Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 00:27
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Historia

Zamojskie ulice. Miejsce, gdzie nadal jest sielsko (TYLKO W GAZECIE)
Zamojskie ulice. Miejsce, gdzie nadal jest sielsko (TYLKO W GAZECIE)

Niewiele pozostało zakątków, w których wyczuwa się jeszcze atmosferę dawnych przedmieść Zamościa. Jednym z nich jest ulica Zacisze i jej okolice. Nadal stoją tam drewniane domy o spadzistych dachach, można zobaczyć płotki z pomalowanych sztachet oraz snujące się leniwie koty. Ciekawostką jest również zabytkowa, drewniana wieża ciśnień.

28.04.2020 11:20    2    8
Puchar Polski po tomaszowsku (TYLKO W GAZECIE)
Puchar Polski po tomaszowsku (TYLKO W GAZECIE)

W centralnym Pucharze Polski zespoły z powiatu tomaszowskiego rozegrały tylko dziewięć meczów. W rozgrywkach pucharowych Ziemię Tomaszowską reprezentowały Tomasovia Tomaszów Lubelski, Granica Lubycza Królewska i Prywaciarz Tomaszów Lubelski. Szansę na występ miał także w 2010 r. Spartakus Szarowola, ale sprzedał licencję Motorowi Lublin, który także nie przystąpił do pucharowej rywalizacji.

24.04.2020 06:08
Jak powstało prywatne miasto (TYLKO W GAZECIE)
Jak powstało prywatne miasto (TYLKO W GAZECIE)

440 lat temu, a dokładnie 10 kwietnia 1580 roku, Jan Zamoyski, kanclerz wielki koronny, wydał akt lokacji miasta nazwanego Nowym Zamościem – w odróżnieniu od Starego Zamościa, pobliskiej wsi należącej do drugiej linii rodu. Decyzja była stanowcza i nieodwołalna – Nowy Zamość miał zostać główną siedzibą wielkiego kanclerza i stolicą jego ciągle powiększających się dóbr, nazwanych z czasem Ordynacją Zamojską.

23.04.2020 07:00    10
Zamojskie ulice. Trzeba było jakoś przetrwać (TYLKO W GAZECIE)
Zamojskie ulice. Trzeba było jakoś przetrwać (TYLKO W GAZECIE)

Ulica Śląska powstała około 1830 roku. Ma długość ponad 1,7 kilometra i jest jedną z najważniejszych na zamojskim osiedlu Karolówka. Pierwotnie łączyła stary Trakt Szczebrzeszyński z folwarkiem o nazwie Chyża. Z tym zakątkiem Zamościa wiąże się wiele opowieści.

22.04.2020 06:00    3    5
Do was bracia katolicy wyciągamy dłoń braterskiej przyjaźni (TYLKO W GAZECIE)
Do was bracia katolicy wyciągamy dłoń braterskiej przyjaźni (TYLKO W GAZECIE)

Trzysta lat temu odbył się Synod Zamojski. Jego ustalenia odbiły się szerokim echem w całej Europie.

15.04.2020 08:00    1    3
W dzień święty mordować (TYLKO W GAZECIE)
W dzień święty mordować (TYLKO W GAZECIE)

Dni świąteczne nie były dla nacjonalistów ukraińskich i ich zwolenników czasem odpoczynku od napadów na polskie wioski i kolonie. Banderowcy wybierali nie tylko niedziele, ale też najważniejsze święta, np. Wielkanoc. Mordowali Polaków w ich domach, w drodze do albo z kościoła, a także podczas nabożeństw.

14.04.2020 18:15    8
Zapomniane dziady wiosenne (TYLKO W GAZECIE)
Zapomniane dziady wiosenne (TYLKO W GAZECIE)

Podczas świąt odwiedzamy cmentarze. To wyraz szacunku dla zmarłych, ale także ślad pradawnych ceremonii.

09.04.2020 06:26    1    4
Bugiem i Wisłą do Gdyni (TYLKO W GAZECIE)
Bugiem i Wisłą do Gdyni (TYLKO W GAZECIE)

Latem 1937 r. dwunastu młodzieńców z Hrubieszowa i okolic wybrało się łodzią w rejs do Gdyni.

