Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 00:03
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK

Przez 5 kolejnych dekad Hrubieszowski Dom Kultury był jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych w mieście i powiecie. Jubileuszowe uroczystości odbyły się 26 października w sali widowiskowej HDK.
Hrubieszów: Złoty jubileusz HDK

Powiatowy Dom Kultury utworzono 16 czerwca 1968 r. Najpierw mieścił się w drewnianym budynku przy ul. Dzierżyńskiego 7 (obecnie 3 Maja). Pierwszym kierownikiem był Mieczysław Burzyński, później zastąpiła go Janina Korczak, a w 1971 r. dyrektorem został Tadeusz Orzechowski. Wtedy praca domu kultury opierała się przede wszystkim na doradztwie i opiece nad Klubami Ruchu i Rolnika. W domu kultury odbywały się spotkania, prelekcje, zajęcia dla dzieci i dorosłych, koncerty, konkursy, przyjeżdżało kino objazdowe. W 1975 r. dom kultury przeniesiono z wysłużonego "drewniaka" do budynku przy ul. Narutowicza 34 (ówczesny komitet partii, obecnie siedziba starostwa powiatowego).

 – Nadal jednak nie było mowy o prowadzeniu kół zainteresowań, zespołów artystycznych czy spotkań klubowych. Hrubieszowski Dom Kultury stał się wówczas wzorcową placówką w województwie lubelskim i zamojskim. Jako pierwszy organizował turnieje zakładów pracy, wieczory savoir vivre΄u, imprezy marynistyczne i inne – wspominają działacze kultury z Hrubieszowa.

W latach 70. ubiegłego stulecia wybudowano linię kolejową ze Związku Radzieckiego do Huty Katowice (LHS). Część magistrali przebiegała przez Hrubieszów. W ramach tej inwestycji rozpoczęto budowę obiektu, który miał służyć wymianie przygranicznej kolejarzy. Nadano mu  roboczą nazwę "domu przyjaźni". Przemiany lat w osiemdziesiątych zastały budynek w stanie surowym. Uznano go za zbędny, a niedokończoną inwestycję przekazano miastu. W październiku 1986 r. do użytku oddano budynek pod działalność kulturalną – z salą widowiskową na 420 miejsc, dużą sceną, pracowniami, salą baletową, kawiarnią. Dom Kultury miał także salę konferencyjną w stylu radzieckim. "Dom Kultury i Przyjaźni Polsko-Radzieckiej" otwarto z udziałem władz miasta, powiatu i województwa, a także delegacji ze Związku Radzieckiego. Od tamtej pory działalność rozpoczęły m.in. Klub Złotego Wieku, Klub Kolekcjonera, koła zainteresowań itp. Powstały nowe zespoły artystyczne: młodzieżowy zespół wokalny, grupa tańca towarzyskiego, grupy teatru amatorskiego, Klub Literacki, Kapela Podwórkowa "Sutki". Powołano zespół tańca ludowego, którego założycielem i choreografem została Grażyna Temporowicz. Zespół przyjął z czasem nazwę Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej.

Więcej o obchodach jubileuszu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama