Scenariusz zakłada, że podczas oprowadzania zwiedzających przez pracownika muzeum dochodzi do wymiany poglądów i w dalszej konsekwencji sprzeczki pomiędzy nim i jednym ze zwiedzających. Wymiana zdań doprowadza do zaostrzenia konfliktu. Mężczyzna przy użyciu ostrego narzędzia terroryzuje pracownika i przy użyciu siły przemieszcza się z obezwładnionym pracownikiem do pomieszczenia szatni znajdującej się w budynku Arsenał. Sprawca grozi podpaleniem obiektu przy użyciu posiadanej substancji łatwopalnej. Niestety wśród osób przebywających w obiekcie są osoby którym niezbędne jest udzielenie pomocy medycznej. W wyniku działania przestępcy zdarzenia rozwiną się do sytuacji z zakładnikiem. Dalszy przebieg ćwiczenia zależy od decyzji podjętych przez ćwiczące osoby funkcyjne. W ćwiczeniu w pełni zostanie zachowany realizm sytuacji. Informacja o zdarzeniu i sytuacji będzie przekazywana przez osoby podgrywające ofiary zdarzenia z wykorzystaniem numerów alarmowych.
Jak mówi dyrektor Krzysztof Rusztyn z Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego UM Zamość, ćwiczenia tego typu odbywają się raz w roku i dotyczą różnorodnych sytuacji, które wymagają współdziałania sił i środków podmiotów ujętych w „Siatce Bezpieczeństwa Miejskiego Planu Zarządzania Kryzysowego”. W tym roku rozpatrywane są zagadnienia związane z sytuacjami o znamionach zdarzeń o charakterze terrorystycznym i pożarowym w wyniku których prowadzona jest ewakuacja personelu muzeum i ruchomych dóbr kultury.
To wspólne przedsięwzięcie Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Zamość, Komendy Miejskiej Policji w Zamościu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu, 3 batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oraz Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Zamościu. Kierowniczą kadrę ćwiczenia tworzy komendant policji i komendant straży pożarnej w Zamościu. Łącznie w ćwiczeniach bierze udział ponad 100 osób, w tym uczniowie z liceum szkół mundurowych.
Napisz komentarz
Komentarze