Uroczystości rocznicowe rozpoczną się w niedzielę (10 czerwca) o godz. 10 od na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków od poświęcenia pomnika Krzyża przez ks. Roberta Strusa, proboszcza zamojskiej parafii katedralnej. Uroczystość odbędzie się z ceremoniałem wojskowym. Po osłonięciu pomnika delegacja zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu uda się na zamojską Rotundę, gdzie w Krypcie Wołyńskiej złoży kwiaty, zaś pozostali uczestnicy uroczystości udadzą się do kościoła wojskowego, gdzie w samo południe rozpocznie się msza święta w intencji Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich. Homilię wygłosi ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Po nabożeństwie przewidziano występ Zespołu Wokalnego Funkcjonariuszy Służby Więziennej Zakładu Karnego w Zamościu.
Krzyż pamięci
– Na pochówki na Ukrainie nie ma co liczyć, dlatego walczmy chociaż o pamięć blisko 200 tys. ofiar banderowców, którzy zostali zamordowani tylko za to, że byli Polakami jak nie siekierą, to widłami albo piłą, bo mało kto z nich zginął od kuli – mówi Janina Kalinowska, przewodnicząca zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu. – Ten Krzyż postawiliśmy dla potomnych i po to, żeby Ukraińcy nie równali UPA z AK i nie mówili o jakiejś wojnie polsko-ukraińskiej, bo mój zamordowany mały braciszek z nikim nie walczył.
Na tablicy na Krzyżu od strony południowej widnieje napis: "W hołdzie Polakom z Kresów Południowo-Wschodnich II RP zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939-1947, ofiarom ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, matkom, ojcom, dzieciom, starcom i duchowieństwu, zgładzonym ze szczególnym okrucieństwem dlatego, że byli Polakami". Całość uzupełnia napis na tablicy umocowanej na krzyżu od strony północnej: "Na wieczną pamięć w 75. rocznicę apogeum ludobójstwa na Wołyniu 11 lipca 1943 r. Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu z siedzibą w Zamościu, 10. 06. 2018 r.".
Wykonawcą granitowego pomnika jest firma z Wólki Panieńskiej k. Zamościa. Zamojskich Wołyniaków wsparli finansowo darczyńcy. Zaproszenie na niedzielne uroczystości otrzymali m. in. parlamentarzyści, wojewoda lubelski oraz władze samorządowe.
Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia
Napisz komentarz
Komentarze