadzenie ruchu autobusów z ul. Łukasińskiego. Miasto wywiązało się z umowy i od połowy września ruch „podmiejskich” z ul. Piłsudskiego skierowany został na ul. Peowiaków.

CZYTAJ TEŻ: Przedszkolaczki i ich znaczki z Zamościa. Oceniała je Poczta Polska

Władze miasta chcą, żeby w ramach gwarancji zrobić remont na całej długości i szerokości ulicy, czyli od ronda Jana Zamoyskiego do ronda Braci Pomarańskich, natomiast wykonawca nie chce przystać na taki zakres prac. Dlatego też zapowiadany przez magistrat już dwa razy remont ul. Łukasińskiego nie doszedł do skutku. Ulica jest na gwarancji do 2028 r. Do remontu dojdzie najprawdopodobniej na wiosnę, ale w jakim zakresie, dalej nie wiadomo. Rozmowy trwają.

Na przełomie października i listopada przeprowadzono prace zabezpieczające nawierzchnię z kostki przed zimą. Z autobusami jest natomiast trochę jak z Józkiem w przeboju grupy Bajm, który pojawia się i znika. W listopadzie wróciły na ul. Łukasińskiego linie nr 15, 35, 47 i 55. Pozostałe, do czasu przeprowadzenia remontu, będą wyłączone z kursowania tą ulicą.

Nie tylko busy, o których wspominał na sesji pan Stanisław, mogłyby stanowić alternatywę dla dużo cięższych autobusów MZK. W styczniu na testy przyjedzie 10-metrowy autobus o napędzie elektrycznym. Jak nam powiedział rzecznik prezydenta Zamościa, sprawdzana będzie jego przydatność w codziennej eksploatacji po ulicach miasta, z naciskiem na ul. Łukasińskiego.

PRZECZYTAJ: Tomaszów Lubelski: Ta choroba zabija, strzeż się. Lekarze weterynarii ostrzegają mieszkańców

Bezpłatna linia

Na tej samej sesji prezydent Zamościa Rafał Zwolak przekazał, że miasto pracuje nad „jedną bezpłatną linią”. Warto wspomnieć, że temat wprowadzenia bezpłatnej komunikacji dla mieszkańców miasta pojawiał się dość często w poprzedniej kadencji RM Zamość. Taki pomysł – na wzór miasta Chełm – forsował ówczesny radny, a obecnie poseł Sławomir Ćwik (Polska 2050 Szymona Hołowni), zaś w gronie radnych popierających wzmiankowane rozwiązanie był także obecny prezydent Zamościa. Jego poprzednik, Andrzej Wnuk, proponował tramwaj autonomiczny (bez motorniczego w kokpicie) i budowę pierwszej w mieście sześciokilometrowej linii tramwajowej łączącej ul. Hrubieszowską ze Szczebrzeską. Ten pomysł jednak nie wypalił.

PRZECZYTAJ TEŻ: Hasztag „sami swoi”. Zamojszczyzna będzie żyła meczem Hetmana Zamość z Ładą 1945 Biłgoraj

Jak się nam udało ustalić, bezpłatna linia MZK, o której wspomniał prezydent Zwolak, miałaby swój początek na os. Karolówka (przy cmentarzu komunalnym na ul. Braterstwa Broni) i przebiegałaby przez całe miasto, m.in. ulicami Śląską, Dzieci Zamojszczyzny, Okrzei, Piłsudskiego, Sikorskiego, Zagłoby, Kilińskiego, Peowiaków, Wyszyńskiego, Zamoyskiego, Al. Jana Pawła II (szpital „papieski”), Lwowską, Św. Piątka, Partyzantów do Peowiaków – z metą na przystanku Peowiaków-Starówka (hub). – Bezpłatna linia jest w fazie konsultacji, a prawdopodobny termin jej wprowadzenia to pierwszy kwartał przyszłego roku – zastrzega Jacek Bełz.

Zamojski MZK dysponuje obecnie 45 autobusami z napędem spalinowym, elektrycznym i CNG. Ostatnich 14 pojazdów o napędzie elektrycznym (4 przegubowe 18-metrowe oraz 10 o długości 12 m) trafiło do Zamościa pod koniec prezydentury Andrzeja Wnuka. Ich oficjalna prezentacja odbyła się z udziałem pochodzącej z Zamościa ówczesnej minister klimatu i środowiska Anny Moskwy.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 13.11.2024 22:24
a co z przegubowcami elektrykami??które nie wyrabiają się na rondkach??

Michał 15.11.2024 08:43
Szczerze mówiąc nie widziałem w Zamościa przegubowca który miałby jakieś problemy na rondach. Fatalne są natomiast zatoki przystankowe, w których dlugie autobusy się nie mieszczą lub mają problem z wyjazdem przez stojące w tychże zatokach Taxi.

Lolek 13.11.2024 20:07
To jest kompletna bzdura . już były w MZK małe busiki marki kapena i nie sprawdziły się a bezpłatne przejazdy to jest pomysł chory podnieście podatki aby ludziom żyło się lżej i byli mniejszym balastem dla busików

Zawisz Ciemny 13.11.2024 16:49
Zrobić referendum dla wotum tej władzy , niech idą do lasu na grzyby....

antydyzmy 13.11.2024 12:58
Zaczyna się zwijanie miasta, mzk pierwsze.

Wacek 13.11.2024 10:33
Firma kogucik... Czy na etapie czytania projektu nie mogła tego wyłapać? Dzieci Zamojszczyzny to też dramat, kto to odebrał? Montowanie uszkodzonych płytek chodnikowych, krawężników, obrzeży to też było w projekcie? Najlepiej zakazać ruchu na gwarancji, a później czas minął.

Zamościak 13.11.2024 09:07
bzdury, Podwyżki podatków, podwyżki wody, podwyżki śmieci

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama