Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 4 grudnia 2024 19:40
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Zawroty głowy, udary, może nawet "siąść" psychika. Jak zmiany klimatu wpływają na nasze zdrowie?

Ulewne deszcze, gwałtowne burze, fale upałów i susze, a także lekkie zimy – to najczęstsze skutki zmian klimatycznych, odczuwalne również na Zamojszczyźnie. Nie ma już wątpliwości, że globalne ocieplenie wpływa też na nasze zdrowie i samopoczucie – zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio. Jakie to są objawy? Opowiada o tym Marek Nowosielecki, lekarz medycyny z Zamościa.
Młody lekarz i schorowany starszy mężczyzna.
Zmiany klimatu mogą wpływać na ludzkie zdrowie poprzez nasilenie i czas trwania zakażeń.

Bezpośrednimi skutkami zmian klimatycznych mogą być: rosnąca liczba urazów, chorób, a także zgonów. Mogą być one wywołane ekstremalnymi upałami, zaburzeniami struktury opadów, co powoduje powodzie, susze i huragany. Prognozy naukowe przewidują, że w 2100 r. ekstremalnych zjawisk pogodowych może być aż pięćdziesiąt razy więcej niż obecnie.

Czytaj też: Powiat biłgorajski: Będą wiatraki, będzie tańszy prąd

– Chyba niewiele osób powinno mieć jeszcze jakiekolwiek problemy ze stwierdzeniem, że ocieplanie się klimatu jest faktem. Potwierdzają to również naukowe statystyki medyczne – podkreśla Marek Nowosielecki, lekarz z Zamościa.

Więcej chorób alergicznych, od komarów i kleszczy

Marek Nowosielecki
Marek Nowosielecki

Marek Nowosielecki jest lekarzem medycyny, specjalistą chirurgii ogólnej i medycyny estetycznej, a także specjalistą medycyny ratunkowej. Przez 10 lat (od 1995 do 2005 r.) pracował w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim, a przez kolejną dekadę (2005-2015) w Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu. Obecnie prowadzi prywatną praktykę lekarską.

Marek Nowosielecki przyznaje, że tematyka zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i ich wpływu na zdrowie ludzi jest jednym z jego licznych zainteresowań.

Lekarz przytacza kolejne dane potwierdzające skutki ocieplania się klimatu:

– Na przykład, wzrost temperatury powietrza o 1 stopień zwiększa ryzyko zgonu o 2 punkty procentowe, a o 5 proc. – ryzyko wcześniejszego porodu – zaznacza lek. med. Marek Nowosielecki. – Latem 2022 r. aż 37 proc. udarów cieplnych w Polsce było skutkiem ocieplenia klimatycznego. Powołując się na wcześniejsze dane statystyczne, w Polsce między 1960 a 1990 r. zanotowano wzrost liczby zgonów ze 100 do 550 (na 100 tys. mieszkańców), których przyczyną były choroby alergiczne. A z czego to może wynikać? Z ocieplania klimatu właśnie. Bo ocieplenie cały czas postępuje. Dzieje się tak, od kiedy emitujemy coraz więcej gazów cieplarnianych. A w ostatnich 10 latach liczba chorób alergicznych wzrosła dwukrotnie. Chodzi tu między innymi o nieżyt górnych dróg oddechowych i astmę – wymienia lekarz.

Od 2005 r. do 2014 r. trzykrotnie zwiększyła się w Polsce liczba przypadków boreliozy (z 4 406 do 13 868 przypadków rocznie w 2014 r.). – Borelioza to odkleszczowa choroba, tzw. choroba wektorowa. Przybywa także przypadków depresji – od 1990 r. jest ich więcej o ponad 50 proc. Naukowo udowodniono, że depresja również związana jest z ociepleniem klimatu i jego wpływem na organizm.

Czytaj też: Truskawki z Siedlisk walczą ze zmianami klimatu. O trudach uprawy opowiadają plantatorzy

Przegrzany upałem już się nie poci

– Ocieplenie klimatu to nie tylko wzrost temperatury powietrza, to zespół zjawisk, który jest skutkiem ocieplenia klimatu, czyli są nim również ekstremalne zjawiska pogodowe jak: powodzie, upały czy susze – wymienia doktor Nowosielecki.

Od 30 lat w Polsce regularnie wzrasta liczba powodzi. A w ciągu ostatnich 50 lat coraz częściej występuje susza.

Przeczytaj: W ciągu 2 godzin w Zamościu spadło ponad 130 litrów deszczu na metr kwadratowy

– Kiedyś była raz na pięć lat, a obecnie co drugi rok mamy suche lato. Jeżeli chodzi o całą Europę, aktualnie na jej obszarze jest 1 proc. terenów ubogich w wodę. Eksperci przewidują, że jeżeli tak dalej będzie, to w 2070 r. w Europie już 35 proc. terenów będzie ubogich w wodę. No a Polska jest jednym z krajów, które mają najmniej wody – zaznacza Marek Nowosielecki.

– Gdy pracowałem jeszcze na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, przez wiele lat obserwowałem, że w miesiącach letnich było coraz więcej przypadków przegrzania się u pacjentów – mówi lekarz specjalizujący się między innymi w medycynie ratunkowej. – Działanie wysokiej temperatury na organizm człowieka jest dokładnie opisane w literaturze medycyny ratunkowej. Podzielono je na 3 stopnie, czyli przegrzanie, wyczerpanie upałem i udar cieplny. Przegrzanie jest pierwszym etapem. Kiedy przebywasz lub pracujesz w upale, mogą wystąpić obrzęki z gorąca w okolicach kostek, skurcze z gorąca. Drugi stopień to wyczerpanie upałem. Może ono wystąpić przy długotrwałym narażeniu na wysoką temperaturę, w granicach 37-40 stopni. Wtedy może wystąpić zmęczenie, osłabienie, nudności, wymioty, bóle głowy. Trzecim stopniem jest udar cieplny. Pacjent może mieć zaburzenia świadomości, niewydolność wielonarządową i może wystąpić wzrost temperatury ciała powyżej 40,5 stopnia. Charakterystycznym objawem jest brak pocenia się. Taki człowiek w ogóle się nie poci. Ma ciepłą, suchą skórę. Takiego przypadku jednak nie pamiętam. Ale od prawie 10 lat nie pracuję w szpitalach – zaznacza lekarz.

Szczególnie na dwa pierwsze stopnie przegrzania (gdy temperatura powietrza wzrasta powyżej 35 stopni C) narażone są osoby starsze – powyżej 65 roku życia, dzieci i kobiety w ciąży, a także osoby obciążone chorobami przewlekłymi.

Czytaj: Albo rolnicy dostosują się do zmian klimatu, albo wyginą jak mamuty

– To była coraz częstsza dolegliwość u pacjentów, którzy latem trafiali na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdy jeszcze tam pracowałem dekadę temu. A kiedy pracowałem prawie 3 dekady temu w szpitalu w Tomaszowie Lubelskim, to nie przypominam sobie ani jednego takiego przypadku – mówi Marek Nowosielecki.

Od silnego wiatru kręci się w głowie

W naszym regionie najczęstszym skutkiem ocieplania się klimatu są właśnie wysokie temperatury i upały. Powodzie raczej na Zamojszczyźnie nie występują. Częściej zdarzają się inne ekstremalne zjawiska pogodowe, jak nawalne deszcze i porywiste wiatry.

35-letnia zamościanka mówi, że najbardziej reaguje na nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego.

– Reaguję w różny sposób. Mam wtedy skoki ciśnienia tętniczego. Kiedy na dworze jest wysokie ciśnienie, mój organizm to odczuwa, a gdy ciśnienie atmosferyczne spada – robię się apatyczna, senna, znudzona i zmęczona. Nic mi się nie chce, chce mi się jedynie spać. Natomiast upały w zasadzie mi nie przeszkadzają. Ostatnio miałam wahania ciśnienia, byłam u lekarzy specjalistów, szukali przyczyn. Mogę być nadmiernie wrażliwa na zmiany pogodowe. Od kiedy brakuje słońca, mam mniej energii, częściej czuję się zmęczona fizycznie. Mam „ciężkie” mięśnie, nogi i kości – opowiada 35-latka z Zamościa.

61-letni Zdzisław z Zamościa również źle znosi duże wahania ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza gdy ono gwałtownie pikuje w dół.

– Wtedy dopada mnie zmęczenie i znużenie, mimo że nie ma ku temu innych powodów niż wariująca pogoda. A jeszcze bardziej dyskomfortowe są dla mnie utrzymujące się dłużej porywiste wiatry. Wtedy mam nudności i zawroty głowy. Im mocniej wieje, tym bardziej te dolegliwości się nasilają. No i jeszcze cukrzyca i miażdżyca powodują nasilenie różnych zdrowotnych komplikacji – mówi 61-letni zamościanin.

Rak skóry zdarzał się raz na miesiąc, a teraz kilka w tygodniu

Zmiany klimatu mogą wpływać na ludzkie zdrowie poprzez nasilenie i czas trwania zakażeń. W kolejnych latach zwiększać będzie się także częstotliwość występowania chorób zakaźnych, pojawią się zachorowania na choroby, które jak dotąd nie występowały w danym rejonie (np. malaria).

– W mojej praktyce lekarskiej trafiłem na jeden przypadek malarii, w Jarosławiu na Podkarpaciu. Pacjent przyleciał z Egiptu i zachorował na malarię. To połączenie ocieplania się klimatu z coraz częstszym podróżowaniem naszych rodaków w różne strony świata. Wtedy może zdarzyć się i malaria – mówi Marek Nowosielecki.

Jego zdaniem warto jeszcze wspomnieć o tzw. betonozie w polskich miastach. Ona także wpływa na ocieplenie klimatu i wzrost temperatur. W kilku dużych miastach w Polsce zbadano temperatury w centrum oraz w obszarach, gdzie są jakieś parki, a te są położone głównie poza miejskimi centrami.

– W czasie upałów (od 3 dni powyżej 30 stopni C) temperatura w centrum miasta jest od 5 do 8 stopni wyższa niż poza miejskim centrum. Gdyby ten sam człowiek przebywał poza miastem, to miałby o 5 stopni niższą temperaturę i nic by mu się nie stało. Ale jest w mieście, gdzie wybetonowano wiele przestrzeni, wyrżnięto drzewa, co również ma bezpośrednie przełożenie na ocieplanie się klimatu. Tam więc zagrożenie dolegliwościami znacząco rośnie, zwłaszcza u starszych, schorowanych ludzi – uważa Marek Nowosielecki.

Lekarz z Zamościa mówi także o znaczącym wzroście przypadków nowotworów skóry. – Średnio w tygodniu wycinam ich kilkanaście, a kiedyś zdarzało się to może raz na miesiąc – dodaje Marek Nowosielecki.

Przeczytaj: Zmienia się klimat i... zoo w Zamościu. Dla zwierząt, pracowników i zwiedzających

Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości Cena: Do negocjacjiW jaki sposób zapewnić sobie zewnętrzne finansowanie nawet w przypadku obecnych problemów z wypłacalnością lub negatywną historią kredytową? Pożyczki pod zastaw nieruchomości dla rolników i przedsiębiorców to rozwiązanie, które pozwoli stanąć na nogi i rozwinąć swoją aktywność lepiej, niż dotychczas. Pożyczki pod zastaw - rozwiązanie idealne na trudne czasy Szybka pożyczka pod zastaw w kwocie od 50.000 do nawet 2.000.000 złotych to rozwiązanie, które już od 20 lat pomaga rolnikom i przedsiębiorcom w utrzymaniu odpowiedniej pozycji w swojej branży. W obecnych niezwykle wymagających pod względem prowadzenia biznesu czasach uzyskanie zewnętrznego finansowania na atrakcyjnych warunkach jest bardzo trudne. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom rolników i przedsiębiorców, którzy posiadają własną nieruchomość i są gotowi sfinansować swoje plany za pośrednictwem pożyczki pod zastaw. Oferta dostępna pod adresem https://podhipoteke24.pl/ to szybki i skuteczny sposób na to, by spłacić swoje długi, zakończyć spór z komornikiem, a dodatkowo uzyskać środki niezbędne do rozwoju swojego biznesu. Jakie warunki należy spełnić w celu uzyskania pożyczki? Czy uzyskanie pożyczki pod zastaw jest trudne? Na szczęście nie, aczkolwiek istnieje kilka wymogów, które należy spełnić, by wniosek mógł być zatwierdzony. Przede wszystkim pożyczkobiorca musi posiadać firmę i nieruchomość, której jest właścicielem. W ramach zabezpieczenia pożyczkodawca wnosi wpis do księgi wieczystej, zupełnie jak w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli zatem przedsiębiorca posiada własną nieruchomość i dodatkowo jest ona zlokalizowana w mieście, w której mieszka 10 000 mieszkańców, pieniądze mogą znaleźć się na koncie błyskawicznie. Pożyczka pod zastaw nieruchomości - najważniejsze korzyści Co zyskujemy poprzez skorzystanie z usługi pożyczki pod zastaw nieruchomości lub grunty rolne? Przede wszystkim błyskawiczny proces, który pozwala oddłużyć nieruchomość, lub spłacić naglące zobowiązania prywatne lub zajęcia komornicze. W procesie analizy kredytowej nie wykorzystywane są bazy BIK i BIG, co pozwala na skorzystanie z usług także osobom z bieżącymi problemami finansowymi. Cały proces pozyskiwania zewnętrznego finansowania jest prowadzony w porozumieniu z ekspertami, co pozwala bezproblemowo pozbyć się zadłużenia i rozwinąć swój biznes lub gospodarstwo rolne. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/Data dodania ogłoszenia: 04.12.2024Udzielę pożyczki pod zastaw nieruchomości
ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Garsonka FashionTreść komentarza: Stawki podatku proszę powiązać z wodą. Ile wypił wody tyle ma zapłacić. Dodatkowo za każde spuszczenie wody w klozecie 1,50 zł. Skoro można śmieci powiązać z wodą to i podatek. A może przejść na rozliczenie na litry wypitej "coca coli"albo "złotej rosy". Oj sorry "złotej rosy" już chyba nie produkują.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 15:02Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: Zamojski prawnikTreść komentarza: Ok, ale po oświadczeniu ukraińskiego szefa MSZ kilka dni później głos zabrał szef ich ipnu, który dał do zrozumienia, że ukraińcom dzieje się krzywda w Polsce i są dyskryminowani wskazując, że ekshumacji może nie być. Także tego... czcze gadki przed wyborami.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:55Źródło komentarza: Można ekshumować. Wołyniacy przyjęli deklarację Ukrainy z rezerwąAutor komentarza: ZaskoczonyTreść komentarza: Faktycznie, Pan Redaktor nie odniósł się do NAJWIĘKSZEJ podwyżki, zakamuflowanej sformułowaniem o zmianie sposobu naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, dla niepoznaki procedowanej dopiero w punkcie 13 porządku obrad (choć to wielkie nieporozumienie, bo to nie było p r o c e d o w a n i e, lecz monolog osoby, która tak dba o mieszkańców, a potem kilka słów od oponentów, bo o tyradzie jednego radnego nie ma po co się wypowiadać. Jakoś nie mogę zrozumieć powodów, dlaczego nie wspomniano o tym w artykule.Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:48Źródło komentarza: Radni zdecydowali. Hrubieszowianie zapłacą więcej podatkówAutor komentarza: lkasdTreść komentarza: Po co zamykać? KRUS zreformować...Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:15Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Umowa Mercosur dotyczy krajów Ameryki Południowej, gdzie uprawia się rzeczy typu bataty, sorgo, trzcina cukrowa. Zresztą i tak nikt normalny by nie zapłacił za transport pszenicy przez cały Atlantyk, kiedy obok mamy Ukrainę. Czego więc tak naprawdę boją się rolnicy? A może wcale się nie boją tylko komuś zależy na wywołaniu zamieszek przed najbliższymi wyborami?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:07Źródło komentarza: Gm. Tarnawatka: Rolnicy wyjechali na DK 17. ProtestująAutor komentarza: PacjentTreść komentarza: Byłeś kiedyś w szpitalu? Może warto się zainteresować gdzie była rodzina? Mieli przy nim siedzieć 24h, czy przywiązać go do łóżka ??? Rodzina oddała dziadka do szpitala i z głowy. Nie nasz problem, niech martwią się inni. Na oddziale jest setki pacjentów którzy wymagają uwagi, pomocy, leków i cięgle trzeba do każdego Byłem pacjentem danej placówki w ostatnich dniach i muszę powiedzieć że opieka jest na najwyższym poziomie. Czas uderzyć się we własne piersi. Skoro rodzina wiedziała jak jest to dlaczego nie było nikogo przy pacjencie?Data dodania komentarza: 4.12.2024, 14:00Źródło komentarza: Hrubieszów: To cud, że przeżył upadek z 2 piętra. "Nikt z personelu nie zawinił" – zapewnia kierownictwo szpitala
Reklama