Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 10 kwietnia 2025 11:23
Reklama Baner reklamowy A 1 - BUDBRAM
Reklama

Raj na zachód od Zamościa

Reklama
Aby dotknąć przeszłości, nie trzeba jechać daleko. Jednym z takich miejsc jest Czernięcin. To tej niewielkiej miejscowości papież Jan XXII ofiarował cierń z Korony Pana Jezusa, a jej unikalne piękno inspirowało Szymona Szymonowica, autora słynnych Sielanek. A zaczęło się od... byków.
Raj na zachód od Zamościa

Prosty, modrzewiowy kościół otoczony starymi lipami, serce Czernięcina, wygląda malowniczo. Siedemset lat temu miejsce to porastała ogromna puszcza. Żyły w niej tury, którym miejscowość zawdzięcza pierwszą nazwę – Byki. Bogdan Świdwa z Szamotuł, ówczesny właściciel połowy tej puszczy, postanowił zaludnić dobra znajdujące się na lewo od rzeki Por. Wykarczował swoją część puszczy i założył w niej majdan, który nazwał właśnie Bykami. Przedsiębiorczy Świdwa był zapewne także pobożnym człowiekiem i troskliwym panem – ponieważ gdy okazało się, że mieszkańcom majdanu trudno przedzierać się przez bagniste łąki na nabożeństwa do kaplicy zamkowej na Zaporzu, postanowił wybudować dla nich kościół w Bykach. Z tą myślą wyprawił się aż do Awinionu we Francji, gdzie wówczas przebywał papież. Misja zakończyła się sukcesem. Jan XXII zgodził się na utworzenie parafii, udzielił fundatorowi i przyszłym parafianom apostolskiego błogosławieństwa. Ofiarował do przyszłego kościoła niezwykle cenną relikwię – cierń z Korony Pana Jezusa. 

Reklama

 

Słynny cierń z Cirnięcina

Kościół w Bykach wybudowany został w 1326 r. Był to drewniany budynek, podobnie jak następne, które w ciągu wieków budowano najprawdopodobniej na tym samym pagórku (dziś stoi tu czwarty). 

 – Wieść o bezcennej relikwii zapewne szybko się rozniosła. Wiele osób przybywało do niej z pielgrzymkami – wyjaśnia ks. Bolesław Stępnik, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny w Czernięcinie.– Prawdopodobnie z tego powodu miejscowość Byki zaczęto nazywać najpierw Cirnięcinem, potem Ciernięcinem, aż w końcu (podobno w XVIII w.) Czernięcinem. 

Na patronkę kościoła i parafii wybrano św. Katarzynę Aleksandryjską. Była to patronka małżonki Bogdana z Szamotuł, ale też nauki, co w przyszłości stało się jednym z powodów bliskiego związku niewielkiego Czernięcina z odległą Akademią Zamojską. 

Z obrazem św. Katarzyny, który wisiał co najmniej w dwóch czernięcińskich kościołach i do dziś przykuwa uwagę, wiąże się ciekawostka.

 

Czytaj więcej w papierowym wydaniu Kroniki Tygodnia.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: GaliuszTreść komentarza: A co ze ścieżką rowerową? Takie turystyczne miejscowości nie zostaną nią połączone??? Skandal.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:36Źródło komentarza: Powiat zamojski ma kasę na przebudowę drogi Nielisz-Michalów-SzczebrzeszynAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Jak nie widzisz komunistycznych SBeków morderców w obecnych władzach typu TW OSKAR i inni to się wcale nie urodziłeś nie istniejesz.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 06:15Źródło komentarza: Kto zostanie nowym prezydentem Polski? Weź udział w naszej przedwyborczej sondzie!Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Jak tak można pisać o zbrodniach przodków naszych obecnych "sprzymierzeńców " O działalności OUN-UPA pamiętają zwykli ludzie a wyniesieni na piedestsł władzy wybrańcy narodu są głusi na prawdę historyczną...Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:36Źródło komentarza: Mieszkańcy gminy Telatyn pamiętają o okrutnej zbrodni z 1944 roku w Poturzynie [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Dobry pomysł 👍. Zanim otrzyma się "pozwolenie na broń " proponuję udać się do "lokalnego "klubu strzeleckiego lub na strzelnicę gdzie @za kilka złotych @ można zapoznać się z zasadami bezpiecznej obsługi broni oraz oddać@kilka@ strzałów do tarczy . Wielu instruktorów na strzelnicach uczy ważnej rzeczy : strzał do tarczy która przedstawia sylwetkę człowieka to nie jest to samo co skierowanie lufy w stonę żywego człowieka i oddanie strzału który będzie skutkował zranieniem lub śmiercią człowieka . Jest to dużo tańszy test żeby się przekonać czy naprawdę chcemy posiadać broń palną w domu lub biurze z której nie będziemy skutecznie użyć w przypadku zamachu na nasze zdrowie lub życie . TRENING czyni mistrza .Data dodania komentarza: 10.04.2025, 01:28Źródło komentarza: Posłowie chcą uzbroić Polaków. Dostęp do broni ma być prostszyAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Smutny jest fakt że obecnej "władzy " nie podobają się oddolne inicjatywy społeczne upamiętnienia bestialstwa w przeszłości przodków naszych obecnych "przyjaciół " z Unii EuropejskiejData dodania komentarza: 10.04.2025, 01:03Źródło komentarza: Osuchy: Jest warte 13 mln zł. Muzeum Partyzantów Polskich będzie pierwszym w kraju muzeum narracyjnymAutor komentarza: Piszę bo chcęTreść komentarza: Nie SENSACJA dnia tylko policjant " być może " uratował komuś życie lub zdrowie . Jak widać nie taki Policjant straszny jak go " malują " ;-) Mamy XXI ( dwudziesty pierwszy wiek ) a nadal w Rzecxypospolitej panuje przekonanie że "życie na trzeźwo jest nie do przyjęcia " Czas najwyższy zacząć zdawać sprawę z tego że alkohol jest dla ludzi ale jego spożywanie nie może skutkować krzywdą ludzką spowodowaną prowadzeniem pojazdu po spożyciu alkoholu !Data dodania komentarza: 10.04.2025, 00:55Źródło komentarza: Gm. Sitno: Policjant jadąc na służbę, zatrzymał nietrzeźwego kierowcę na zakazie
Reklama