Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:24
Reklama Baner reklamowy A1
Reklama

Biłgoraj: Skarb z Czernięcina

19 grudnia w auli I LO im. ONZ w Biłgoraju odbyła się konferencja „Nie tylko Szymon Szymonowicz. Skarb z wczesnej epoki żelaza odkryty w Czernięcinie Poduchownym – wyniki i perspektywy badań”.
Prelegenci występujący podczas wydarzenia.

Celem konferencji było przybliżenie odkryć archeologicznych z powiatu biłgorajskiego. Podczas wydarzenia szczególną uwagę poświęcono unikalnemu depozytowi przedmiotów brązowych, które stanowią świadectwo kultury społeczności z początków epoki żelaza. Zaprezentowano siedem referatów, ujętych w trzy sesje tematyczne, w których naukowcy, w tym specjaliści z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz pracownicy Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, omówili wyniki dotychczasowych badań, kontekst kulturowy skarbu oraz perspektywy dalszych prac archeologicznych. Poruszone zostały również kwestie konserwatorskie.

W ramach pierwszej sesji poświęconej odkryciu i badaniom wstępnym, Łukasz Jabłoński opowiedział o okolicznościach odnalezienia skarbu, Wiesław Koman omówił jego aspekty konserwatorskie, a Konrad Grochecki przedstawił badania związane z terenową weryfikacją znaleziska oraz opowiedział o zespole badawczym zajmującym się depozytem. Druga sesja skupiła się na interdyscyplinarnym spojrzeniu na skarb. Dr Marcin Maciejewski poruszył temat deponowania przedmiotów metalowych, a Jakub Ordutowski zaprezentował pierwsze wyniki badań nieinwazyjnych nad kontekstem odkrycia. W trzeciej sesji dotyczącej chronologii i znaczenia odkrycia prof. Jerzy Libera przedstawił prehistorię Czernięcina Poduchownego, natomiast referat prof. Elżbiety Kłosińskiej o chronologii i funkcji zabytków znalezionych w depozycie został odczytany w jej imieniu, gdyż z powodu problemów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć w wydarzeniu osobiście. Konferencję zwieńczyła prezentacja skarbu.

Spotkanie miało za zadanie integrację środowisk naukowych i regionalnych z mieszkańcami Lubelszczyzny, budując most między nauką a lokalną społecznością. Wydarzenie było popularyzacją dziedzictwa archeologicznego regionu oraz podkreśleniem jego znaczenia w kontekście europejskich badań nad kulturami pradziejowymi.

Pomysłodawcą i animatorem wydarzenia jest dr Konrad Grochecki, pracownik działu archeologii Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, który z pasją przybliża społeczeństwu tajemnice przeszłości regionu.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Starosty Biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa. Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie „Lubelskie Smakuj Życie!”. „Kronika Tygodnia” pełniła patronat medialny nad wydarzeniem.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner rekalmowy formy Alustal
Reklama
ReklamaBaner reklamowy w dodatku ŚWIĘTA firmy Klinika Zdrowia I Urody
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PseudoTreść komentarza: Normalny LGBTQ jeszcze kołka z kakałka nie wyjął i zieje nienawiścią tęczową wszyscy buraki i nie pracują un jako jedyny pracuje 4 literami i odprowadza podatki, uciekając do Krakowa by mieć większe pokrycie.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:48Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: CebularzTreść komentarza: Na razie Pań burmistrz Rafał Kowalik co najwyżej dmucha swoich wyborcówData dodania komentarza: 23.12.2024, 10:45Źródło komentarza: W Szczebrzeszynie zorganizowano I Festiwal DmuchańcówAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Tok rozumowania idioty, AFD czyli chrześcijanie i islamista się przefarbował i jako niemiec zabijał i ranił niemców komunistyczny tok myślenia i czerpanie ze skrajnie lewackich mediów wypala LOGIKĘ.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:37Źródło komentarza: Prezydent Warszawy w Hrubieszowie i WerbkowicachAutor komentarza: WypoczynekTreść komentarza: Ferie długie, dzieciom i młodzieży należy się trochę odpoczynku, a w Hrubieszowie, mimo wcześniejszych deklaracji, nawet lodowiska nie ma...Data dodania komentarza: 23.12.2024, 10:11Źródło komentarza: Rekordowo długie ferie świąteczne. A zaraz po nich ferie zimoweAutor komentarza: mieszkaniecTreść komentarza: Ale skąd ruski troll miałby o tym wiedzieć.Data dodania komentarza: 23.12.2024, 09:54Źródło komentarza: Pożegnanie odchodzącego Zarządu Powiatu Hrubieszowskiego drogo kosztowałoAutor komentarza: tuZZkTreść komentarza: Młodzi Jelenie , robią za darmo ! Za to samo urzędnicy biorą gruba kasę ale nie ma to jak wykorzystać młodzież a samemu sobie POpierdzieć w tym czasie w stołek !!!!Data dodania komentarza: 22.12.2024, 23:32Źródło komentarza: Gala wolontariatu w zamojskim "Okrąglaku". Wyróżniono wolontariuszy
Reklama