Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:06
Reklama
Reklama

Łukowa nie szczędzi krwi

Nie ma drugiej takiej gminy w powiecie, województwie, a może i w Polsce. Chodzi o Łukową, gdzie od 10 lat regularnie przeprowadzane są akcje poboru krwi. Przez ten czas zebrano ponad 1200 litrów cennego osocza. Nie wiadomo, ilu osobom łukowianie uratowali życie. Najważniejsze, że dalej chcą pomagać.
Łukowa nie szczędzi krwi

Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu po tym, jak w Biłgoraju zlikwidowano stały punkt pobierania krwi. – Razem z ks. Marek Sobiłłą poszliśmy do wójta, żeby go namówić do zorganizowania akcji oddawania krwi – wspomina Robert Chmiel, prezes Klubu Honorowych Dawców Krwi przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łukowej.

Pierwsza akcja odbyła się 15 lipca 2007 r. Krew przyszło oddać 99 osób. Zebrano 44,5 l krwi. Od tamtej pory w Łukowej – przy pomocy miejscowych władz samorządowych, sponsorów i księży – organizowanych jest co roku od 4 do 5 akcji poboru krwi. Każda cieszy się wysoką frekwencją.

Po kościele do szkoły

Akcje odbywają się zawsze w niedzielę. Ludzie idą najpierw do kościoła, a po mszy – do miejscowej szkoły, gdzie pobierana jest krew. Nad wszystkim czuwają przedstawiciele zamojskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Do Łukowej przyjeżdżają oddać krew także mieszkańcy sąsiednich parafii, np. Obsza i Zamch.

Krew oddają mężczyźni i kobiety. Nikogo nie dziwi widok w kolejce do pobrania męża z żoną albo matki z synem. Ostatnia akcja odbyła się 6 sierpnia. Krew przyszło oddać 100 osób. – Dzięki dodatkowym akcjom poboru krwi w trudnym okresie wakacyjnym, gdy ludzie odpowiadają na apele, nie dochodzi w naszym szpitalu "papieskim" czy ościennych placówkach do sytuacji, żeby odwoływać zabiegi medyczne – mówi Elżbieta Tatarska, kierownik oddziału RCKiK w Zamościu. – Łukowa to fenomen. Tam wszyscy są bardzo zaangażowani: władze samorządowe, szkoły, księża i prezes Robert Chmiel, który jest kołem napędowym wszystkich akcji.

Dają przykład

Krew oddają miejscowi księża. Wójt gminy Łukowa Stanisław Kozyra nie tylko od 10 lat patronuje akcjom, ale i sam oddaje krew. – Mamy satysfakcję, że pomagamy innym – mówi wójt Kozyra. – Zdajemy sobie sprawę z faktu, że jesteśmy wyjątkową gminą. Wszyscy są pod wrażeniem. Mamy sporo telefonów z całej Polski.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama