„Ma na celu przeciwdziałanie oraz zwalczanie negatywnych zjawisk wynikających z nieprzestrzegania przepisów o ochronie przyrody na terenach rezerwatów przyrody oraz w ich bezpośrednim otoczeniu” – informują Lasy Państwowe, ogłaszając start akcji „Rezerwat”.
Lista zadań leśnych patroli jest długa
Do 2 czerwca lasy mają być dokładniej patrolowane. I to nie przez leśników, ale przez Straż Leśną. Mundurowi mają dokładnie sprawdzać granice rezerwatów, ale na tym się nie skończy.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pow. tomaszowski: Kilkadziesiąt pożarów traw i lasów w niespełna miesiąc! Straż apeluje do podpalaczy
Na liście zadań jest wypatrywanie złodziei drewna, osób wyrzucających do lasu śmieci, kłusowników i innych przypadków łamania przepisów. A wśród zakazów jest, przypomnijmy, np. wjazd pojazdami silnikowymi na teren rezerwatów.
„W miarę możliwości do akcji zostaną zaangażowane inne służby mundurowe, w tym policja, Państwowa Straż Łowiecka, Państwowa Straż Rybacka. Ponadto, planuje się zintensyfikowanie współpracy z regionalną dyrekcją ochrony środowiska” – dodają leśnicy.
Straż Leśna przeciwko leśnym przestępcom. Ma sporo uprawnień
To organ pomocniczy terenowej Służby Leśnej powołany do zwalczania przestępstw i wykroczeń zaliczanych do szkodnictwa leśnego. Chodzi o bezprawne korzystanie z lasu, kłusownictwo, kradzież drewna z lasu państwowego, kradzież lub zniszczenie mienia nadleśnictwa.
PRZECZYTAJ: Gm. Ulhówek: Ktoś wyłożył zatrutą padlinę, bo chciał się pozbyć lisa. Otruł się też bielik
Strażnik Leśny ma szerokie uprawnienia, m.in. prawo do legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia i świadków przestępstwa lub wykroczenia. Może także nałożyć mandat karny oraz zatrzymywać i kontrolować pojazdy.
Strażnicy leśni mają także prawo do noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.
Napisz komentarz
Komentarze