Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 16 kwietnia 2025 11:20
Reklama Baner reklamowy A1  Orkiestry Włościańskiej
Reklama

Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK

Reklama
Przez 5 kolejnych dekad Hrubieszowski Dom Kultury był jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w mieście i powiecie. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 26 października w sali widowiskowej HDK.
Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK

Powiatowy Dom Kultury utworzono 16 czerwca 1968 r. Najpierw mieścił się w drewnianym budynku przy ul. Dzierżyńskiego 7 (obecnie 3 Maja). Pierwszym kierownikiem był Mieczysław Burzyński, później zastąpiła go Janina Korczak, a w 1971 r. dyrektorem został Tadeusz Orzechowski. Wtedy praca domu kultury opierała się przede wszystkim na doradztwie i opiece nad Klubami Ruchu i Rolnika. W domu kultury odbywały się spotkania, prelekcje, zajęcia dla dzieci i dorosłych, koncerty, konkursy, przyjeżdżało kino objazdowe. W 1975 r. dom kultury przeniesiono z wysłużonego "drewniaka" do budynku przy ul. Narutowicza 34 (ówczesny komitet partii, obecnie siedziba starostwa powiatowego).

Reklama

 – Nadal jednak nie było mowy o prowadzeniu kół zainteresowań, zespołów artystycznych czy spotkań klubowych. Hrubieszowski Dom Kultury stał się wówczas wzorcową placówką w województwie lubelskim i zamojskim. Jako pierwszy organizował turnieje zakładów pracy, wieczory savoir vivre΄u, imprezy marynistyczne i inne – wspominają działacze kultury z Hrubieszowa.

W latach 70. ubiegłego stulecia wybudowano linię kolejową ze Związku Radzieckiego do Huty Katowice (LHS). Część magistrali przebiegała przez Hrubieszów. W ramach tej inwestycji rozpoczęto budowę obiektu, który miał służyć wymianie przygranicznej kolejarzy. Nadano mu  roboczą nazwę "domu przyjaźni". Przemiany lat w osiemdziesiątych zastały budynek w stanie surowym. Uznano go za zbędny, a niedokończoną inwestycję przekazano miastu. W październiku 1986 r. do użytku oddano budynek pod działalność kulturalną – z salą widowiskową na 420 miejsc, dużą sceną, pracowniami, salą baletową, kawiarnią. Dom Kultury miał także salę konferencyjną w stylu radzieckim. "Dom Kultury i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" otwarto z udziałem władz miasta, powiatu i województwa, a także delegacji ze Związku Radzieckiego. Od tamtej pory działalność rozpoczęły m.in. Klub Złotego Wieku, Klub Kolekcjonera, koła zainteresowań itp. Powstały nowe zespoły artystyczne: młodzieżowy zespół wokalny, grupa tańca towarzyskiego, grupy teatru amatorskiego, Klub Literacki, Kapela Podwórkowa "Sutki". Powołano zespół tańca ludowego, którego założycielem i choreografem została Grażyna Temporowicz. Zespół przyjął z czasem nazwę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Więcej o obchodach jubileuszu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

Reklama Baner reklamowy - hrubieszowska KT - Facebook

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
Reklama
Reklama
ReklamaBaner rekalmowy Dodatek święta OSiR Zamość
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZetKaTreść komentarza: To absurd totalny. Są programy wsparcia, ulgi podatkowe i ok. Trzeba obywateli wspierać, a nie karać kiedy są samotni, niekoniecznie jest to dowód wygodnictwa. Wracamy do ingerencji państwa w sprawy prywatne, wręcz intymne.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:35Źródło komentarza: Bezdzietni zapłacą dodatkowy podatek? Bykowe w rękach posłówAutor komentarza: PomiarTreść komentarza: Może myślał, że jest w USA, tam piją od rana do nocy i siadają za kółkiem, mężczyźni i kobiety w szczególności Polacy.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:34Źródło komentarza: Zamość: Kierowca cysterny miał 3 promile! Został zatrzymany dzięki zgłoszeniu świadkaAutor komentarza: MarylkaTreść komentarza: Każdy ma inne cele i powody. Jedni walczą o swojego idola za mamrota i wiadro farby, a inni podlizują się swojej Pani za pracę na basenie. Łatwo ocenia się innych nie widząc swojej obłudy. Dzisiaj się kpi z ludzi, którzy korzystają z socjala, a nie pamięta się z czego się żyło zanim trafiło się pod skrzydełka swojej Pani. Zapomniał wół jak cielęciem był ?Data dodania komentarza: 16.04.2025, 10:20Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: WierzbickaTreść komentarza: Hahaha ale oni myślą, że tego nikt nie wie 😂 Droniarz z Edytą w duecie od kilku lat walczyli o jego wygraną. Edyta już sama nie wie za kogo się podawać na FB, stworzyła tyle kont fejkowych, że się już gubi. Prócz mamrota i węgla jeszcze wiadro farby a obecnie co niektórzy panele się domagają. Marynarz objął taktykę Szewca tylko bez efektu więc wysługuje się innymi by osiągnąć cel.Data dodania komentarza: 16.04.2025, 00:18Źródło komentarza: Rekordowa edycja akcji „Wrastaj w Hrubieszów”. 55 dzieci posadziło drzewa w Parku SolidarnościAutor komentarza: ??Treść komentarza: ??Data dodania komentarza: 15.04.2025, 21:49Źródło komentarza: Ślubowanie 47 nowych funkcjonariuszy Straży Granicznej [ZDJĘCIA]Autor komentarza: AnonimTreść komentarza: Zacznijmy od tego że to piesi nie patrzą jak idą bo nie raz wchodzią pod koła rowerów gdzie jest ścieżka dla rowerów jeśli policja ma zwracać uwagę na rowerzystów to niech też zwrócą uwagę na pieszych którzy poruszają się na oznaczonych ŚCIEŻKACH DLA ROWERÓW , nie raz widziałam jak na szerokich chodnikach przy których są ścieżki rowerowe piesi chodzą na obydwu że nie da się wyminąć i nawet nie reagują na dzwonek rowerowy i jeszcze pretensje a co do przejść dla pieszych teraz jest dużo pasów z przejazdem rowerowym i nie raz też się nie da przejechać bo piesi się pchają niech każdy się trzyma swojej części chodnika dla pieszych i ścieżki rowerowejData dodania komentarza: 15.04.2025, 18:29Źródło komentarza: Zamość: Rowerzyści zderzyli się na chodniku. Mężczyzna był pijany
Reklama