Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:24
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kwestujemy, pomagamy...

1 i 2 listopada, na cmentarzach w naszym regionie pojawią się wolontariusze. Po raz kolejny będą zbierać pieniądze na renowację starych pomników, nagrobków i krzyży.
Kwestujemy, pomagamy...

W tym roku Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu będzie zbierał fundusze na renowację zamojskiej nekropolii już po raz jedenasty. Jak co roku, 1 listopada od godz. 8 do 18, na cmentarzu parafialnym kwestować będą m.in. dziennikarze, artyści, ludzie kultury, sportu, samorządowcy, politycy, przedstawiciele oświaty, grup rekonstrukcyjnych, przedsiębiorcy, lekarze, prawnicy, członkowie stowarzyszeń katolickich, harcerze i zuchy.

W ubiegłym roku, podczas X jubileuszowej zbiórki, kwestowało ok. 120 osób. Zebrano 18 tys. 134 złote i 10 gr. Ponadto w puszkach kwestarskich znalazło się 12 zagranicznych monet: kopiejki, stotinki, pensy, euro i eurocenty.

Do tej pory dzięki zgromadzonym podczas kwest środkom udało się wyremontować 25 nagrobków, dwie barokowe kamienne latarnie oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w roku ubiegłym wyremontowano: nagrobek Bronisławy ze Strzyżowskich Ułasewicz zm. w 1909 r. i nagrobek Bobiarczukowej zm. w 1906 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c.

 – Corocznym celem zbiórki jest ratowanie zabytkowych zniszczonych, rozpadających się i niemających opiekunów nagrobków. Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku – mówi Łukasz Kot, przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu. – Wszystkich nagrobków, które wymagają opieki, jest ok. 200. To obiekty wpisane na listę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest też komisja pod przewodnictwem pana Stanisława Orłowskiego, która będzie decydować o tym, które z nagrobków będą remontowane. Kiedy zbiórka się zakończy, zobaczymy ile mamy środków i wspólnie zastanowimy się, co trzeba najpilniej wyremontować – dodaje Kot.

Więcej o kwestach na cmentarzach w całym regionie, m.in. w Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Zwierzyńcu, Łukowej piszemy w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama