Zaburzenia hormonalne a cera trądzikowa
Najczęstszym objawem skórnym zaburzeń hormonalnych jest powstawanie trądziku. Może pojawić się on na przykład w okresie dojrzewania, w związku z przyjmowanymi lekami lub też w przebiegu różnego rodzaju chorób endokrynologicznych, między innymi w przypadku zaburzeń pracy tarczycy. Nadmierna ilość wydzielanego łoju powoduje zatykanie się porów, powstawanie niedoskonałości. W przypadku trądziku młodzieńczego, duża ilość ropnych zmian prowadzić może do brzydkich przebarwień i blizn. Wypryski mogą też pojawiać się na przykład na początku ciąży, kiedy organizm przechodzi prawdziwą burzę hormonalną i próbuje dostosować się do nowego stanu. Na skórze pojawia się bardzo wiele drobnych zmian. Wiele ciężarnych zauważa uspokojenie się tego stanu w miarę mijania kolejnych trymestrów. Trądzik nie zawsze musi być spowodowany stanem chorobowym, jednakże jego pojawienie się i trudności z opanowaniem zmian zapalnych powinny skłonić nas do wizyty u endokrynologa i zasięgnięcia fachowej porady.
Zmiany skórne w czasie menopauzy
Kolejnym okresem w życiu kobiety, w którym następuje prawdziwa burza hormonów jest menopauza. Klimakterium to czas, kiedy spada poziom estrogenów – hormony te mają istotne znaczenie dla utrzymania młodzieńczego i witalnego wyglądu. Taki spadek powoduje na przykład wiotczenie i przesuszenie skóry, dlatego też w okresie menopauzalnym kobiety zauważają większą gwałtowność procesów starzenia. Zmienia się owal twarzy, cera staje się bardziej podatna na podrażnienia, cieńsza, a przez to uwidaczniają się też zmarszczki. Warto też wiedzieć, że u niektórych kobiet na twarzy pojawia się tak zwany trądzik menopauzalny, również wywołany zaburzeniami poziomu hormonów. Najczęściej lokalizuje się on na brodzie, szczęce i szyi. W połączeniu z przesuszeniem skóry, zmiany zapalne sprawiają, że cera jest mocno napięta, podrażnione a także często swędząca.
Jak radzić sobie z problemami skórnymi wynikającymi z zaburzeń hormonalnych?
Jeżeli problemy skórne mają podłoże hormonalne, warto przede wszystkim ustalić dokładną przyczynę. W przypadku różnego rodzaju chorób, konieczne będzie po prostu wdrożenie farmakologii. Jeśli trądzik lub suchość skóry związane są z zachodzącymi w organizmie procesami fizjologicznymi, czas ten trzeba będzie przetrwać, jednakże cerę można w znaczący sposób wspomagać odpowiednią pielęgnacją. W przypadku trądziku ważne jest nie przesuszenie cery i wyeliminowanie sebum, ale wyregulowanie jego wydzielania. Skóra łojotokowa na nadmierne przesuszenie zareaguje dodatkowym wydzieleniem łoju, a to spowoduje jeszcze większy trądzik. Jeśli z kolei chodzi o przesuszenie się skóry, warto tutaj w szczególny sposób zadbać zarówno o jej nawilżenie jak i zapobieganie uciekaniu wilgoci na zewnątrz. Dlatego też w produktach warto szukać składników takich jak kwas hialuronowy, ceramidy. Kwas hialuronowy nawilży skórę, a ceramidy uszczelnią jej płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu wilgoć nie będzie się wytracać.