Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:45
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tarnawatka wreszcie ma herb

Herb gminy Tarnawatka na urzędowych dokumentach pojawi się już w listopadzie. Niewykluczone, że na budynku urzędu gminy załopocze także gminna flaga. Na widok wójta Piotra Pasiecznego w insygniach władzy, czyli w złotym łańcuch, mieszkańcy będą musieli jednak poczekać.
Tarnawatka wreszcie ma herb

Rada Gminy Tarnawatka uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, sztandaru i insygniów gminy przyjęła 27 września, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwała została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. To oznacza, że zacznie obowiązywać od początku listopada.

Herb gminy Tarnawatka to "w polu czerwonym tarczy klucz srebrny (biały) i takiż miecz ze złota (złotą) rękojeścią i jelcem skrzyżowane ze sobą w skos". Autorem herbu jest dr hab. Henryk Seroka, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.  

Jak wyjaśnia dr hab. Henryk Seroka, herb gminy nawiązuje do kościoła parafialnego w Tarnawatce noszącego wezwanie świętych Piotra i Pawła. Wizerunki klucza i miecza z herbu gminy nawiązują zaś swymi kształtami do wyobrażeń widniejących w witrażu kościoła parafialnego w Tarnawatce.

"W heraldyce polskiej wezwanie głównego kościoła (farnego, kolegiackiego, katedralnego) często dostarczało motywów do utworzenia herbu, które odbywało się z odwołaniem do wyobrażeń postaciowych świętych patronów lub poprzez odpowiednie ich symbole zwane atrybutami" – uzasadnia autor herbu.

 

Święci na sztandarze

Oprócz herbu, Henryk Seroka zaprojektował sztandar gminy Tarnawatka. Z jednej strony to płat koloru białego, pośrodku którego widnieje herb gminy oraz napis czerwony Gmina Tarnawatka. Na sztandarze po tej stronie widnieje "herb gminy oraz wizerunek postaci świętych Piotra i Pawła z obydwu stron tarczy herbowej, wspartych jedną dłonią na tarczy i Biblii w drugiej". Płat sztandaru z drugiej strony, czyli na lewo od drzewca, jest koloru czerwonego i przedstawia wizerunek Orła Białego, jako godła państwowego pośrodku. Określono, że głowica sztandaru ma grot srebrzysty, w którym widnieje klucz i miecz jako figury herbu gminy. Płaty sztandaru obwiedzione są frędzlą złocistą o długości około 8 cm.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama