Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 października 2024 02:20

Podatek dochodowy – czy jest możliwa zmiana formy opodatkowania w ciągu roku?

Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z kilku form podatku dochodowego. Skala podatkowa, podatek liniowy, ryczałt i karta podatkowa mają zarówno zalety, jak i wady, a specyfika każdego z tych rozwiązań sprawia, że sprawdzają się one w różnych sytuacjach. Która z tych form w przypadku danego przedsiębiorstwa sprawdzi się najlepiej? Czy możliwa jest zmiana formy opodatkowania w ciągu roku? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
  • 19.09.2024 08:31
  • Autor: Grupa tipmedia
Podatek dochodowy – czy jest możliwa zmiana formy opodatkowania w ciągu roku?

Jakie formy podatku dochodowego mogą wybrać przedsiębiorcy?

Zgodnie z ordynacją podatkową, działający w Polsce przedsiębiorcy do wyboru mają cztery formy podatku dochodowego:

  • skala podatkowa: domyślna forma opodatkowania. Jest stosowana, gdy przedsiębiorca nie zdecyduje się na żadną z innych form. Można z niej korzystać niezależnie od rodzaju działalności czy wysokości przychodów, ale należy pamiętać, że przy przychodach powyżej 120 tys. złotych podatek rośnie z 12 do 32%,
  • podatek liniowy: zakłada stałą, niezależną od wysokości dochodu, stawkę 19%. Forma ta jest atrakcyjna dla osób przewidujących wyższe dochody, eliminując konieczność rozliczania się według progresywnych stawek skali podatkowej,
  • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych: by skorzystać z tej opcji, należy spełnić warunki dotyczące limitów przychodów oraz rodzaju działalności. Ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodów, a podatek jest obliczany od przychodu. Stawki ryczałtu zależą od rodzaju działalności i mogą wynosić od 2 do 17%,
  • karta podatkowa: dostępna dla osób prowadzących określone rodzaje działalności, takich jak handel, usługi czy rzemiosło, które kontynuują opodatkowanie w tej formie po 31 grudnia 2021. Co ważne, nowi przedsiębiorcy nie mogą już wybrać tej formy opodatkowania. Jej wysokość była ustalana na podstawie rodzaju działalności i liczby zatrudnionych osób.

Która z tych form w Twoim przypadku będzie najlepsza? Podjęcie decyzji wymaga przemyślenia wysokości Twoich przychodów, specyfiki działania firmy oraz charakterystyki danej formy. Przed wyborem konkretnego rozwiązania warto skonsultować się ze doradcą podatkowym lub zapoznać się poradnikami dotyczącymi polskiego systemu podatkowego. Wiele wartościowych informacji z tego zakresu znajdziesz na https://www.podatnik.info.

Zmiana formy opodatkowania w ciągu roku – czy jest możliwa?

Zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego jest możliwa, ale decydujący się na ten krok przedsiębiorca musi spełnić określone wymagania. Przejść na podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych można do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskany został pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jeżeli pierwszy przychód został odnotowany w grudniu, zmiana musi być więc dokonana do końca roku podatkowego. Przejście na skalę podatkową może zaś być zrealizowana tylko poprzez roczne zeznanie podatkowe.

Jak zmienić formę opodatkowania? Przewodnik krok po kroku

Sposób zmiany formy opodatkowania uzależniony jest od tego, jak zamierzasz rozliczać się po niej z fiskusem. Przechodząc na podatek liniowy, ryczałt ewidencjonowany lub skalę podatkową, w pierwszej kolejności powinieneś zaktualizować dane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Możesz zrobić to online za pomocą Profilu Zaufanego pamiętając, aby wpisać datę 1 stycznia bieżącego roku jako datę powstania zmiany. W przypadku zmiany z karty podatkowej na inną formę opodatkowania, należy zaś złożyć oświadczenie i wypełnić wniosek PIT-16/PIT-16S w odpowiednim urzędzie skarbowym.

Zmiana formy opodatkowania podatkiem dochodowym może przynieść Twojej firmie spore korzyści. By tak się stało, musisz jednak dokładnie przeanalizować wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Należy też zrobić to w określonym terminie – jeśli się spóźnisz, zmiana będzie możliwa dopiero w następnym roku podatkowym.

Artykuł sponsorowany