Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 09:40
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Gm. Komarów-Osada: Na chwałę kawalerii. W Wolicy Śniatyckiej ma stanąć pomnik

Reklama
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej ma być spełnieniem testamentu przedwojennych kawalerzystów – mówią działacze Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem" i zbierają fundusze na budowę pomnika w Wolicy Śniatyckiej.
Gm. Komarów-Osada: Na chwałę kawalerii. W Wolicy Śniatyckiej ma stanąć pomnik

Autor: Fot. Bogdan Nowak/Archiwum

Idea powstania pomnika ku chwale polskiej kawalerii narodziła się jeszcze przed wojną. W 1936 roku weterani bitwy pod Komarowem nadal służyli w Wojsku Polskim albo byli osadnikami wojskowymi na Kresach bądź rozwijali swoje kariery w urzędach, na uczelniach itp. Pomimo różnych zajęć, jakimi się parali, wspomnienia o walkach i poległych kolegach były w nich ciągle żywe. Doszli do wniosku, że pamięć o kawalerzystach i artylerzystach konnych nie może zaginąć, a budowa pomnika ją ocali. Powołano Komitet Budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej, rozstrzygnięto konkurs na projekt monumentu – zwyciężył projekt Borysa Zinserlinga – opowiada o dziejach budowy pomnika Tomasz Dudek, prezes Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem".

Reklama

Plany upamiętnienia kawalerzystów pokrzyżował wybuch II wojny światowej. Do pomysłu  budowy pomnika powrócili dopiero członkowie Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem". Po latach prac zaprojektowano wizerunek, którego forma nawiązuje do pierwotnego szkicu pomnika sprzed wojny, ze skrzydłami husarskimi. Pomnik będzie miał 18 metrów wysokości i zostanie wzniesiony na pasmie wzgórza 255 w Wolicy Śniatyckiej, o które toczyły się boje 31 sierpnia 1920 roku. Co roku w miejscu bitwy odbywają się inscenizacje historyczne. 

Poprzez lokalizację w najwyższym dostępnym komunikacyjnie miejscu w paśmie wzgórza 255 pomnik będzie widoczny z daleka. Każdy z Pułków będzie upamiętniony poprzez wizerunek odznaki pułkowej na zewnętrznych ścianach monumentu. Wnętrze w formie mauzoleum z centralnie umieszczonym zniczem będzie poświęcone bitwie pod Komarowem. Na wewnętrznych ścianach znajdują się odznaki pułków, które brały udział w bitwie pod Komarowem. Tam też są cytaty słów dowódców, którzy uczestniczyli w bitwie. 

 – Jest to wielka inwestycja wymagająca skoordynowania szeregu prac, wymiany dokumentacji i korespondencji, a wreszcie zbiórki funduszy. Wierzymy, że w 2020 roku, w 100 rocznicę bitwy, wśród pól komarowskich stanie monument upamiętniający tamte chwile – mówi Tomasz Dudek.

Więcej przeczytasz w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GaliuszTreść komentarza: A co ze ścieżką rowerową? Takie turystyczne miejscowości nie zostaną nią połączone??? Skandal.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:36Źródło komentarza: Powiat zamojski ma kasę na przebudowę drogi Nielisz-Michalów-SzczebrzeszynAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak nie widzisz komunistycznych SBeków morderców w obecnych władzach typu TW OSKAR i inni to się wcale nie urodziłeś nie istniejesz.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:15Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Jak tak można pisać o zbrodniach przodków naszych obecnych "sprzymierzeńców " O działalności OUN-UPA pamiętają zwykli ludzie a wyniesieni na piedestsł władzy wybrańcy narodu są głusi na prawdę historyczną...Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:36Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Telatyn pamiętają o okrutnej zbrodni z 1944 roku w Poturzynie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Dobry pomysł 👍. Zanim otrzyma się "pozwolenie na broń " proponuję udać się do "lokalnego "klubu strzeleckiego lub na strzelnicę gdzie @za kilka złotych @ można zapoznać się z zasadami bezpiecznej obsługi broni oraz oddać@kilka@ strzałów do tarczy . Wielu instruktorów na strzelnicach uczy ważnej rzeczy : strzał do tarczy która przedstawia sylwetkę człowieka to nie jest to samo co skierowanie lufy w stonę żywego człowieka i oddanie strzału który będzie skutkował zranieniem lub śmiercią człowieka . Jest to dużo tańszy test żeby się przekonać czy naprawdę chcemy posiadać broń palną w domu lub biurze z której nie będziemy skutecznie użyć w przypadku zamachu na nasze zdrowie lub życie . TRENING czyni mistrza .Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:28Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Smutny jest fakt że obecnej "władzy " nie podobają się oddolne inicjatywy społeczne upamiętnienia bestialstwa w przeszłości przodków naszych obecnych "przyjaciół " z Unii EuropejskiejData dodania komentarza: 10.04.2025, 01:03Źródło komentarza: Osuchy: Jest warte 13 mln zł. Muzeum Partyzantów Polskich będzie pierwszym w kraju muzeum narracyjnymAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Nie SENSACJA dnia tylko policjant " być może " uratował komuś życie lub zdrowie . Jak widać nie taki Policjant straszny jak go " malują " ;-) Mamy XXI ( dwudziesty pierwszy wiek ) a nadal w Rzecxypospolitej panuje przekonanie że "życie na trzeźwo jest nie do przyjęcia " Czas najwyższy zacząć zdawać sprawę z tego że alkohol jest dla ludzi ale jego spożywanie nie może skutkować krzywdą ludzką spowodowaną prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu !Data dodania komentarza: 10.04.2025, 00:55Źródło komentarza: Gm. Sitno: Policjant jadąc na służbę, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę na zakazie
Reklama