Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:32
Reklama
Reklama

Nowi Terytorialsi zameldowali się w jednostkach

W sobotę 8 września br. odbyło się przyjęcie 135 ochotników do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To już 6 w tym roku przyjęcie do terytorialnej służby wojskowej w lubelskiej brygadzie osób, które nie były wcześniej w wojsku.
Nowi Terytorialsi zameldowali się w jednostkach
Swoje szkolenie rozpoczęło 135 ochotników

Autor: Fot. materiał nadesłany

W sobotę, 8 września br. ruszyła kolejna tura naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej w lubelskiej brygadzie. 135 ochotników niemal z całego województwa lubelskiego stawiło się równocześnie w Lublinie, Chełmie i Zamościu, aby rozpocząć szkolenie podstawowe Terytorialsa tzw. „szesnastkę”. Dla ochotników to sprawdzian kondycji, wytrwałości, ale też motywacji. Szkolenie zakończy się 23 września br., kiedy to żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową w Lublinie. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT.

Jak wygląda „szesnastka” Terytorialsa?

Pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego to przyjęcie kandydata. Tego dnia ochotnicy otrzymują mundur i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne. Drugi dzień to badania i testy potencjału sprawności fizycznej, które obejmują „test wejściowy” i badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów będą wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas „szesnastki” ochotnicy w rejonie działalności 21 batalionu w Lublinie i 23 batalionu w Chełmie uczyć się będą przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową Terytorialsa. Podczas „szesnastki” bardzo duży nacisk kładziony jest na szkolenie medyczne, podczas którego każdy z żołnierzy szkolony jest z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Szkolenie podstawowe kończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy nabyli podczas „szesnastki”. Zwieńczeniem szkolenia jest przysięga wojskowa, która odbędzie się 23 września br. w Lublinie.

 

Warto podkreślić, że „szesnastka” to dopiero początek szkoleń Terytorialsów. Cały proces szkoleniowy trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe i rodzinne ze służbą wojskową. Poza szkoleniem rotacyjnym, każdy z Terytorialsów obowiązany jest przynajmniej raz w roku do uczestnictwa w poligonie. Lubelska brygada jeszcze w październiku, po raz trzeci w tym roku będzie szkolić się na szkoleniu zintegrowanym (poligonie) w Nowej Dębie.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

Żołnierze OT wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, mają swoje pasje i zainteresowania, a często także unikatowe umiejętności. To właśnie ludzie są największą wartością WOT i to oni będą stanowić o sile nowej formacji.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2900 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

swojak 10.09.2018 15:38
Patrząc na komentarze odnoszę wrażenie, że najwięcej do powiedzenia w kwestii wojska mają ci, co chyba nigdy w wojsku nie byli.

kanonier 10.09.2018 16:34
Ja byłem w syfie 1992 fala dom wariatów zero patriotyzmu . Sztuka ,po jaki *** ta parodia . Szkoda ty idiotów że zginą w razie wojny szybko . Pracować się nim nie chce ,500 zł brać za pajacowanie . Takie państwo długo nie pociągnie .

xyz 10.09.2018 18:17
@kanonier znam kilku ludzi z WOT w Zamościu. Akurat ci goście mają dobrze płatne prace, nawet własne firmy i poszli do woja z pasji, bo militaria to ich hobby.

Gość 10.09.2018 20:24
Nie powinien żeś się wypowiadać na temat wojska kmiocie bo byłeś w wojsku mniej niż dzieci mają wakacji i mielesz ozorem jak pies ogonem

posterunkowy 11.09.2018 07:41
Na temat wojska może coś pisać kanonier to prawda jakie wojsko było dla zwykłego żołnierza .Ja akurat służyłem zaPRL u w ZOMO .Tam na pozór było normalnie między służącymi w tej formacji milicji.

Antyterytorials 10.09.2018 13:54
Nie Bede umierol za Dyrektora i jego Kochanke. Nie Bede umierol za Jego synalka co czarnym autem Rozjezdza ludzi Po narkotykach. Nie bede umieroł za ukraincow co zabierajom nam robote Nie bede umieroł za Rumnów i Bułgarów z Bazar Nie bede umieroł za Kebaby Nie bede umierol za Chińskie markety Nie bede umieroł za murzyna z bagien alabamy

Jolka 10.09.2018 14:05
Ty będziesz odmrażał 4 litery a dyro z kochanką wódeczka i kokainą na hotelu .

Alladyn 10.09.2018 14:29
Kto ci każe umierać ,niezła balanga chyba wczoraj była Mr

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama