Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 19 kwietnia 2025 17:47
Reklama
Reklama

Zamość: Ośrodek "Krok za krokiem" działa już 25 lat. Jubileuszowa gala w ZDK

Zaczęło się od stowarzyszenia rodziców niepełnosprawnych dzieci, którym w grupie było łatwiej działać. Niedługo po tym powstała w Zamościu specjalistyczna placówka. Przez lata stale się rozwijała, pomagając w funkcjonowaniu setkom niepełnosprawnych dzieciaków z całej Zamojszczyzny. Dzisiaj zamojski ośrodek "Krok za krokiem" hucznie świętował swoje 25-lecia.
Zamość: Ośrodek "Krok za krokiem" działa już 25 lat. Jubileuszowa gala w ZDK

Autor: Anna Szewc

Irmina Obydź z 12-letnim synem Pawłem przyjechała do Zamościa ze Ślipcza pod Hrubieszowem. Chłopiec urodził się jako wcześniak, w 26. tygodniu ciąży, cierpi na porażenie mózgowe.

Reklama

– Pierwsze diagnozy lekarzy z Lublina brzmiały jak wyrok. Mówili, że dziecko nie będzie widzieć, słyszeć, mówić, że będzie miał problemy z poruszaniem się, że po prostu będzie jak roślina – wspomina pani Irmina. Tymczasem Paweł to rezolutny chłopiec. Nie ma problemów z nawiązaniem kontaktu.  – Myślę, że będzie samodzielny. Widzę, jak stale się rozwija, jaki jest otwarty, jak dużo umie – opowiada matka.

Nie ma wątpliwości, że to dlatego, że znalazł się pod opieką specjalistów. – Do Zamościa jeździ codziennie, już od wielu lat. Najpierw była rehabilitacja, przedszkole, a teraz jest uczniem piątej klasy – mówi z dumą Irmina Obydź. – Lubię szkołę, fajnie się tutaj uczy, w domu tak nie jest. Tam wcale mi się nie chce lekcji odrabiać – zapewnia Paweł.

Takich dzieci jak on przez 25 lat funkcjonowania ośrodka "Krok za krokiem" przewinęło się przez tę placówkę mnóstwo. Nie wszystkim udaje się dojść do sprawności, ale każde jest otaczane opieką i serdecznością. Każde dostaje szanse na lepsze życie, a jego rodzice wsparcie, bez którego byłoby zdecydowanie trudniej.

– Moją inspiracją do działania był mój syn Michał (dzisiaj już dorosły niepełnosprawny - red.) – opowiadała podczas dzisiejszych uroczystości Maria Król, szefowa Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym "Krok za krokiem" w Zamościu, z której inicjatywy 28 listopada 1992 roku powstał ośrodek pod tą samą nazwą.

Mówiła sporo o trudnych początkach działalności. – Było przede wszystkim mnóstwo pytań "co? jak? kiedy? dlaczego?, ale także "skąd wziąć pieniądze?" – wspominała Maria Król. Mówiła też o barierach. Nie tylko tych architektonicznych, ale przede wszystkim w ludzkiej świadomości. Przypomniała, że nie wszyscy byli chętni jej pomagać, że otrzymywała np. sygnały, by ośrodek uruchomić na peryferiach miasta, zamiast w centrum osiedla (funkcjonuje przy ul. Peowiaków).

Ale na szczęście znalazły się też osoby, bez których te ostatnie 25 lat na pewno nie wyglądałoby tak, jak wyglądało.Wielokrotnie w swoim wystąpieniu wspominała dr Zofię Kułakowską, jak mówiła "wspaniałą lekarkę i naukowca, wspaniałego człowieka", która zresztą wymyśliła nazwę "Krok za krokiem".

Podczas jubileuszowej gali Maria Król dziękowała też wszystkim, którzy przez ostatnie ćwierć wieku wspierali placówkę w Zamościu, bez których jej dynamiczny rozwój z pewnością nie byłby możliwy.

Na uroczystość przybyli nie tylko pracownicy, dzieci i ich rodzice, ale też absolwenci ośrodka. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, dyrektorów szpitali.

Wychowankowie "Krok za krokiem" dla swoich gości wystawili przepiękny spektakl zatytułowany "Siła miłości", a także specjalny program artystyczny. Było mnóstwo gratulacji i życzeń na kolejne lata działania placówki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaWiesław Różyński baner w Dodatku Święta
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bezrobotny wyparty z rynku przez emerytów z wp sg i moTreść komentarza: Tyle miejsc pracy i przedsiebiorcy co tną w uja z powiązaniem z pup to odbija się na zdrowiu psychicznymData dodania komentarza: 18.04.2025, 18:06Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: fdsfsTreść komentarza: Ależ ci uchodźcy się rozbestwili, że akatkują nawet ratowników! Zapamiętajmy - uchodźcy Jan P. i Adrian K. Pewnie z Afryki.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Ratownik zaatakowany w Janowie Lubelskim i pod Biłgorajem. W Zamościu już zaczęli się uczyć samoobronyAutor komentarza: OdwagiTreść komentarza: Panie Parol. Czego lub kogo się Pan boisz. Napisz o sprawie karnej Anety K. Wójt z Trzeszczan albo o problemach z prawem dyrektor szkoły z TrzeszczanData dodania komentarza: 18.04.2025, 17:23Źródło komentarza: Hrubieszów: Debata o zdrowiu psychicznym młodzieżyAutor komentarza: AK-47Treść komentarza: W Zamościu nie ma typowych ścieżek rowerowych tylko są ciągi pieszo rowerowe gdzie to pieszy zawsze ma pierwszeństwo a rowerzysta powinien się poruszać z prędkością zbliżoną do pieszego szczególnie przy dużym natężeniu ruchu pieszych i nie mają tu znaczenia kolory kostki brukowej i oznaczenia na niej. Typowa ścieżka dla rowerów wedle ustawy PRD ma być trwale oddzielona od chodnika dla pieszych i jezdni np. płotkiem i przeznaczona wyłącznie dla ruchu rowerowego. to tam rowerzyści rządzą. Na Zamojskich ciągach piesi i "radzę się do tego przyzwyczaić":-))).Data dodania komentarza: 18.04.2025, 16:01Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijanyAutor komentarza: !Treść komentarza: PRECZ Z RZADAMI POKO PSLU WON!Data dodania komentarza: 18.04.2025, 15:53Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźcówAutor komentarza: PolakTreść komentarza: Bolszewik mentorem, pod kolejnym nickiem. Jak TWData dodania komentarza: 18.04.2025, 13:05Źródło komentarza: Zamość, Chełm i Biała Podlaska otwierają się na uchodźców
Reklama