09.04.2020 06:00    1
Życie zaskakuje bardziej niż śmierć (TYLKO W GAZECIE)
Życie zaskakuje bardziej niż śmierć (TYLKO W GAZECIE)

Mama ciągle powtarzała, że jeśli tata żyje, to nas odnajdzie. Wierzyłam jej. Na Syberii i na Ziemiach Odzyskanych czekałam na jego powrót. Po 74 latach dowiedziałam się, że tata zginął. Nie szukałam jego prochów w Kuropatach, odnalazłam go w Łabuniach. Ma tu posadzony dąb pamięci – zaczyna swoją opowieść Alicja Miller, córka posterunkowego Włodzimierza Łunia, straconego z rozkazu katyńskiego 9 maja 1940 r.

08.04.2020 07:00    4
Prymas Tysiąclecia powróci do Zamościa (TYLKO W GAZECIE)
Prymas Tysiąclecia powróci do Zamościa (TYLKO W GAZECIE)

Kardynał Stefan Wyszyński był mocno związany z Zamojszczyzną. Jeśli wszystko się powiedzie, w Zamościu zostanie nakręcona część zdjęć do miniserialu poświęconego temu wybitnemu duchownemu. Wyreżyseruje go Jarosław Żamojda, współtwórca m.in. serialu "Ojciec Mateusz" oraz reżyser "Młodych wilków".

08.04.2020 06:33    1
Średniowieczne cmentarzysko w Honiatyczkach (TYLKO W GAZECIE)
Średniowieczne cmentarzysko w Honiatyczkach (TYLKO W GAZECIE)

Na pierwszy rzut oka trudno było określić, czy to kości ludzkie czy zwierzęce. Wziął kawałek kija i rozgrzebał ziemię. Gdy w przetrząsanej warstwie zauważył pojedyncze zęby oraz fragment żuchwy, nie miał wątpliwości, że trafił na ludzkie szczątki. Ale do głowy by mu nie przyszło, że przeleżały na jego polu 900, a może nawet 1000 lat!

08.04.2020 06:00    6
Hrubieszów: Skarby zapierające dech (TYLKO W GAZECIE)
Hrubieszów: Skarby zapierające dech (TYLKO W GAZECIE)

Ponad 1,7 tys. srebrnych denarów z pierwszych wieków po Chrystusie trafiło do muzeum w Hrubieszowie. Przekazał je Mariusz Dyl, rolnik z okolic Cichobórza (gm. Hrubieszów). Gdy zobaczyłem te monety i posłuchałem jak zostały znalezione, aż usiadłem z wrażenia – opowiada Bartłomiej Bartecki, dyrektor hrubieszowskiego muzeum.

07.04.2020 07:15    3
Przebadają Gródek (TYLKO W GAZECIE)
Przebadają Gródek (TYLKO W GAZECIE)

Muzeum w Hrubieszowie otrzyma 140 tys. zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury na realizację dwóch projektów związanych z archeologią.

05.04.2020 06:00    2
Gm. Telatyn: Pamiętali o pomordowanych mieszkańcach Poturzyna
Gm. Telatyn: Pamiętali o pomordowanych mieszkańcach Poturzyna

1 kwietnia 2020 roku przypadła 76. rocznica mordu jakiego dokonali ukraińscy nacjonaliści spod znaku OUN - UPA na mieszkańcach Poturzyna. W związku z trudną sytuacją w kraju, uroczyste upamiętnienie pomordowanych mieszkańców nie było możliwe. Jednak o tragicznych wydarzeniach z kwietnia 1944 roku, jakie miały miejsce na poturzyńskiej ziemi nie zapomniano.

02.04.2020 11:12    2
Zamojskie ulice. Gdy wódka płynęła rynsztokiem
Zamojskie ulice. Gdy wódka płynęła rynsztokiem

Ulica Orla w Zamościu powstała w XVII wieku. Funkcjonowała wówczas m.in. jako dojazd do starej cegielni na Przedmieściu Lwowskim. W pierwszej połowie XIX wieku przestano z traktu korzystać. Gdy wybudowano rządowy skład spirytusu "Monopol", ulicę wytyczono na nowo, z większym rozmachem. Z tym zakątkiem miasta wiąże się wydarzenie, które przeszło do legendy.

31.03.2020 17:48    2    4
ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama