Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 16:48

Czy pompa ciepła może obniżyć rachunki za gaz?

Rosnące ceny gazu nie są dzisiaj zaskoczeniem. Użytkownicy instalacji gazowych, w tym właściciele domów ogrzewanych za pomocą kotłów gazowych, z niepokojem spoglądają na prognozy kolejnych podwyżek. Szukają zatem alternatywy dla gazowego ogrzewania. Ich uwagę przyciągają pompy ciepła. Czy mogą one pomóc obniżyć cykliczne rachunki za gaz? Jeśli tak, to dlaczego?
  • 07.03.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy pompa ciepła może obniżyć rachunki za gaz?

Gaz nie przestaje drożeć

Według danych z Urzędu Regulacji Energetyki, w ciągu ostatniego roku ceny gazu systematycznie wzrastały. Podwyżki odczuwalne były przez cały rok 2021, ale szczególną uwagę zaczęły zwracać w drugiej połowie roku - w okolicach września 2021 roku ceny za gaz dla gospodarstw domowych wzrosły ponownie - wówczas o ponad 7% w stosunku do poprzedniej stawki. Na pytania detalicznych odbiorców gazu dotyczące ciągłych podwyżek i nie najlepszych pod tym względem prognoz na przyszłość, przedsiębiorstwa gazowe odpowiadały podobnie - podwyżki spowodowane są kosztami pozyskiwania paliwa. W rzeczy samej, przedsiębiorstwa obrotu gazem ponoszą coraz większe koszty pozyskania gazu, a to z kolei musi mieć przełożenie w rachunkach - te odzwierciedlają zaś koszt zakupu gazu, koszt jego dystrybucji i pozostałe opłaty abonamentowe. Wprawdzie powoli wdrażane są rozwiązania, które w założeniu mają umożliwić rozłożenie nieuchronnych dalszych podwyżek cen gazu na kolejne trzy lata, co ograniczyć ma gwałtowne wzrosty cen i powodować swoiste, etapowe przyzwyczajenie się do wyższych opłat, nie ma jednak co łudzić się, że podwyżki w ogóle nie nastąpią.

Dlaczego pompa ciepła to niższe rachunki?

To, co charakteryzuje każdą pompę ciepła to źródło energii, które przekształcane jest na energię grzewczą. Pompa ciepła korzysta bowiem z tzw. OZE, czyli odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że źródło to jest naturalne, występuje w takiej ilości oraz odnawia się w tak szybkim tempie, że jego zużycie jest w praktyce niezauważalne. Do OZE należą między innymi powietrze, woda i grunt - i to właśnie z tych źródeł czerpią pompy ciepła. Zaznaczyć trzeba, że to nie bezpośrednio powietrze czy woda ogrzewa dom za pomocą pompy ciepła, lecz pozyskiwana z nich energia cieplna, która w toku przemian fizycznych oddawana jest i transportowana do instalacji grzewczej, zapewniając w całym budynku komfort cieplny. W przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ciepła, za które trzeba płacić, w tym za gaz, za który cyklicznie otrzymujemy rachunki, pozyskanie ciepła z powietrza, z przydomowej studni głębinowej albo spod gruntu sprawia, że źródło to jest darmowe - występuje naturalnie w otoczeniu. Instalacja pompy ciepła wykona całą pracę potrzebną do pozyskania ciepła znajdującego się na odpowiedniej głębokości pod ziemią, w wodzie czy pozyska je z powietrza. Regularne rachunki za gaz przestają nas zatem dotyczyć - już go nie potrzebujemy, ponieważ to nie dzięki spalaniu drogiego gazu ogrzewamy dom, lecz dzięki pozyskiwaniu ciepła z bezkosztowych OZE.

Ogrzewanie wody z pompą ciepła

Pompy ciepła mogą - oprócz ogrzania budynku - zapewnić ciepłą wodę użytkową. Jest to szczególnie atrakcyjna alternatywa w przypadku, kiedy do tej pory c.w.u. produkowana była w zasobniku kotła kondensacyjnego. Pompa ciepła z zasobnikiem c.w.u. potrafi wyprodukować ciepłą wodę do użytku domowego po bardzo niskich kosztach. Ofertę między innymi gruntowych pomp ciepła bardzo wysokiej jakości, które wyposażone są w technologię Gorącego Gazu opatentowaną przez markę Thermia, znaleźć można na stronie https://nowatermia.pl/. Dzięki wspomnianej technologii oraz termicznemu uwarstwieniu wody, najlepsze pompy ciepła mogą wyprodukować ciepłą wodę użytkową w ilości całkowicie wystarczającej dla dużej rodziny. Temperatura otrzymanej w ten sposób wody do celów gospodarczych to około 40 stopni Celsjusza. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że w porównaniu do ogrzewania gazowego, wykorzystanie pompy ciepła do produkcji wody użytkowej to oszczędność około 30% wydatków na ogrzewanie wody w skali miesiąca, system pompy ciepła jest z pewnością warty rozważenia.

 

Poszukiwanie alternatyw dla ogrzewania gazem jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli zamiast gazu można mieć do dyspozycji inne źródła, które mogą ogrzać nasz dom zimą, a przy tym występują niemal na wyciągnięcie ręki i są darmowe, to skorzystanie z instalacji, która potrafi przekształcić energię z tych źródeł na ciepło wydaje się strzałem w dziesiątkę.

--- Materiał partnera ---