Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 10:05
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Kryłów: Odzyskiwanie pamięci

12 września 101 lat temu pod Morozowiczami polscy legioniści pokonali czerwonoarmistów Budionnego. Mieszkańcy Kryłowa oglądali tę bitwę z dachów swoich domów. Teraz Morozowicze znajdują się na terytorium Ukrainy. Kilka osób próbuje przywrócić pamięć o poległych w tej bitwie.
Kryłów: Odzyskiwanie pamięci
Siergiej Rud, ukraiński przedsiębiorca z Leżnicy, fundator nowego pomnika i Mariusz Hryń z Kosmowa w 101 rocznicę bitwy pod Morozowiczami.

W 101 rocznicę bitwy Mariusz Hryń, regionalista z Kosmowa, złożył kwiaty na mogile legionistów i zapalił znicze. Towarzyszył mu fundator nowego krzyża i tablicy pamiątkowej (poprzednia zaginęła w połowie lat 50. ub. wieku) – Sergej Rud, przedsiębiorca z Leżnicy, i jego małżonka. Ukrainka na co dzień dba o otoczenie mogiły poległych ułanów. 

Czytaj także: Żywa lekcja patriotyzmu w Werbkowicach

O bitwie pod Morozowiczami tak przed laty opowiadał Seweryn Czerniak, nieżyjący już mieszkaniec Kryłowa: "Za Bugiem, między Wołczkiem a Michalem rozłożona była wieś Leżnica. Bitwa rozgrywała się właśnie w Leżnicy, a kryłowianie obserwowali ją, wychodząc na kryte strzechami dachy. Wyraźnie widać było walkę, ponieważ słońce odbijało się blaskiem od szabel. W okresie międzywojennym społeczność Kryłowa brała udział w uroczystościach pod pomnikiem polskich żołnierzy w Leżnicy, podczas corocznych obchodów Dnia Niepodległości. Przed II wojną światową funkcjonował prom na Bugu, nie było więc problemu z dotarciem do tej miejscowości..." (opowieść Seweryna Czerniaka zanotował Ryszard Wieczorek, regionalista i historyk z Kryłowa).

Te wydarzenia miały miejsce podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. 31 sierpnia wojska Armii Konnej Budionnego zostały zatrzymane pod Komarowem. Po zwycięstwie polskich wojsk nastąpił odwrót czerwonoarmistów. Liczebnie znacząca konnica Budionnego nie uciekała w popłochu, ale stawiała zacięty opór w walkach o Łaszczów, Modryń, Szychowice czy Hrubieszów. Od 9 do 12 września wojska Budionnego toczyły zaciekłe walki na linii Bugu, w okolicy Morozowicz. Do najcięższych bojów doszło tam 12 września. Bitwa objęła swoim zasięgiem niemal wszystkie sąsiadujące ze sobą miejscowości, w tym także Kosmów (obecnie po polskiej stronie Bugu). W walkach pod Morozowiczami szczególnie zasłużył się 9 Pułk Ułanów Małopolskich. To właśnie Morozowicze widnieją na odznace pułku jako część jego bojowego szlaku.

Czytaj także: Jak siostry z Turkowic ratowały żydowskie dzieci

We wspomnieniach nieżyjącej już Jadwigi Chachuły przeczytać można, jak przed II wojną światową mieszkańcy Kryłowa w święto Odzyskania Niepodległości oddawali cześć żołnierzom poległym w Bitwie pod Morozowiczami. "...11 listopada rano gromadziliśmy się przy szkole. Następnie klasami pod opieką nauczycieli maszerowaliśmy w stronę Bugu, gdzie znajdował się prom. Promem przewożono nas na drugi brzeg. Drogą przez Wołczek szliśmy do wioski Leżnica, w której znajdował się grób żołnierzy polskich. Po modlitwie składaliśmy kwiaty, następnie recytowano wiersze i śpiewano żołnierskie pieśni. Po uroczystości wracaliśmy do Kryłowa... – czytamy w relacji Jadwigi Chałuchy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

BabaJaga 07.10.2024 13:02
Tu Byłem Tony Halik 2024. Pozdrawiam wszystkich serdecznie.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama