Rada Gminy Tarnawatka uchwałę w sprawie ustanowienia herbu, flagi, pieczęci, sztandaru i insygniów gminy przyjęła 27 września, po uzyskaniu pozytywnej opinii Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Uchwała została już opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Lubelskiego. To oznacza, że zacznie obowiązywać od początku listopada.
Herb gminy Tarnawatka to "w polu czerwonym tarczy klucz srebrny (biały) i takiż miecz ze złota (złotą) rękojeścią i jelcem skrzyżowane ze sobą w skos". Autorem herbu jest dr hab. Henryk Seroka, pracownik naukowy UMCS w Lublinie, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Heraldycznego.
Jak wyjaśnia dr hab. Henryk Seroka, herb gminy nawiązuje do kościoła parafialnego w Tarnawatce noszącego wezwanie świętych Piotra i Pawła. Wizerunki klucza i miecza z herbu gminy nawiązują zaś swymi kształtami do wyobrażeń widniejących w witrażu kościoła parafialnego w Tarnawatce.
"W heraldyce polskiej wezwanie głównego kościoła (farnego, kolegiackiego, katedralnego) często dostarczało motywów do utworzenia herbu, które odbywało się z odwołaniem do wyobrażeń postaciowych świętych patronów lub poprzez odpowiednie ich symbole zwane atrybutami" – uzasadnia autor herbu.
Święci na sztandarze
Oprócz herbu, Henryk Seroka zaprojektował sztandar gminy Tarnawatka. Z jednej strony to płat koloru białego, pośrodku którego widnieje herb gminy oraz napis czerwony Gmina Tarnawatka. Na sztandarze po tej stronie widnieje "herb gminy oraz wizerunek postaci świętych Piotra i Pawła z obydwu stron tarczy herbowej, wspartych jedną dłonią na tarczy i Biblii w drugiej". Płat sztandaru z drugiej strony, czyli na lewo od drzewca, jest koloru czerwonego i przedstawia wizerunek Orła Białego, jako godła państwowego pośrodku. Określono, że głowica sztandaru ma grot srebrzysty, w którym widnieje klucz i miecz jako figury herbu gminy. Płaty sztandaru obwiedzione są frędzlą złocistą o długości około 8 cm.
Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze