Michał Pieszko to polski nauczyciel i historyk. Urodził się we Lwowie w 1890 roku, ale przez lata był związany z Zamościem. Od 1 września 1917 roku uczył historii i języka niemieckiego w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Hetmana Jana Zamoyskiego, był również pedagogiem zamojskiego Państwowego Gimnazjum Nauczycielskiego Żeńskiego. Aż do 1966 roku był nauczycielem I Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.
Udzielał się jako członek i działacz Towarzystwa Nauczycieli Szkół Średnich i Wyższych, Macierzy Szkolnej. Był współzałożycielem koła Koła Towarzystwa Tatrzańskiego, a w Zamościu oddziału PTTK. Pracując w komisji konserwatorskiej inicjował badania historyczne w mieście. Publikował własne prace i współpracował z czasopismami "Kronika Powiatu Zamojskiego", Ziemia Zamojska, Słowo Zamojskie, Teka Zamojska.
Zmarł 29 grudnia 1969 roku. Został pochowany wraz z matką i żoną na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu. Jego imieniem została w 1992 roku nazwana jedna z ulic w mieście.
Oficjalne odsłonięcie tablicy Michała Pieszki ma się odbyć o godz. 16.30.
Tablicę ufundowali miasto Zamość i Oddział PTTK w Zamościu. Jej twórcą jest Jan Pastuszka z Józefowa, tekst napisał Piotr Linek. Tablica została umieszczona obok portalu na Kamienicy Turobińskiej (ul. Staszica 31).
Napisz komentarz
Komentarze