Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 02:14
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

W obronie pszczół

"Pszczoły przetrwają, gdy kwiaty zapylają" – to hasło rajdu samochodów marki Fiat 126pz z Krakowa do Koszalina. Biorą w nim udział pszczelarze, miłośnicy miodu, naukowcy, uczniowie i przedstawiciele firm, które na co dzień pomagają pszczelarzom. Na trasie Rajdu w Obronie Pszczół znalazła się Biszcza.
W obronie pszczół

Trzynaście "maluchów" wyruszyło z Krakowa w sobotę (9 września). Dzień później uczestnicy rajdu zawitali do Biszczy. – Biszcza to gmina typowo rolnicza z przeważającą ilością gospodarstw rolnych zajmujących się uprawą zbóż, kukurydzy, rzepaku, gryki oraz owoców miękkich i warzyw – mówi wójt gm. Biszcza Zbigniew Pyczko. – Wiadomo, że rolnictwo mocno powiązane jest z pszczelarstwem i śmiało można powiedzieć, że nie będzie rolnictwa bez pszczół.

Reklama

Wójt przypomina, że od kilkunastu już lat w Biszczy organizowany jest Dzień Miodu i Pieroga. – Zawsze zaczynamy imprezę od konferencji pszczelarskiej, podczas której rozmawiamy o sytuacji i problemach związanych z hodowlą pszczół – dodaje wójt Biszczy.

W Biszczy działa Koło Pszczelarskie, którego prezesem jest Józef Konopka. Na terenie gminy można znaleźć miody: lipowy, spadziowy, wielokwiatowy, rzepakowy i gryczany, który jest zaliczany do najzdrowszych.

Sam rajd ma charakter ogólnopolski. Jego trasa liczy ok. 1500 km i biegnie od Krakowa przez Biszczę, Pszczelą Wolę, Lublin, Puławy, Siedlce, Warszawę, Olsztyn, Gdynię do Koszalina, gdzie w dniach 16-17 września odbędą się Ogólnopolskie Dni Pszczelarza.

Pszczelarze oraz reprezentując ich organizacje pszczelarskie alarmują, że w polskim pszczelarstwie dzieje się źle. Ma to związek przede wszystkim z dużymi upadkami rodzin pszczelich po ostatniej zimie, pszczelarze narzekają na małą skuteczność leków zwalczających choroby pszczół i domagają się ochrony pszczelarstwa ze strony władz. Rajd zorganizowano po to, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na te problemy.

Więcej w e-wydaniu i papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: CelebrytkaTreść komentarza: Kolejne kuriozum w tym mieście. Symboliczne otwarcie 😱😁 Skoro już funkcjonuje to po co ? No bo trzeba się popuszyć, popozować do zdjęć i popromować. Ale zaraz będzie i tak na ustach wszystkich ze względu na referendum. To dopiero będzie pełnia szczęścia 😁Data dodania komentarza: 22.04.2025, 15:04Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: JANTreść komentarza: A może przejścia dla pieszych co 10 metrów i wszech obecne ronda prezydencie Zamoscia oraz radni parkingi i jeszcze raz parkingi Nowe miasto się dusiData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:31Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: WacławTreść komentarza: Może sklep przenieść na stronę ekonomika i problem się skończyData dodania komentarza: 22.04.2025, 14:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: Świadomy pieszyTreść komentarza: Przejścia w zamościu to porażka jak przystanek koło rolniczaka. Przy szkołach typu 3LO, przedszkole nr.4 . Przejścia powinny być przy szkołach tyle ile trzeba ale NA ŻĄDANIE z guziczkiem i światłem jak obok zielonego ryneczkuData dodania komentarza: 22.04.2025, 12:15Źródło komentarza: Zamość: Jak zadbać o młodzież z Ekonomika? Czy na ul. Łukasińskiego powinno być kolejne przejście dla pieszych?Autor komentarza: ciekawyTreść komentarza: i co na to Hereta z oficjalnego organu Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej ?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:56Źródło komentarza: Zamość: Brat prezydenta wicedyrektorem zamojskiego zoo. Tego stanowiska nie było od 2020 rokuAutor komentarza: qwertyTreść komentarza: Już nie mówiąc o tym, że jak ktoś pracuje na drugą zmianę to nie ma czym wrócić. A tak w ogóle, to kto wymyślił, żeby gminę Narol dać do Podkarpacia, skoro jest znacznie lepiej skomunikowana z Lubelskim?Data dodania komentarza: 22.04.2025, 11:19Źródło komentarza: Gm. Susiec: Paary odcięte od świata? Rzecznik Praw Obywatelskich z interwencją u starosty tomaszowskiego
Reklama