Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:53
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Tomaszowskie: Będzie tańszy prąd w powiecie?

Na pomyśle "Tomaszowskiego klastra energii" mogą skorzystać wszyscy. Gminy, przedsiębiorcy, mieszkańcy powiatu. Ma być taniej i ekologicznie. To ma być furtka, która umożliwi pozyskanie co najmniej kilkudziesięciu milionów złotych na rozwój odnawialnych źródeł energii.
Tomaszowskie: Będzie tańszy prąd w powiecie?

Klaster to skupisko podmiotów, reprezentujących określony segment gospodarki, współpracujących ze sobą, aby osiągnąć założone wspólnie cele. Tomaszowski klaster energii mają utworzyć gminy z powiatu i podmioty związane z branżą odnawialnych źródeł energii (OZE), z wyłączeniem operatorów farm wiatrowych (takie są obostrzenia prawne).

 – Chcemy wykorzystać szansę, jaką daje obecne prawo oraz dostęp do funduszy na tego typu działania – mówi Jerzy Wereszczak, wicestarosta powiatu i prezes Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Tomaszowskiego.

Powiat w sferze OZE ma doświadczenia, które potwierdza wysokie, trzecie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Energii Odnawialnej Związku Powiatów Polskich.

 W gminach Tyszowce, Tomaszów Lubelski, Jarczów i Lubycza Królewska działają już fermy wiatrowe. Łącznie 46 turbin produkuje 77 MW energii. Jest mała elektrownia wodna (67 KW) na rzece Sołokoja w Wierzbicy w gminie Lubycza Królewska. Dom Pomocy Społecznej w Tyszowcach wykorzystuje energię geotermalną. Kotłownia na baloty sprasowanej słomy ogrzewa osiedle na terenie byłej Stacji Hodowli Roślin w Ulhówku. Z biokotłowni na zrębki drzewa korzysta firma "Bracia Mrozik" z Łaszczowa, która parę wykorzystuje w procesie technologicznym przy produkcji oraz do ogrzewania pomieszczeń biurowych i produkcyjnych. Kotłownię na słomę zainstalowała firma "Sławex" z Tomaszowa Lubelskiego.

Do budowy bioelektrowni szykuje się kilku inwestorów, którzy już uzyskali pozwolenie na budowę. W miejscowości Czerkasy (gmina Łaszczów) ma powstać elektrownia o mocy 1,5 MW, w gminie Lubycza Królewska siłownie w Dyniskach Nowych (o mocy 0,999 MW) i w Dębach (0,5 MW). Odpady poprodukcyjne chce wykorzystywać firma SVZ z Tomaszowa Lubelskiego, która jest w trakcie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę biogazowni.

Paliwa dla tomaszowskich bioelektrowni na pewno nie zabraknie. Sam rezerwuar słomy szacowany jest na około 50 tys. ton. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama