Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:36
Reklama
Reklama

Decyzja sądu: Lekarze nie zawinili

To była pionierska operacja implementacji okludera w serce przeprowadzona w szpitalu papieskim w Zamościu. Omal nie zakończyła się śmiercią pacjenta. Po kilku latach procesu sąd uznał prawomocnie, że lekarzom nie można przypisać winy za przejściowe komplikacje pooperacyjne.
Decyzja sądu: Lekarze nie zawinili

Pan Grzegorz trafił do szpitala wojewódzkiego im. Jana Pawła II w Zamościu z powodu kłopotów z sercem, tzw. migotania przedsionków. Kardiolog zaproponował mu nową wówczas  metodę zamknięcia ubytków przegrody między przedsionkami za pomocą tzw. okludera (w uproszczeniu to rodzaj "koreczka" zakończonego parasolką, który wprowadza się do serca). Zgodził się na to.

Operacja odbyła się 24 listopada 2007 r. Wykonali ją dwaj specjaliści z Instytutu Kardiologii w Warszawie, pionierzy stosowania tej metody w Polsce. Były to wówczas pierwsze tego typu zabiegi w Zamościu. Mężczyzna był piątym pacjentem, którego zakwalifikowano do zabiegu.

 

Wypadający okluder

W trakcie operacji lekarze, na podstawie badania echo kardiologicznego o wielkości ubytku przegrody międzyprzedsionkowej początkowo chcieli wprowadzić do serca okluder o średnicy 24 mm. Przeprowadzający operację kardiochirurg podjął trzykrotne próby wprowadzenia takiego okludera. Nieudane, bo za każdym razem wypadało jedno z jego ramion. Ostatecznie zdecydował się wprowadzić urządzenie o większej średnicy 28 mm. Tak też się stało.

Operacja zdaniem lekarzy, zakończyła się sukcesem. Jednak kilka godzin później stan zdrowia mężczyzny gwałtownie się pogorszył. W stanie krytycznym przewieziono go znowu na salę operacyjną. Doszło bowiem do krwawienia przedsionka serca.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama