Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 listopada 2024 11:35

Nowoczesne sprężyny gazowe – po tych cechach poznasz produkty najwyższej jakości!

Siłowniki gazowe określane również jako sprężyny gazowe znajdują naprawdę szerokie zastosowanie w wielu otaczających nas produktach i rozwiązaniach technologicznych – od motoryzacji przez meblarstwo po przemysł. Jak znaleźć najlepsze modele? Poznajmy ich najważniejsze cechy!
  • 04.06.2024 12:12
  • Autor: Grupa Tipmedia
Nowoczesne sprężyny gazowe – po tych cechach poznasz produkty najwyższej jakości!

Co to jest sprężyna gazowa?

Sprężyny gazowe to stosunkowo proste urządzenia wykorzystywane w celu wspomagania ruchu, stabilizacji pozycji elementów oraz amortyzacji. Jak sama nazwa wskazuje, zastosowanie znajduje w nich sprężony gaz (najczęściej jest to azot). Poznajmy bliżej mechanizm ich działania.

Sprężyna gazowa składa się z cylindrycznego korpusu wypełnionego sprężonym azotem oraz olejem, tłoka z uszczelnieniem, tłoczyska, rury i obudowy. W chwili gdy sprężyna jest ściskana, dochodzi również od ściśnięcia gazu w jej wnętrzu, co generuje siłę przeciwdziałającą temu ruchowi i powoduje ucisk na tłok.

Olej sprawia natomiast, że ruch jest powolny i równomierny, co pozwala dodatkowo obniżyć ryzyko wynikające np. ze zbyt szybkiego i niekontrolowanego przesunięcia. Gdy nacisk na sprężynę ustaje, gaz rozpręża się, a sprężyna wraca do swojej pierwotnej pozycji.

Rodzaje sprężyn gazowych

Sprężyny pneumatyczne mogą znacząco różnić się pod względem parametrów, a więc również mechaniki działania. To natomiast przekłada się bezpośrednio na to, gdzie będzie można je zastosować. Wybierając profesjonalne sprężyny gazowe Cloos, będziesz w stanie idealnie dostosować urządzenie do swojego projektu, więcej informacji znajdziesz na tej stronie: https://www.cloos.pl/sprezyny/sprezyny-gazowe,g71.

Przede wszystkim – w zależności od kierunku działania – wyróżniamy sprężyny gazowe ciągnące oraz sprężyny gazowe pchające. Pod uwagę należy wziąć również rodzaj mocowania. Dużą popularnością cieszy się mocowanie oczkowe, jednak można wybrać modele np. z mocowaniem z trzpieniem lub innym typem punktu montażu. Kluczową rolę pełnią oczywiście parametry sprężyn pneumatycznych, w tym ich rozmiar oraz siła, z jaką działają.

Zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych, ale również wszędzie tam, gdzie ważną rolę pełni wygląd sprężyn pneumatycznych, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego są wykonane. Powinny być odporne na występujące w danym środowisku zagrożenia. Mogą również prezentować się naprawdę estetycznie i znakomicie uzupełniać projekt pod względem wizualnym – doskonałym przykładem są sprężyny gazowe w motoryzacji czy wystroju wnętrz.

Zalety sprężyn pneumatycznych

Zastanawiasz się, czym wyróżniają się wysokiej jakości sprężyny gazowe? Poniżej znajdziesz listę cech, na które warto zwrócić uwagę:

Płynna i kontrolowana praca: sprężyny gazowe zapewniają płynny i kontrolowany ruch, co jest szczególnie ważne tam, gdzie wymagane jest delikatne otwieranie, zamykanie lub pozycjonowanie elementów. Dzięki temu ruchy są stabilne i przewidywalne, a ryzyko awarii jest zdecydowanie niższe.

Długowieczność i niezawodność: wykorzystanie sprężonego gazu oraz oleju eliminuje ryzyko szybkiego zużycia mechanicznych komponentów, co przekłada się na dłuższą żywotność i niezawodność sprężyn gazowych.

Cicha praca: sprężyny gazowe działają naprawdę cicho, mogą być więc wykorzystywane nawet w przedmiotach codziennego użytku, w których zależy nam na redukcji emisji hałasu.

Uniwersalność: sprężyny gazowe są stosowane w szerokim zakresie aplikacji, od motoryzacji (klapy bagażników, maski) przez meblarstwo po przemysł (różnego typu maszyny).

Elastyczność projektowania: dzięki możliwości dostosowania parametrów sprężyny, takich jak siła czy długość skoku, sprężyny gazowe mogą być łatwo zaadaptowane do specyficznych wymagań projektowych.

Artykuł sponsorowany