Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna matura z chemii 2024. Egzamin rozpocznie się 16 maja 2024 roku o godzinie 9:00. Na zdających czeka rozszerzony zakres materiału, który obejmuje wiele złożonych zagadnień. Zanim zasiądziesz w ławce i otworzysz arkusz CKE, poznaj lepiej strukturę tego egzaminu. Wówczas odpowiedzi i wyniki nie będą spędzać Ci snu z powiek.
Zmiany na maturze z chemii w 2024 roku
Matura z chemii pozostaje jednym z najtrudniejszych egzaminów dojrzałości na poziomie rozszerzonym, co tylko potwierdzają wyniki maturalne z poprzednich lat. W 2023 roku średni wynik osiągnął pułap 47% (nowa formuła), a także zaledwie 14% (stara formuła 2015).
Nie chcesz osiągnąć tak niskiego wyniku procentowego? Jeszcze nie jest za późno, żeby zapisać się na szybkie korepetycje z chemii online. Jeśli zdajesz maturę w 2025 roku, zapisz się na korki odpowiednio wcześniej, żeby dać sobie więcej czasu na przygotowania.
Czy matura z chemii 2024 będzie jakoś specjalnie różnić się od arkuszy maturalnych z 2023 roku? Prawdopodobnie nie, ponieważ na przestrzeni ostatniego roku nie zaszły żadne większe zmiany w wytycznych CKE. Na maturzystów czekać będzie około 45 poleceń, które podzielone są na cztery rodzaje zadań:
- Zadania wielokrotnego wyboru (ABCD)
- Ćwiczenia typu prawda/fałsz
- Zadania na dobieranie
- Zadania otwarte, gdzie uczeń sam musi znaleźć rozwiązanie
Maksymalna liczba punktów do zdobycia za każde zadanie będzie podana obok polecenia. Łącza liczba punktów na maturze z chemii wynosi 60 pkt. Na napisanie całego egzaminu uczniowie będą mieć 180 minut, czyli 3 godziny zegarowe (od godziny 9:00 do 12:00).
Rok 2024 jest ostatnim, w którym nie da się nie zdać matury rozszerzonej. Choć każdy ma obowiązek podejścia do jednego przedmiotu rozszerzonego, to jednak można bez konsekwencji oddać nawet pusty arkusz maturalny. Zmiany w tym zakresie wchodzą w życie dopiero w roku szkolnym 2024/2025, kiedy to będzie trzeba przekroczyć minimalny próg punktowy.
Kluczowe obszary materiału, na które trzeba zwrócić uwagę
Jeżeli chodzi o poważniejsze zmiany na maturze z chemii w 2024 roku, te dotyczą wyłącznie drobnych poprawek w strukturze zdań egzaminacyjnych. Mowa o tak zwanych zadaniach w wiązkach, których celem jest sprawdzenie wiedzy i umiejętności z zakresu różnych działów tematycznych, wykorzystując do tego wspólny materiał źródłowy. Mowa o tekstach, wykresach czy tabelach, które stanowią istotny element testu maturalnego.
Materiał wymagany na egzaminie maturalnym z chemii jest bardzo obszerny. Dotyczy on następujących tematów:
- Atomy, cząsteczki i stechiometria chemiczna
- Budowa atomu a układ okresowy pierwiastków
- Cukry
- Elektrochemia
- Estry i tłuszcze
- Hydroksylowe pochodne węglowodorów − alkohole i fenole
- Kinetyka i statyka chemiczna. Energetyka reakcji chemicznych
- Kwasy karboksylowe
- Metale, niemetale i ich związki
- Reakcje utleniania i redukcji
- Reakcje w roztworach wodnych
- Roztwory
- Systematyka związków nieorganicznych
- Węglowodory
- Wiązania chemiczne. Oddziaływania międzycząsteczkowe
- Wstęp do chemii organicznej
- Zastosowania wybranych związków nieorganicznych
- Związki karbonylowe − aldehydy i ketony
- Związki organiczne zawierające azot
Czujesz, że są jakieś tematy, które chcesz jeszcze powtórzyć? Zapisz się na korepetycje online, żeby maksymalnie wykorzystać ostatnie dni przed maturą!
Przykładowe zadania lub typowe zagadnienia do przygotowania
Na ostatniej prostej warto skorzystać z jednej skutecznej strategii nauki do matury z chemii 2024. Sięgnij po arkusze maturalne z lat poprzednich, aby poznać przykładowe zadania oraz najczęściej powtarzające się zagadnienia. Zauważysz pewne stałe wzorce, zgodnie z którymi postępuje CKE przy przygotowywaniu nowych matur.
Rozwiązuj egzaminy maturalne samodzielnie, sprawdzając potem odpowiedzi z kluczem. Jeżeli jednak widzisz, że popełniasz błędy, lub czegoś nie rozumiesz, poproś o pomoc korepetytora. Dzięki temu będziesz w stanie rozpoznać obszary, które wymagają jeszcze więcej pracy. Praktyka przed samym egzaminem jest najlepszym sposobem na ostatnie poprawki i dociągnięcia.
Podsumowanie.
Matura z chemii 2024 już wkrótce! Pamiętaj, żeby przed egzaminem dobrze się wyspać i zjeść lekkie śniadanie. Nie stresuj się, bo nie ma czego się obawiać. Będzie dobrze! Powodzenia!