Przemoc wobec kobiet jest problemem ogólnoświatowym, dotykającym milionów na całym świecie. Polska nie jest wyjątkiem. – Co 40 sekund jedna kobieta w Polsce doświadcza przemocy, co 7 minut zgłaszany jest akt przemocy na policję. 800 tys. kobiet w wieku 16-60 lat jest ofiarami przemocy. Co druga kobieta po doświadczeniu przemocy udaje się do lekarza, a co szósta wymaga hospitalizacji z tego powodu. Rocznie w Polsce 400-500 kobiet ginie w wyniku przemocy domowej – takie zatrważające statystyki przytoczono podczas spotkania „Przerwij milczenie” w Hrubieszowskim Centrum Dziedzictwa.
Uczestniczki obejrzały spot, który w przejmujący sposób ukazał skalę problemu. Jak podkreślono, pretekstem do spotkania był Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (25 listopada), ale temat ten wymaga stałej uwagi, niezależnie od kalendarza.
Sierż. szt. Magdalena Jaworska z Komendy Powiatowej Policji w Hrubieszowie przedstawiła dane, z których wynika, że liczba zgłoszeń aktów przemocy w regionie rośnie. Z jednej strony świadczy to o wzrastającej świadomości społecznej, a z drugiej – podkreśla, że problem nadal jest ogromny. Wzrost liczby zgłoszeń przez placówki oświatowe wskazuje również na większą czujność nauczycieli i szkolnych psychologów.
CZYTAJ TEŻ: Oszuści ukradli hrubieszowiance 53 tys. zł
Aldona Malińska-Margol, kierownik MOPS Hrubieszów, przypomniała o wsparciu, jakie oferuje „Punkt Interwencji Kryzysowej”. Dzięki specjalistom – psychologom, prawnikom czy terapeutom – potrzebujące pomocy mogą ją tam zyskać bezpłatnie. Z kolei psycholog Diana Czyrka-Wietrzyk zwróciła uwagę na sytuację dzieci w rodzinach dotkniętych przemocą. Bierna postawa wobec przemocy to również jej forma. – Bierność to współodpowiedzialność – podkreśliła psycholożka, apelując o zdecydowaną reakcję na każdy przejaw agresji.
Umiejętność samoobrony nie tylko opiera się na możliwościach fizycznych, to także podejście mentalne. Instruktorzy Arkadiusz Hawryluk i Radosław Twardowski z Centrum Samoobrony KRAV-MAGA w Hrubieszowie zapewniali uczestniczki, że kluczem do skutecznej obrony jest determinacja, odwaga i wiara w siebie.
Z kolei przewodnicząca HRK, Małgorzata Malicka-Jankowska, podkreśliła, że co prawda świadomość rośnie wśród ludzi, ale to nie hamuje problemu narastającej przemocy. – I nie dotyczy on wyłącznie kobiet, ofiarami bywają dzieci, osoby starsze i mężczyźni. Pewne jest to, że wobec przemocy nie można pozostawać obojętnym – podsumowano spotkanie zorganizowane przez Hrubieszowską Radę Kobiet.
Napisz komentarz
Komentarze