Możliwość posiadania wielu kont – przepisy, zalety i wady
Czy w związku z tymi regulacjami możliwe jest posiadanie dwóch rachunków dla firmy, a nawet więcej? Z pozoru pytanie może wydawać się niedorzeczne: przecież nawet drobni przedsiębiorcy mogą zakładać rachunki walutowe, oszczędnościowe czy subkonta dla pracowników lub służące tylko do określonych celów, np. wypłaty wynagrodzenia.
To wszystko prawda, tylko że najczęściej są to konta dodatkowe do głównego rachunku firmowego prowadzonego w jednej instytucji bankowej. Inaczej mówiąc: nie założysz konta walutowego w banku X, jeśli nie otworzysz wcześniej bieżącego konta dla przedsiębiorców prowadzonego w złotych polskich. Co prawda każdy dodatkowy rachunek ma swój numer, niemniej jest prowadzony w ramach rachunku głównego.
Z drugiej strony nie możesz posiadać dwóch lub więcej rachunków głównych w tym samym banku. Banki mają konkretne propozycje dla określonych grup klientów, np. dla rolników, dla jednoosobowych działalności gospodarczych, dla większych firm, dla spółek. Bywa, że wybór konta z oferty zależy od obrotów lub przychodów firmy. Jeśli zatem Twoja firma rozrośnie się, nie będziesz mógł „dołożyć” do swojego pierwotnego rachunku konta dla większych podmiotów, lecz bank zaproponuje Ci zamianę rodzaju konta na odpowiedni dla profilu i charakteru Twojej działalności.
Największy niepokój wzbudza jednak inna kwestia: czy można mieć drugie lub trzecie aktywne konto firmowe w innym banku? Powodów założenia kolejnego rachunku firmowego jest wiele: konieczność skorzystania z kredytu dla firm, lepsze warunki prowadzenia rachunku, potrzeba otwarcia rachunku walutowego na korzystnych warunkach do transakcji zagranicznych itp. Nie każdy bank oferuje usługi na podobnym poziomie. Bank z dobrymi i tanimi rozwiązaniami dla drobnych kupców i z obsługą gotówkową niekoniecznie może oferować korzystne transakcje walutowe.
Nie można też zapominać o podwyżkach opłat związanych w prowadzeniem konta. Banki zwykle są łaskawe dla nowych klientów, których próbują przyciągnąć promocjami z premiami gotówkowymi, darmowymi terminalami POS, zwolnieniem z prowizji na kilka-kilkanaście miesięcy czy korzystniejszym oprocentowaniem na rachunku oszczędnościowym. Ale stali klienci często nie mogą liczyć na tak preferencyjne traktowanie i nie omijają ich podwyżki, niekiedy znaczne. W takiej sytuacji poszukanie tańszej oferty jest jak najbardziej zrozumiałe i rozsądne – w końcu chodzi o realne oszczędności. Czy jednak należy wtedy zamknąć stare konto, ze wszystkimi tego konsekwencjami, takimi jak utrata historii rachunku i konieczność zmiany numeru, aby założyć nowe?
Na szczęście przepisy nie są tak nieżyciowe i nieżyczliwe przedsiębiorcom. Jako właściciel firmy możesz posiadać tyle kont w różnych bankach, ile potrzebujesz (i na ile Cię stać, bowiem w wielu bankach trzeba się liczyć z prowizjami za prowadzenie rachunku). Wszystko zależy od Twoich potrzeb i możliwości. Przykładowo, z rachunku w jednym banku korzystasz, bo masz do dostęp do wielu tanich lub w ogóle darmowych przelewów internetowych, a z drugiego w innej instytucji – bo gwarantuje Ci darmowe wpłaty utargu we wpłatomacie.
Jest tylko jeden podstawowy warunek: o każdym swoim rachunku musisz powiadomić Urząd Skarbowy i ZUS. Od tej reguły nie ma wyjątków. Masz na to 7 dni; jeżeli nie zdążysz, zostanie to uznane za wykroczenie skarbowe.
Wybór optymalnego konta dla firmy
Nim założysz nowe konto firmowe, prześledź dokładnie bankowe oferty, możesz skorzystać z rzetelnej porównywarki finansowej, takiej jak https://moneteo.com/rankingi/konta-firmowe. Choć rachunki dla firm są droższe niż dla klientów indywidualnych, nie jest też tak, że wszędzie jest tak samo drogo. Na rynku jest sporo funkcjonalnych kont, w przypadku których łatwo unikniesz comiesięcznej prowizji, a może nawet uda Ci się skorzystać z promocji zwalniającej Cię z wielu opłat na kilkanaście miesięcy.