Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 22:17
Reklama
Reklama

Nowi Terytorialsi zameldowali się w jednostkach

W sobotę 8 września br. odbyło się przyjęcie 135 ochotników do 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. To już 6 w tym roku przyjęcie do terytorialnej służby wojskowej w lubelskiej brygadzie osób, które nie były wcześniej w wojsku.
Nowi Terytorialsi zameldowali się w jednostkach
Swoje szkolenie rozpoczęło 135 ochotników

Autor: Fot. materiał nadesłany

W sobotę, 8 września br. ruszyła kolejna tura naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej w lubelskiej brygadzie. 135 ochotników niemal z całego województwa lubelskiego stawiło się równocześnie w Lublinie, Chełmie i Zamościu, aby rozpocząć szkolenie podstawowe Terytorialsa tzw. „szesnastkę”. Dla ochotników to sprawdzian kondycji, wytrwałości, ale też motywacji. Szkolenie zakończy się 23 września br., kiedy to żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową w Lublinie. Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich pięciu batalionów lekkiej piechoty wchodzących w skład 2 LBOT.

Jak wygląda „szesnastka” Terytorialsa?

Pierwszy dzień 16-dniowego szkolenia podstawowego to przyjęcie kandydata. Tego dnia ochotnicy otrzymują mundur i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne. Drugi dzień to badania i testy potencjału sprawności fizycznej, które obejmują „test wejściowy” i badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów będą wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas „szesnastki” ochotnicy w rejonie działalności 21 batalionu w Lublinie i 23 batalionu w Chełmie uczyć się będą przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową Terytorialsa. Podczas „szesnastki” bardzo duży nacisk kładziony jest na szkolenie medyczne, podczas którego każdy z żołnierzy szkolony jest z zakresu udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Szkolenie podstawowe kończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy nabyli podczas „szesnastki”. Zwieńczeniem szkolenia jest przysięga wojskowa, która odbędzie się 23 września br. w Lublinie.

 

Warto podkreślić, że „szesnastka” to dopiero początek szkoleń Terytorialsów. Cały proces szkoleniowy trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe i rodzinne ze służbą wojskową. Poza szkoleniem rotacyjnym, każdy z Terytorialsów obowiązany jest przynajmniej raz w roku do uczestnictwa w poligonie. Lubelska brygada jeszcze w październiku, po raz trzeci w tym roku będzie szkolić się na szkoleniu zintegrowanym (poligonie) w Nowej Dębie.

 

Kim jest statystyczny Terytorials?

Żołnierze OT wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, mają swoje pasje i zainteresowania, a często także unikatowe umiejętności. To właśnie ludzie są największą wartością WOT i to oni będą stanowić o sile nowej formacji.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2900 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
swojak 10.09.2018 15:38
Patrząc na komentarze odnoszę wrażenie, że najwięcej do powiedzenia w kwestii wojska mają ci, co chyba nigdy w wojsku nie byli.

kanonier 10.09.2018 16:34
Ja byłem w syfie 1992 fala dom wariatów zero patriotyzmu . Sztuka ,po jaki *** ta parodia . Szkoda ty idiotów że zginą w razie wojny szybko . Pracować się nim nie chce ,500 zł brać za pajacowanie . Takie państwo długo nie pociągnie .

xyz 10.09.2018 18:17
@kanonier znam kilku ludzi z WOT w Zamościu. Akurat ci goście mają dobrze płatne prace, nawet własne firmy i poszli do woja z pasji, bo militaria to ich hobby.

Gość 10.09.2018 20:24
Nie powinien żeś się wypowiadać na temat wojska kmiocie bo byłeś w wojsku mniej niż dzieci mają wakacji i mielesz ozorem jak pies ogonem

posterunkowy 11.09.2018 07:41
Na temat wojska może coś pisać kanonier to prawda jakie wojsko było dla zwykłego żołnierza .Ja akurat służyłem zaPRL u w ZOMO .Tam na pozór było normalnie między służącymi w tej formacji milicji.

Antyterytorials 10.09.2018 13:54
Nie Bede umierol za Dyrektora i jego Kochanke. Nie Bede umierol za Jego synalka co czarnym autem Rozjezdza ludzi Po narkotykach. Nie bede umieroł za ukraincow co zabierajom nam robote Nie bede umieroł za Rumnów i Bułgarów z Bazar Nie bede umieroł za Kebaby Nie bede umierol za Chińskie markety Nie bede umieroł za murzyna z bagien alabamy

Jolka 10.09.2018 14:05
Ty będziesz odmrażał 4 litery a dyro z kochanką wódeczka i kokainą na hotelu .

Alladyn 10.09.2018 14:29
Kto ci każe umierać ,niezła balanga chyba wczoraj była Mr

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama