Zabytkowa świątynia pamięta jeszcze czasy... napoleońskie.
Z całej rodziny została mi sześcioletnia siostrzyczka Marysia, która tułała się po spalenisku...
Kto ma być opiekunem grobu słynnego niewidomego pianisty?
Ulica im. Hugona Kołłątaja powstała w 1580 roku i należy do najstarszych w Zamościu. Można nią przejść z ulicy Akademickiej na Rynek Wielki. Wiadomo, że w latach 90. XVI wieku funkcjonowała jako Lubelska, a w XIX wieku nazywano ją Ordonanshauzową. Skąd taka dziwna nazwa?
Sekret niezwykłego kopca mogłyby wyjaśnić jedynie szczegółowe badania archeologiczne.
Na sobotę (3 października) w Błudku w gminie Susiec zaplanowano doroczne uroczystości patriotyczne upamiętniające likwidację działającego tutaj obozu NKWD i UB.
Niezwykła inicjatywa mieszkańców Brzezin Bełżeckich.
Stare, czarno-białe fotografie mają w sobie niezwykłą moc. Czasami przenoszą nas w miejsca i ponure czasy, w których nie chcielibyśmy się znaleźć. Takie są cztery archiwalne zdjęcia, które zostały jakiś czas temu opublikowane na portalu fotopolska.eu. Zostały wykonane w czerwcu 1941 r. na zamojskiej ulicy Spadek. Dzisiaj są unikatowe.
We wrześniu 1942 r. w Stanisławowie (gm. Józefów) hitlerowcy zabili 25 Żydów. Przez wiele lat miejsce ich pochówku nie było eksponowane, ale w końcu stanął pomnik z tablicą poświęconą pamięci ofiar.
Na polach w Gródku hrubieszowscy muzealnicy natrafili na rozbite naczynie z XVII-wiecznymi monetami. Ponad 350 miedzianych szelągów króla Jana Kazimierza zwanych boratynkami.
Nie jest łatwo zmienić nazwę muzeum ani też znaki drogowe, które wskazują jak do niego dojechać.
W piątek, 18 września zmarła Sabina Słupska, ps. Narcyz, sanitariuszka Batalionów Chłopskich, ostatnia uczestniczka Bitwy pod Zaborecznem.
Już po raz 12. przypomniano o wydarzeniach, do których doszło w okolicach Tomaszowa Lubelskiego na początku II wojny światowej. W niedzielę (20 września) na terenie stadniny w Dąbrowie Tomaszowskiej odbyła się rekonstrukcja historyczna bitew pod Tomaszowem Lubelskim.
Szlaki handlowe – solne miały dla Zamościa ogromne znaczenie. Wożono nimi ten cenny towar z południa i ziem wschodnich Rzeczpospolitej m.in. na zachód Polski i Europy.
W 1951 r. Stalin zmusił Polskę do oddania bogatego w węgiel kamienny i czarnoziemy „kolana Bugu”, a rok później miał chrapkę m.in. na Hrubieszów.