Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 27 marca 2025 20:32
Reklama
Reklama

Zamość: Zebra 3D. Piesi będą bezpieczniejsi?

Reklama
Na świecie takie rozwiązania były już stosowane. W Polsce dotychczas tylko raz. Zamość jest drugim miastem, w którym powstało przejście dla pieszych sprawiające wrażenie trójwymiarowości.
Zamość: Zebra 3D. Piesi będą bezpieczniejsi?

Autor: Fot. UM Zamość

Zebra 3D została wymalowana na drodze wewnętrznej w pobliżu Krytej Pływalni. To inicjatywa Andrzeja Truska, właściciela Dobrej Szkoły, kształcącej  kandydatów na kierowców.

Reklama

Pasy zostały tak pomalowane, że sprawiają wrażenie trójwymiarowości, przez co są bardziej widoczne dla kierowców. Widząc pozorną przeszkodę, kierowcy powinni odruchowo zwalniać, a to zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

Takie zebry powstawały już na świecie m.in. we Francji, Niemczech, na Islandii, w Indiach i w Chinach. W Polsce dotychczas pasy 3D miał Lidzbark Warmiński.

Pomysłodawcą i wykonawcą trójwymiarowego przejścia dla pieszych w Zamościu jest Andrzej Trusek, właściciel szkoły nauki jazdy.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Tyrecki 01.10.2018 14:16
Ja jestem na tak, zwłaszcza, że oko kierowców jest już przyzwyczajone, a w ten sposób chociaż trochę będzie można wymusić ich dodatkowe skupienie. Wszelkie znaki realistyczne czy właśnie 3d zwiększają „widocznośc” informacji, bo przyciągają wzrok. Obserwuję to na przykładzie mojego miejsca pracy, gdzie jak wywieszono znaki realistyczne od Top Design Chwaszczyno, to ich zauważalność wzrosła i w końcu ktoś zaczął się przejmować tym, że na przykład tu i tu nie można palić. Jedno, czego nam brakuje w Polsce, to jeszcze oświetlenie pieszych przed przejściami – tak, zęby kierowca widział ich stojących jadac wieczorem czy nocą.

Reklama
Kermit 10.08.2018 10:03
Ciekawe jak to wygląda jak się jedzie z drugiej strony?

TakiTaki 10.08.2018 07:56
Swietna inicjatywa ale... załóżmy że... Jedzie sobie osoba ktora nie wie ze cos takiego "zainstalowano" odruchem jest zazwyczaj gwaltowny but na hamulec za nim jedzie rowniez taka osoba ktora nie jest swiadoma co sie stanęło i wali go w ***la aż miło!!! Dodajmy do tego pieszego ktory widzac hamujacy pojad wbija na jezdnie i mamy wesoły dzień

... 10.08.2018 00:24
Oby więcej tego nigdzie nie robili. Z tego co pokazują dane, na takich przejściach zdarza się więcej wypadków niż na zwykłych... o zgrozo nikt nie pomyślał... Mam tylko nadzieję, że nie zrobią kolejnych na innych ulicach - szczególnie tych ruchliwszych.

Szybki 09.08.2018 18:20
A miasto bedzie sie szczycilo ze maja zebre 3d. Tylko dzieki komu prywatnej osobie za jej wlasne pieniadze. DZIEKI ANDRZEJ

dfgh 09.08.2018 16:30
wszędzie mogłyby takie być

Reklama

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: hajs lans i baunsTreść komentarza: No fajnie, fajnie. Zebrało się towarzystwo wzajemnej adoracji, posłuchały muzyki, pogadały o tym, że kłaczki po zimie zniszczone, dowiedziały się, jak wklepać kremik w paszczę, co wąchać żeby nie śmierdziało. Dowiedziały się, żeby nosić stanik, żeby nie wisiało, a nawet można się troszkę poruszać, bo też nie zaszkodzi. Porobiono focie, bo przecież trzeba się czymś pochwalić. I to by było na tyle.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 15:43Źródło komentarza: Wiosenny reset w Hrubieszowie. Kobiece spotkanie pełne inspiracji. Zobacz zdjęciaAutor komentarza: JTreść komentarza: Jak mam baranów to ich strzygęData dodania komentarza: 27.03.2025, 14:56Źródło komentarza: Rekordowy 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej PomocyAutor komentarza: ZmcTreść komentarza: Więcej niech zatrudnia urzedasy swoich dzieci i znajomych. Dwie kasy w ratuszu jedna do podatków inna do śmieci i w każdej po 4 panie. Lekka przesada, kogo na to stać.Data dodania komentarza: 27.03.2025, 14:22Źródło komentarza: Zamość: Co z tekstyliami? Prezes PGK: Stare skarpety do siatki i na PSZOKAutor komentarza: JolantaTreść komentarza: Śmiać się czy płakać prezydencie Zamościa tylko referendum i odwołanieData dodania komentarza: 27.03.2025, 13:42Źródło komentarza: Zamość: Co z tekstyliami? Prezes PGK: Stare skarpety do siatki i na PSZOKAutor komentarza: mieszkaniec tonaszowaTreść komentarza: tylko kasa a może na rzecz mieszkańców za darmoData dodania komentarza: 27.03.2025, 12:05Źródło komentarza: Tomaszów Lubelski: Kryta pływalnia otwarta nocą. Tylko 100 biletów do sprzedania!Autor komentarza: kkkTreść komentarza: Ofiara sama sobie winna... Kto wsiada z pijanym kierowcą? Teraz rodzina zbiera pieniądzę na leczenie. Mogła nie wsiadać zadzwonic po policję ze kierowca pijanyData dodania komentarza: 27.03.2025, 08:22Źródło komentarza: Tomaszów Lub.: Pasażerka forda walczy o życie. Kierujący samochodem był pijany [ZDJĘCIA]
Reklama