Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 12:28
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Biłgoraj: Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Reklama
Już po raz dziesiąty w Biłgoraju odbył się bieg upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Wzięło w nim udział kilkaset osób.
Biłgoraj: Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych [ZDJĘCIA]

Ideą Biłgorajskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. Celem biegu jest upamiętnienie ostatnich obrońców wolności, walczących na ziemiach polskich jeszcze po zakończeniu II wojny światowej. 

Reklama

To wyjątkowe wydarzenie, 2 marca, zgromadziło całe rodziny, którzy w symbolicznym biegu na dystansie 1963 m uczcili pamięć polskiego podziemia antykomunistycznego. Każdy metr w tym biegu ma charakter symboliczny. Bowiem w 1963 roku zabito ostatniego żołnierza wyklętego. Przybyłych witał koordynator biegu Łukasz Pracoń. Zaznaczył, że żołnierzy ci walczyli o to abyśmy mogli żyć w wolnej ojczyźnie. – Żołnierze po zakończeniu II wojny światowej dalej walczyli o niepodległą Polskę, o Polskę, w której dzisiaj żyjemy. Nie godzili się na to, aby Polska była pod jarzmem komunizmu. Oni walczyli pomimo, że mieli rodziny i przyjaciół. Podjęli trud, aby poświęcić swoje życie. Walczyli z systemem dla którego takie wartości jak Bóg, honor i ojczyzna nie liczyły się. W ten symboliczny sposób chcemy upamiętnić cichych bohaterów, którzy na ołtarzu ojczyzny złożyli swoją ofiarę – mówił. 

Starosta biłgorajski Andrzej Szarlip podkreślał, że Żołnierze Niezłomni walczyli o wolną Polskę, ale także o idee, które stanowiły i stanowią o naszym narodzie. – Żołnierze Wyklęci przez system komunistyczny byli nazywani m.in. "wyklętymi" czy "zaplutymi karłami reakcji". Oni  walczyli o wolną Polskę, nie o partie polityczną, nie o ideologię, nie o system, tylko o Polskę. Walczyli o wartości, które przez tysiąc lat historii naszej ojczyzny formowały się przez wszystkie pokolenie. Walczyli za wartości, za które ginęły wcześniejsze pokolenia Polaków w wielu wojnach i wydarzeniach historycznych na przestrzeni wieków. Zostali zabijani, a ich ciała były chowane w grobach, których nikt nigdy miał nie znaleźć, ale komuniście zapomnieli, że każde ziarno rzucone do ziemi wydaje stokrotny plon – mówił. Zaznaczył, że to głównie od młodych zależy, jak Polska będzie wyglądała w przyszłości. Życzył, aby wszystkie wartości, za które walczyli i ginęli żołnierze wyklęci nie były zapomniane, a zawsze aktualne. 

Beata Strzałka wicestarosta biłgorajki zaznaczyła, że do żyjących obecnie należy oddawania hołdu tym, którzy walczyli o wolną Polskę. – Ważne jest również kontynowanie pamięci o tych którzy z pełną świadomością zagrożenia życia podejmowali trud walki z sowieckim okupantem, długie lata po wojnie. Mówimy o niezłomnych bohaterach zapisanych na karatach historii, ale ta historia pisała się również na terenie m.in. powiatu biłgorajskiego. Trzeba o tym przypominać. Pamiętajmy, że to są  bohaterowie naszych czasów, pokolenia naszych dziadków i rodziców – mówiła.

Głos zabrał również Wojciech Gleń, burmistrz Biłgoraja. Podkreślił, że wydarzenie jest najlepszą lekcją historii i patriotyzmu dla młodego pokolenia. Życzył wszystkim, aby u kresu swojego życia mógł powiedzieć jak Danuta Helena Siedzikówna ps. "Inka", działaczka ruchu oporu, która umierając powiedziała "Zachowałam się jak trzeba".

Podczas wydarzenia uczestnicy otrzymali pakiety startowe, pamiątkowe medale oraz ciepły poczęstunek. Razem z LGD "Silne Biłgorajskie" organizatorzy przygotowaliśmy także konkursy historyczne z nagrodami. 

Organizatorem biegu było Starostwo Powiatowe w Biłgoraju. 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GaliuszTreść komentarza: A co ze ścieżką rowerową? Takie turystyczne miejscowości nie zostaną nią połączone??? Skandal.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:36Źródło komentarza: Powiat zamojski ma kasę na przebudowę drogi Nielisz-Michalów-SzczebrzeszynAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak nie widzisz komunistycznych SBeków morderców w obecnych władzach typu TW OSKAR i inni to się wcale nie urodziłeś nie istniejesz.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:15Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Jak tak można pisać o zbrodniach przodków naszych obecnych "sprzymierzeńców " O działalności OUN-UPA pamiętają zwykli ludzie a wyniesieni na piedestsł władzy wybrańcy narodu są głusi na prawdę historyczną...Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:36Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Telatyn pamiętają o okrutnej zbrodni z 1944 roku w Poturzynie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Dobry pomysł 👍. Zanim otrzyma się "pozwolenie na broń " proponuję udać się do "lokalnego "klubu strzeleckiego lub na strzelnicę gdzie @za kilka złotych @ można zapoznać się z zasadami bezpiecznej obsługi broni oraz oddać@kilka@ strzałów do tarczy . Wielu instruktorów na strzelnicach uczy ważnej rzeczy : strzał do tarczy która przedstawia sylwetkę człowieka to nie jest to samo co skierowanie lufy w stonę żywego człowieka i oddanie strzału który będzie skutkował zranieniem lub śmiercią człowieka . Jest to dużo tańszy test żeby się przekonać czy naprawdę chcemy posiadać broń palną w domu lub biurze z której nie będziemy skutecznie użyć w przypadku zamachu na nasze zdrowie lub życie . TRENING czyni mistrza .Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:28Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Smutny jest fakt że obecnej "władzy " nie podobają się oddolne inicjatywy społeczne upamiętnienia bestialstwa w przeszłości przodków naszych obecnych "przyjaciół " z Unii EuropejskiejData dodania komentarza: 10.04.2025, 01:03Źródło komentarza: Osuchy: Jest warte 13 mln zł. Muzeum Partyzantów Polskich będzie pierwszym w kraju muzeum narracyjnymAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Nie SENSACJA dnia tylko policjant " być może " uratował komuś życie lub zdrowie . Jak widać nie taki Policjant straszny jak go " malują " ;-) Mamy XXI ( dwudziesty pierwszy wiek ) a nadal w Rzecxypospolitej panuje przekonanie że "życie na trzeźwo jest nie do przyjęcia " Czas najwyższy zacząć zdawać sprawę z tego że alkohol jest dla ludzi ale jego spożywanie nie może skutkować krzywdą ludzką spowodowaną prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu !Data dodania komentarza: 10.04.2025, 00:55Źródło komentarza: Gm. Sitno: Policjant jadąc na służbę, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę na zakazie
Reklama