Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:20
Reklama Baner reklamowy A1, Namysłowiacy
Reklama

Jak powstała tama w Górecku Kościelnym? Za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

Parafianie z Górecka Kościelnego (gm. Józefów) na początku lat 60. ub. wieku wybudowali – w czynie społecznym i na własny koszt – dużą zaporę wodną. Bo marzyli o elektryczności i lepszym losie dla swoich dzieci. Alicja Gwiazdowska z Bożego Daru (gm. Sitno) samotnie walczyła o prąd aż w Rzeszowie. Okazuje się jednak, że "światło" elektryczne nadal nie wszystkim jest potrzebne... Tak wyglądała w naszym kraju walka o elektryfikację miast i wsi.
Jak powstała tama w Górecku Kościelnym? Za dotknięciem czarodziejskiej różdżki

Parafia w Górecku Kościelnym jest niewielka, ale bardzo szacowna. W 1668 r. ordynat Marcin Zamoyski ufundował tutaj pierwszy, okazały kościół oraz klasztor. Zamieszkali w nim skromni franciszkanie konwentualni (z prowincji ruskiej, kustodii zamojskiej). W drugiej połowie XVII w. erygowano w Górecku Kościelnym parafię rzymskokatolicką. 

Przez dziesiątki lat było z nią związanych wielu nietuzinkowych kapłanów. Tak było także w czasach, kiedy wdrażano w kraju elektryfikację. W latach 1929-1935 proboszczem był ks. Błażej Nowosad (trwa jego proces beatyfikacyjny), potem zastąpił go ks. Jan Mróz (tę funkcję sprawował w latach 1935-1946) oraz ks. Ludomir Tutlis (1946-1961). 

Jednak duszpasterzem, który chyba szczególnie zapisał się w pamięci okolicznych mieszkańców, był ks. Aleksander Siwek. Prowadził on miejscową parafię krótko (był jej administratorem), w latach 1961-1962, ale jego inżynierskie, racjonalizatorskie zainteresowania oraz umiejętność zorganizowania parafian przyniosły wymierne efekty. Bo ks. Siwek przekonał wiernych o potrzebie zelektryfikowania parafii. Miało to się stać w czynie społecznym. Wraz ze swoimi "owieczkami" ten duszpasterz wybudował elektrownię wodną w Górecku Kościelnym! 

– To był początek lat 60. Byłem małym chłopcem, ale te prace pamiętam – wspomina Andrzej Łokaj, radny Tarnowoli, Majdanu Kasztelańskiego, Brzezin oraz Górecka Kościelnego. – Ludzie skrzyknęli się wówczas i rozpoczęli wielką budowę. Kamień zbierano na polach i wydobywano w jednym z pobliskich kamieniołomów. Zwożono go całymi tonami, na furmankach. Dostarczano też mnóstwo drewna, które było potrzebne na szalunki, piasek itd. Takie materiały budowlane przywoził także mój ojciec (miał na imię Tomasz) oraz inni mieszkańcy Tarnowoli, Brzezin, Majdanu Kasztelańskiego, Górecka Starego i Górecka Kościelnego. Wszyscy robili to społecznie, bo chcieli coś dobrego dokonać, coś wspólnego mieć, aby polepszyć swój byt. I byt swoich dzieci.      

Około kilometr od świątyni w Górecku Kościelnym powstała imponująca, bardzo gruba, kamienna ściana o wysokości ok. 20 metrów i długości ok. 50 m. Teraz jest to zapora wodna – jak to określono – typu ciężkiego "z ujęciem lewarowym wody do elektrowni wodnej" (hydroelektrowania tam funkcjonuje i ma się dobrze). Budowla powstała na rzece Szum. Tyle, że nie od razu pełniła zamierzoną funkcję. 

– To były czasy PRL-u, a inicjatywa parafian miała charakter kościelny, parafialny. Dlatego nie można było liczyć na wsparcie władz – tłumaczy radny Andrzej Łokaj. –  Coś pewnie poszło nie tak. Dlatego w latach 60. nasza elektrownia nie została uruchomiona. Prąd do oświetlenia kościoła w Górecku Kościelnym był po staremu produkowany dzięki wykorzystaniu silnika spalinowego. To nie znaczy, że wspólna, bardzo ciężka praca parafian poszła na marne. Pod koniec lat 70. ub. wieku zapora została wyposażona w odpowiednie urządzenia. Tak powstała elektrownia, która została uruchomiona. 

Dzięki budowie zapory powstał także w sąsiedztwie Górecka Kościelnego kilkuhektarowy, malowniczy zbiornik wodny. Wokół niego wytyczono szlak turystyczny, który jest jedną z miejscowych atrakcji. To wyjątkowo piękne, otoczone lasami, miejsce.

Więcej o tej niesamowitej historii w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
turysta 28.11.2022 16:32
Jeszcze w latach PRLu byłem przy tej tamie. Mam nawet zdjęcia. Miejscowi ludzie mówili, że prace nad budową elektrowni wstrzymano, ponieważ obok poprowadzono linię wysokiego napięcia do fabryki w Długim Kącie, a przy okazji linie do wsi, które miała zasilać wodna elektrownia w Górecku.

dragon115 27.07.2020 23:00
widziałem z bliska niesamowite , polecam zobaczyć

ziom 03.08.2017 21:13
Przepiękne miejsce ,byłem i widziałem .

kl 02.08.2017 22:13
Nie wiedziałem o takiej budowie

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama