W spotkaniach z cyklu "Smakuj Lubelskie" uczestniczyło kilkudziesięciu producentów, wytwórców żywności, były też panie z kół gospodyń wiejskich oraz miłośnicy lokalnych smaków z powiatu biłgorajskiego i janowskiego. Spotkania prowadziła znana prezenterka Dorota Gardias. Organizatorzy zachęcali do stawiania na zdrową kuchnię, wykorzystania świeżych, regionalnych produktów od lokalnych producentów, a także tworzenia kulinarnych szlaków na terenie województwa lubelskiego.
Szlaki kulinarne – produkt z przyszłością
Szlaki kulinarne powstają w różnych rejonach Polski z potrzeby podkreślenia odrębności lokalnych kuchni, niezwykłych tradycji, specyfiki wytwarzania żywności. To nie tylko miejsca, gdzie produkowana jest żywność, ale przede wszystkim tradycyjne smaki i ludzie tworzący i kultywujący regionalną kuchnię i zwyczaje. Szlaki kulinarne to produkt turystyczny z przyszłością, bardzo chętnie wprowadzany do oferty biur turystycznych i planów zwiedzania przez indywidualnych podróżników. Prowadzą przez wiejskie zagrody, gospodarstwa, zajazdy, karczmy i wykwintne restauracje. To dowód, że na smakach regionalnych i lokalnych tradycjach można także dobrze zarobić.
– Lubelszczyzna to nie tylko czyste powietrze i piękne krajobrazy, ale także zdrowa żywność. Chcemy wykorzystać ten potencjał. Dlatego bardzo dobrze, że ten program powstał i województwo lubelskie może być jego współorganizatorem – podkreślił członek zarządu województwa lubelskiego Arkadiusz Bratkowski.
Więcej przeczytają Państwo w najnowszym numerze ''Kroniki Tygodnia'' i e-wydaniu.
Napisz komentarz
Komentarze