Prof. Gawron uchodzi za jednego z twórców rzeźbiarskiej groteski. W swoich pracach artysta prezentuje zarówno ciekawą formę kreowanych postaci, jak i ich kolorystykę. Jego działalność artystyczna koncentruje się na rzeźbie kameralnej, portretowej i medalierstwie.
- Piotr Gawron jako artystyczny outsider, świetnie czuje się w klimatach rzeźbiarskiej groteski, nawiązując dialog z wydarzeniami i postaciami klasyki współczesnej kultury. Zarówno ciekawa forma kreowanych przez artystę postaci, jak i ich kolorystyka, stanowią o niezwykłym rzeźbiarskim zjawisku.- mówi Jerzy Tyburski, dyrektor BWA Galerii Zamojskiej.
Piotr Gawron ma 75 lat, pochodzi ze Śląska. Ukończył Państwowe Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem, a w latach 1966 – 1972 studiował na Wydziale Rzeźb Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowniach Zofii Demkowskiej i Tadeusza Łodziany. Po uzyskaniu dyplomu od 1973 roku jest pedagogiem na Wydziale Rzeźby. W 1994 roku uzyskał tytuł naukowy profesora. Od dwunastu lat prowadzi pracownię rzeźby. Jego działalność artystyczna koncentruje się na rzeźbie kameralnej, portretowej i modelarstwie.
Poniżej prezentujemy fotorelację z otwarcia wystawy Piotra Gawrona w zamojskiej BWA.
Napisz komentarz
Komentarze