Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 13:21
Reklama
Reklama
Jak poprawić bezpieczeństwo na drodze?

Latem Guciów przypomina zakopiańskie Krupówki. Starosta: Możemy przeanalizować pomysł ograniczenia prędkości

W ramach projektu „Rowerowe Roztocze” na terenie powiatu zamojskiego powstanie ponad 40 kilometrów ścieżek rowerowych. Projekt jest już gotowy, ale pojawiły się wątpliwości. Mówili o nich mieszkańcy Guciowa w gm. Zwierzyniec na spotkaniu ze starostą zamojskim. Chodzi im głównie o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
Przebiegająca przez Guciów droga powiatowa jest na to za wąska (ma szerokość 5,5 m) i nie da się jej poszerzyć.
Przebiegająca przez Guciów droga powiatowa jest na to za wąska (ma szerokość 5,5 m) i nie da się jej poszerzyć. 2 kwietnia odbyło się w Guciowie spotkanie w sprawie poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Pod petycją podpisało się ponad 30 mieszkańców roztoczańskiego Guciowa. Według nich przebudowana przed kilkoma laty droga powiatowa stała się trasą przelotową w kierunku z Tomaszowa Lubelskiego do Biłgoraja, a dla niektórych kierowców również torem wyścigowym. 

Reklama

– Na drodze jest naprawdę niebezpiecznie, bo ruch jest duży – mówi Stanisław Jachymek, który wraz z żoną w Guciowie prowadzi słynną na całą Polskę Zagrodę Guciów.

W sezonie turystycznym trzeba mieć oczy dookoła głowy. Oprócz szarżujących przez wioskę piratów drogowych dochodzą pojazdy firm organizujących na Wieprzu spływy kajakowe, sporty ekstremalne, a także transport tartaczny i meblowy. Na drodze jest wzmożony ruch, brakuje chodnika dla pieszych, natomiast ścieżka rowerowa, którą ujęto w projekcie „Rowerowe Roztocze”, ma przebiegać inaczej niż pierwotnie planowano.

Mur nie do przebycia

– Latem Guciów przypomina zakopiańskie Krupówki, dochodzi tu do wypadków, giną też dzikie zwierzęta, dlatego warto zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom i turystom, przywracając trasę ścieżki rowerowej według pierwotnego projektu – zaapelował pod koniec marca na spotkaniu u starosty zamojskiego Jachymek, wspierany przez mieszkańców wioski.

Pan Stanisław poddał też pod rozwagę władzom samorządowym utworzenie na przejściu dla pieszych w okolicach Zagrody Guciów bezpiecznego azylu dla pieszych, czyli tak zwanej wysepki.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pamiątka z Polski – Polish Souvenirs. Zagroda Guciów obsypana nagrodami

Obecny na spotkaniu dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Zamościu Piotr Kuter zaczął od tego ostatniego postulatu. 

– Nie da się wykonać z tego programu azylu dla pieszych, bo program dotyczy tylko budowy ścieżek pieszo-rowerowych – powiedział na początek Kuter. – Aby wykonać taką wysepkę, należałoby najpierw wykonać projekt budowlany odrębnym postępowaniem. Wiązałoby się to z zaprojektowaniem przebudowy drogi powiatowej, aby zmieścić azyl dla pieszych, a kierujący pojazdami mogli się poruszać w obie strony.

Szkopuł w tym, że przebiegająca przez Guciów droga powiatowa jest na to za wąska (ma szerokość 5,5 m) i nie da się jej poszerzyć. Jeśli chodzi o drogę dla rowerzystów i pieszych, to firma projektowa zaproponowała utwardzone pobocze, bo w przeciwnym wypadku budowa ciągu wiązałaby się z koniecznością wykonania murów oporowych, uniemożliwiających prawidłowe połączenie zjazdów na posesje z drogą. 

– Mur oporowy wraz z barierą U-11 byłby na wysokości przewyższającej część ogrodzeń w Guciowie, co jest niezgodne z przepisami techniczno-budowlanymi dotyczącymi dróg publicznych, a ponadto spowodowałoby niekorzystne walory estetyczne dla mieszkańców i turystów – przekonywał dyrektor.

Dlatego w grę wchodzi budowa drogi dla pieszych (chodnika) o łącznej szerokości 1,5 m. Natomiast rowerzyści – w miejscach, gdzie nie można wykonać takiej ścieżki – będą musieli korzystać z drogi na warunkach ogólnych (informować będzie o tym oznakowanie poziome na jezdni).

PRZECZYTAJ: Na nowej tablicy katyńskiej znalazły się nazwiska 372 osób związanych z Zamościem i Zamojszczyzną

Starosta zamojski Stanisław Grześko dodał, że w sąsiadującym z Guciowem Bondyrzu (gm. Adamów) na znacznym odcinku zaprojektowano jedynie chodnik o szerokości 1,5 m (bez ścieżki rowerowej), ponieważ na szerszy nie pozwalały warunki terenowe. – Zaprojektowane utwardzone pobocze o szerokości 1,5 m w Guciowie będzie służyło pieszym, którzy w bezpieczny sposób będą mogli przemieszczać się wzdłuż drogi – powiedział starosta.

A co z bezpieczeństwem na drodze?

 – Możemy razem z policją przeanalizować pomysł ograniczenia prędkości na przebiegającej przez Guciów drodze do 40 km/h (obecnie dopuszczalna prędkość to 50 km/h – przyp. red.) – powiedział Grześko.

Tak ma to wyglądać

W Guciowie droga dla pieszych i rowerów została zaprojektowana na odcinku o długości 245 m (od granicy z Bondyrzem). Dalej – w kierunku Roztoczańskiego Parku Narodowego – ruch rowerowy będzie się odbywał na warunkach ogólnych – jezdnią. Dodatkowo od końca drogi dla pieszych i rowerów na odcinku 1 145 m przewidziano budowę z kostki betonowej jednostronnego pobocza (chodnika) o szerokości 1,5 m. Prace powinny zacząć się na przełomie 2025/2026 r. W ramach projektu „Rowerowe Roztocze” na terenie powiatu zamojskiego powstanie ponad 40 km ścieżek rowerowych: na terenie miast Krasnobród i Zwierzyniec oraz gmin Adamów, Krasnobród i Zwierzyniec.

PRZECZYTAJ: Lubelskie w drogowej ofensywie: 262 km nowych tras szybkiego ruchu w realizacji

„Rowerowe Roztocze” to inwestycja składająca się z dwóch projektów: drogi pieszo-rowerowe w obszarach miejskich i drogi pieszo-rowerowe w obszarach wiejskich. Oba stworzą liczącą ponad 130 km sieć tras pieszo-rowerowych na terenie całego Roztocza. Trasy zlokalizowane będą na obszarze pięciu powiatów: kraśnickiego, janowskiego, biłgorajskiego, tomaszowskiego i zamojskiego. W ramach projektów powstaną również miejsca obsługi rowerzystów (MOR) wyposażone w wiatę, małą architekturę, a także stację samoobsługowej naprawy rowerów oraz stację do ładowania pojazdów elektrycznych (rowery, hulajnogi).

Całkowita wartość projektu szacowana jest na ponad 56 mln euro, z czego 47,7 mln euro pochodzi z dofinansowania Unii Europejskiej w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027”.

Jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa na opisywanej drodze, to zapowiadane przez starostę spotkanie jego urzędników i policji z mieszkańcami wioski odbyło się w Guciowie 2 kwietnia. Ustalono, że na wzmiankowanej drodze zostaną ustawione znaki ograniczające prędkość do 40 km/h i zakaz wyprzedzania na odcinku 700 m. Dodatkowo zostaną ustawione barierki na wysokości przejścia dla pieszych (po obu stronach drogi), zabezpieczające przed nagłym wtargnięciem na jezdnię, a same pasy na przejściu wymalowane zostaną na biało-czerwono.

Zmiany zostaną wprowadzone po ich zatwierdzeniu przez policję i starostę.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Pracislaw 12.04.2025 21:03
Ten z zagrody to hipokryta, wszyscy przeszkadzają tylko nie jego turyści

Reklama
Iwona 12.04.2025 20:19
Odcinkowy pomiar prędkości i sprawa rozwiązana. Róbcie coś ludzie na ,,stołkach" bo ludzie nie czują się bezpieczni.

Mieszkaniec 21.04.2025 19:39
Przejście dla pieszych bezpośrednio z parkingu, gdzie dodatkowo jest sklepik przy ulicy to jest prawdziwe zagrożenie dla bezpieczeństwa. Piesi przystają przy ulicy, robią sobie zdjęcia pamiątkowe i nie zwracają uwagi czy wchodzą na jezdnię.

Henryk 12.04.2025 19:49
Jeśli chodzi o gminę Zwierzyniec to przepraszam,ale ani poprzednikom ani teraźniejszej radzie miasta nie zależy na bezpieczeństwie mieszkańców. Co z tego że projekty ścieżek? Są inne rozwiązania które nie ingerują w projekty ścieżek. Bagno w stronę Turzyńca ulica od Białego Słupa do ronda, jak się zachowują kierowcy i gdzie bezpieczeństwo mieszkańców ? Nigdzie!!! Ważne że rzeka płynie co prawda ostatnimi siłami i sezon się zbliża. To się liczy.

anastazja 10.04.2025 21:07
Dzień Dobry. Trochę śmiech na sali z tym protestem, obudził się Pan Jachymek po fakcie jak już wszystko było zatwierdzone przez Starostę, a on dopiero chciał protestować i coś zmieniać :)... Gdzie był wcześniej jak to wszystko ustalali? Guciów to prywatny folwark Pana Jachymka i robi sobie co mu się podoba. Nagle się okazało że nie będzie ścieżki do zagrody guciów i zrobił się problem, że nie będzie można od rowerzystów kasować dodatkowej kasy za wejście lub za piwko czy bimber?? Jako sąsiadka Guciowa już nie raz słyszałam od mieszkańców że mają go dosyć i rządzi się na wiosce mówić że dzieki niemu ta wioska żyje :) Każdy kto jedzie przez Guciów to widzi po co to przejście było zrobione, przecież to przejście jest dla klientów Zagrody na ich parking. Więc jeżeli jest to problem to trzeba to przejście zlikwidować i wtedy mieszkańcy będą przechodzić sobie na zasadach ogólnych. Pan Jachymek ma tyle działki to dla bezpieczeństwa (tak mu przecież zależy na nim) niech zrobi parking dla swoich gości w zagrodzie guciów lub obok zagrody i problem przejścia dla pieszych zniknie. Co do ilości wypadków i potrąceń to czy drogi Redaktor zasięgnął informacji na policji ile w przeciągu 5 czy 10 lat było wypadków potrąceń w Guciowie, tylko przepisał to co Pan Jachymek powiedział?? Pewnie zero. Moim zdaniem trzeba zakazać jazdy ciężkim pojazdom z drewnem bo tylko niszczą drogę. Chodnik będzie świetnym pomysłem który znacząco poprawi bezpieczeństwo pieszych, ale to przejście należy zlikwidować, a na tym ograniczeniu do 40km/h i zakazie wyprzedzania to się zapewne przejadą sami mieszkańcy którzy się podpisali pod tą petycją :) Proszę pamiętać że to ograniczenie będzie obowiązywać cały rok a nie tylko od czerwca do sierpnia :) Miejmy nadzieję że te ścieżki i chodniki będą w zimie odśnieżane żeby można było nimi bezpiecznie się poruszać. Wstyd że bez żadnej konsultacji, badań ruchu jedna osoba owija sobie wokół palca Starostę, policję, zarządcę drogi, Głęboko współczuję. Za rok pewnie w tej drewnianej budce na parkingu zagrody guciów otworzą posterunek policji do łapania piratów drogowych :)

666 10.04.2025 18:30
przereklamowane januszowisko

Reklama

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: POlskaTreść komentarza: nic nie będzieData dodania komentarza: 23.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Czternasta emerytura. Wiemy, że będzie i w jakiej wysokościAutor komentarza: PolakTreść komentarza: bolszewickie "media"Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Żałoba narodowa. Co można w sobotę? Czy będą kary za zabawę na weselu?Autor komentarza: ImeTreść komentarza: Tak samo jak powierzać nieodpowiedzialnym narcyzom swoje (publiczne) pieniądze.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: DemokracjaTreść komentarza: "Każdy chciałby mieć takiego burmistrza" no właśnie jak widać to jednak nie każdy. Pracujący mieszkańcy spłacają teraz długi zaciągane przez Majewską, wypłacają odprawy i odszkodowania zasądzane przez sądy pracy, finansują pensje ojca, męża i bliskich znajomych pani burmistrz, opłacają wyjazdy, gale, statuetki, symboliczne otwarcia i inne bzdety, które nie przynoszą miastu i jego mieszkańcom żadnych wymiernych korzyści. Czy takie wydawanie publicznych pieniędzy jest OK ? Przez ten rok władze miasta bardzo dobitnie pokazały co tak naprawdę się dla nich liczy i dlatego mieszkańcy powinni mieć możliwość aby ocenić to w drodze referendum.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:38Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: ramboTreść komentarza: To jest przystanek bardziej niz dworzec, ale mniejsza o to. Śmieszne jest to oficjalne otwarcie, chyba tylko dla promocji burmistrzyni, bo kłębia się nad nią ciemne chmuryData dodania komentarza: 23.04.2025, 10:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Sto procent finansowania to mało spotykana sytuacja. Gratulacje.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od roku
ReklamaAdvertisement
Reklama