Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności mieści się przy ul. Peowiaków 8. Według naszej Czytelniczki, ulokowany jest w miejscu trudno dostępnym dla osób z niepełnosprawnością.
– Aby dotrzeć do tego urzędu, należy na piechotę przejść kilkaset metrów na zaplecze bloku mieszkalnego (Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności mieści się na parterze bloku administrowanego przez Zarząd Gospodarki Lokalowej – przyp. red.), do jego ostatniej klatki i to jeszcze pod warunkiem, że opiekun wysadzi petenta na chodniku, gdyż wzdłuż drogi nie ma miejsca parkingowego dla niepełnosprawnych – napisała pani Renata.
Kłopot z parkowaniem
Nasza Czytelniczka opisała drogę, którą musiała pokonać ze swoim niepełnosprawnym ojcem. Mężczyzna porusza się przy pomocy chodzika, a trasa po prostu go przerosła. To była droga przez mękę. Oboje płakali. – Tata złożył podpis na stosownych dokumentach, po czym trzeba było pokonać tę samą drogę z powrotem. Dodam tylko, że nie zabraliśmy ze sobą wózka inwalidzkiego, ponieważ wcześniej telefonicznie uzyskałam informację od urzędniczki Powiatowego Centrum ds. Orzekania o Niepełnosprawności, że parkingi są pod urzędem. To kpina – opisuje nasza Czytelniczka.
Pani Renata, w imieniu niepełnosprawnych, poprosiła nas o pilną pomoc w rozwiązaniu opisywanego problemu.
CZYTAJ TEŻ: Zamość: Koperty na parkingach są puste, bo jest problem z krawężnikami. Co na to miasto?
Sprawdzamy. Skręcamy z ul. Piłsudskiego i kierujemy się pod wskazany adres. Natrafiamy na szlaban, który – jak napisała nasza Czytelniczka – „broni miejsc parkingowych dla pracowników Zakładu Gospodarki Lokalowej w Zamościu”. Szukamy miejsca parkingowego wzdłuż bloku, ale wszystkie były zajęte. Na końcu budynku znajduje się mały parking, ale i tam nie znaleźliśmy nic wolnego. Próbowaliśmy jeszcze zostawić samochód na parkingu przed siedzibą Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym „Krok za krokiem”, ale z takim samym skutkiem.
Będą koperty!
O tym, że najbliższy dostępny parking znajduje się dopiero pod Parkiem Miejskim, mówił na październikowej sesji Rady Miasta Zamość Janusz Kupczyk (Koalicja Obywatelska).
– Czy jest możliwość dogadania się i udostępnienia przez ZGL miejsc parkingowych dla klientów Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności – pytał radny, nawiązując do opisywanego wcześniej szlabanu.
My zwróciliśmy się do miasta z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. Jak nas zapewnił rzecznik prezydenta Zamościa Jacek Bełz, magistrat nie miał wcześniej zgłoszeń dotyczących opisywanego problemu.
PRZECZYTAJ: Zamość: Brak licencji, nielegalne zatrudnienie kierowców. Policja skontrolowała taksówki
– Dokonaliśmy wizji lokalnej w pobliżu Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i postaramy się stworzyć nowe miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych – powiedział nam Jacek Bełz. – Niestety, mamy sezon jesienno-zimowy i nie uda się wykonać obecnie właściwych prac. Zarząd Dróg Grodzkich zobowiązał się do wykonania miejsc parkingowych wczesną wiosną.
Mowa o dwóch kopertach dla niepełnosprawnych, które powstaną na znajdującym się na końcu budynku terenie zielonym.
– Do ich budowy użyta zostanie płyta ażurowa betonowa po to, żeby się woda po opadach nie zbierała i żeby nie była to twarda betonoza – mówi rzecznik prezydenta miasta. – Bliżej już się nie da. Mamy nadzieję, że to pomoże osobom niepełnosprawnym w dotarciu do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Zespół, który działa w strukturach Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, zajmuje się m.in. wydawaniem orzeczeń o niepełnosprawności dla dzieci i dorosłych z terenu miasta i powiatu zamojskiego. W zeszłym roku złożono tam 2 671 wniosków (osobiście albo za pośrednictwem poczty) i wydano 598 kart parkingowych dla niepełnosprawnych.
Napisz komentarz
Komentarze