Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 14:30
Reklama
Reklama

O fotografach i dziejach Skierbieszowa

Miłośnicy historii Zamojszczyzny spotkają się w niedzielę (7 października) w Gminnym Ośrodku Kultury w Skierbieszowie. Odbędzie się wówczas konferencja naukowa. Będzie ona promować dziedzictwo niematerialne gminy Skierbieszów. Zaplanowano także promocję albumu Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego pt. "Skarb znaleziony na strychu".
O fotografach i dziejach Skierbieszowa
Jedno ze zdjęć, które znalazło się w albumie. Zostało wykonane w gminie Skierbieszów podczas ostatniej wojny.

Autor: Fot. Teodozja lub Wincenty Podolakowie.

Konferencja rozpocznie się o godz. 14. Gości przywita Stanisław Sokal, wójt gminy Skierbieszów. Opowie także o projekcie gminy Skierbieszów pn. " Zwiększenie dostępu mieszkańców do zasobów kultury poprzez adaptację budynku na cele biblioteki publicznej w miejscowości Skierbieszów" (jest on współfinansowany z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020). 

W ramach tego przedsięwzięcia wydano album naszych redakcyjnych kolegów: Bogdana Nowaka i Adama Gąsianowskiego pt. "Skarb znaleziony na strychu". Umieszczono w nim kilkaset zdjęć wykonanych w latach 1942-1946 przez Teodozję i Wincentego Podolaków (o dokonaniach tych utalentowanych ludzi pisaliśmy wielokrotnie). W publikacji znalazły się także zdjęcia wykonane przez zamojskich fotografów w XIX i na początku XX w. oraz archiwalne fotografie z zasobów UG w Skierbieszowie. 

O tym albumie oraz dziejach fotografii w Zamościu i na Zamojszczyźnie autorzy opowiedzą podczas konferencji (a po jej zakończeniu publikacja będzie rozdawana uczestnikom spotkania). Potem wykład pt. "Rezydencje biskupów chełmskich w Skierbieszowie, w świetle źródeł pisanych i badań archeologicznych" wygłosi Ewa Prusicka-Kołcon. Następnie wystąpi Piotr Kondraciuk z Muzeum Zamojskiego w Zamościu (opowie o "wybranych aspektach z dziejów i wyposażenia kościoła parafialnego w Skierbieszowie w XVII i XVIII w.") oraz Krzysztof Wojciechowski z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych (wygłosi prelekcję nt. znanych osób z terenu SPK). 
Podczas konferencji zostanie także otwarta wystawa unikatowych zdjęć portretowych (zrobiono je do niemieckich kenkart) wykonanych przez Teodozję i Wincentego Podolaków. Będzie ona przygotowana przez Adama Gąsianowskiego, właściciela Muzeum Fotografii w Zamościu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama