Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 01:16
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Świętujemy 100-lecie niepodległości!

100 lat temu Polska odzyskała niepodległość. Uroczyste obchody tej doniosłej rocznicy będą się odbywały w całym kraju. Świętować mają także mieszkańcy Zamojszczyzny. Zaplanowano msze święte w intencji Ojczyzny, manifestacje patriotyczne, wystawy, koncerty, spotkania, ale też biegi uliczne i zabawy.
Świętujemy 100-lecie niepodległości!

Zamość

W Zamościu główne uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godzinie 11.15 Zamojskim Marszem Niepodległości. Uczestnicy złożą kwiaty przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie przejdą ulicą Piłsudskiego aż do katedry. Tam o godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Oprawę muzyczną zapewnią uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Zamościu. O godz. 13.15 na Rynku Wielkim Wielkim rozpocznie się manifestacja patriotyczna. W programie: ceremoniał wojskowy, okolicznościowe wystąpienie prezydenta Zamościa, salwa honorowa i apel pamięci. Delegacje złożą wieńce przed tablicą upamiętniającą pobyt Piłsudskiego w Zamościu. Uroczystości na Rynku zakończą się defiladą wojskową, z udziałem pocztów sztandarowych, żołnierzy, służb mundurowych i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 9. Pułku Ułanów Małopolskich. O godz. 14 w ratuszu rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta. 

Uroczystościom będzie towarzyszyć wiele wydarzeń. M.in. 7 listopada o godzinie 10 młodzi mieszkańcy miasta wypuszczą w niebo 100 balonów. W piątek, 9 listopada, o godzinie 11 z Rynku Wielkiego ruszą biegi uliczne na sześciu dystansach, ulicami Starego Miasta. Jeszcze tego samego dnia, o godz. 19 w Zamojskim Domu Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert "Wolność". Na scenie zobaczymy Katarzynę Groniec, Orkiestrę Symfoniczną oraz młodych wokalistów. Dyrygować będzie Wiesław Pieregorólka.

To tylko część z bogatego kalendarza zamojskich obchodów. Więcej na stronie www.kronikatygodnia.pl w zakładce CO?GDZIE?KIEDY? i w kalendarzu wydarzeń na zamosc.pl.

Krasnobród

W Krasnobrodzie uroczystości rozpoczną się wieczorem 10 listopada od rozpalenia ognisk niepodległości. Ogniska zapłoną w miejscowościach gminy Krasnobród i będą zapalane między godziną 19.18 a 20.18, co ma symbolizować 100-lecie niepodległości. 

11 listopada o godzinie 9 w kościele Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaczórkach przedstawią program patriotyczny. Po nim zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na plac kościelny, gdzie zostanie poświęcona "Aleja Niepodległości". Następnie na placu przed urzędem gminy w zostanie odsłonięty i poświęcony pomnik 100-lecia Niepodległości. Druga część uroczystości odbędzie się o godzinie 15 w Krasnobrodzkim Domu Kultury. Podczas koncertu patriotycznego wystąpi Krasnobrodzka Orkiestra Dęba, Chór "Krasnobrodzki Gospel", Wójtowiczanie. Na uroczystości zasłużeni dla gminy Krasnobród otrzymają Medale Odzyskania Niepodległości. Uroczystości zakończy folkowa retro zabawa.

Zwierzyniec 

Oficjalne obchody 100-lecia Niepodległości w Zwierzyńcu potrwają aż trzy dni. W piątek, 8 listopada o godzinie 11.45 władze samorządowe i uczniowie złożą kwiaty przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Następnie w miejscowej Szkole Podstawowej odbędzie się uroczysta akademia. W sobotę, 10 listopada, o godzinie 11 zostanie poświęcony pamiątkowy krzyż przed siedzibą Roztoczańskiego Parku Narodowego. Główne uroczystości zaplanowano na niedzielę, 11 listopada. O godzinie 11.30 przy pomniku Niepodległości (skrzyżowanie ul. Biłgorajskiej-Zamojskiej). W programie: złożenie kwiatów, odegranie hymnu narodowego i okolicznościowe wystąpienie burmistrza Zwierzyńca. Następnie uczestnicy przejdą do kościoła św. Jana Nepomucena (kościół "na wodzie"), gdzie w samo południe odśpiewają hymn w ramach akcji "Niepodległa do hymnu". Po mszy w intencji Ojczyzny w kościele odbędzie się koncert patriotyczny "Radość z Niepodległości". Wystąpią chóry: Cantata, chór parafialny oraz Zwierzyniecka Orkiestra Dęta. 

W Biłgoraju uroczystości rozpoczną się od mszy świętej w intencji ojczyzny (kościół Trójcy Świętej i Wniebowzięcia NMP – godz. 9.30). Po nabożeństwie najpierw odbędzie się odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą marszałka Józefa Piłsudskiego, a o godz. 11 w Biłgorajskim Centrum Kultury rozpocznie się uroczysta sesja biłgorajskich samorządów powiatu, miasta i gminy, podczas której dr Dorota Skakuj wygłosi referat "Powiat biłgorajski w przededniu odzyskania niepodległości", a dr Adam Balicki – "440 lat Biłgoraja". Zaplanowano też wręczenie tytułów "Zasłużony dla Miasta Biłgoraj" oraz "Honorowy Obywatel Miasta Biłgoraj", a także koncert Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio.

Wieczorem w hali sportowo-widowiskowej Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędzie się spektakl muzyczny "Wolność nasza" z udziałem Katarzyny Groniec, Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Grupy Folklorystycznej "Pokolenia" z BCK, instrumentalistów (Jarosława Kloca, Sławomira Niemca, Magdaleny Sałamachy i Piotra Stopy) oraz solistów. W programie znajdą przepiękne piosenki o wolności najlepszych poetów i kompozytorów. Początek o godz. 18. Wstęp wolny.

Uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbędą się w całym powiecie biłgorajskim.

W Hrubieszowie obchody Święta Niepodległości, jak co roku, odbędą się na placu przy kościele pw. św. Mikołaja przed pomnikiem Legionisty. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt przemówienie okolicznościowe wygłosi ustępujący burmistrz Hrubieszowa Tomasz Zając. Potem odczytany zostanie apel pamięci. Żołnierze kompanii honorowej 2 Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" oddadzą salwę honorową. Delegacje organizacji kombatanckich i poczty sztandarowe z hrubieszowskich szkół i instytucji złożą wieńce przed Pomnikiem Legionisty. Oficjalne uroczystości zakończy msza święta w intencji Ojczyzny. W kościele pw. św. Mikołaja odprawi ją ks. dr Wiesław Oleszek, proboszcz tej parafii. O godz. 11.11 na deptaku miejskim przy Rynku w Hrubieszowie zgromadzeni mieszkańcy miasta odśpiewają hymn państwowy. Zaraz potem z deptaka wyruszy Marsz Niepodległości. Uczestnicy przejdą ulicami: Prostą, przez Plac Wolności a potem ul. Partyzantów, Kilińskiego i 3 Maja wrócą na miejski deptak. Po ich powrocie (około godz. 12.30) z Rynku wyruszą biegacze, uczestnicy biegu rekreacyjnego (meta w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji). O godz. 13 na deptaku rozpocznie się koncert "Dla Niepodległej" z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej. Będzie także pokaz sprzętu i wyposażenia służb mundurowych oraz degustacja grochówki z kuchni polowej.

 

 W Dołhobyczowie patriotyczne uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 13 mszą św. w miejscowym kościele. Potem delegacje i poczty sztandarowe złożą kwiaty i wieńce na Cmentarzu Hallerczyków. A o godz. 16 w Przygranicznym Centrum Kultury i Rekreacji rozpocznie się biesiada patriotyczna.

 

W Mirczu o godz. 11 na parkingu przy kościele parafialnym zbiorą się uczestnicy rocznicowych uroczystości. Najpierw złożą wieńce przy pomniku X-lecia Niepodległości i przemaszerują do kościoła. Program artystyczny zaprezentuje młodzież ze Szkoły Podstawowej w Mirczu. Po przemówieniu wójta gminy Mircze Marty Małyszek uczestnicy odśpiewają hymn państwowy w ramach akcji "Niepodległa do Hymnu". Zaraz potem rozpocznie się msza św., a później z koncertem patriotycznym wystąpi zespół Arabeska.

 

Tomaszów Lubelski

Miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczną się już w piątek 9 listopada. O godz. 12.30 w budynku sejmiku odbędzie się konferencja historyczna "Niepodległa ma 100 lat. Polska i Tomaszów Lubelskie 1918-2018" przygotowana przez Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne im. dra Janusza Petera. O godz. 13.30 uroczyście oddany zostanie do użytku I etap Arboretum (Plac przy Nadleśnictwie Tomaszów).

O godz. 16.00 w Tomaszowskim Domu Kultury zaplanowano uroczystość pt. "Mali Patrioci dla Niepodległej", z udziałem dzieci z tomaszowskich przedszkoli.

O godz. 17.00 przy płycie upamiętniającej pobyt marszałka J. Piłsudskiego rozpocznie się uroczystość "Ognie niepodległości" – wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych pod przewodnictwem chóru "Tomaszowiacy" przy ognisku rozpalonym od ognia przywiezionego przez Tomaszowski Szwadron im. I Pułku Kawalerii KOP z Kostiuchnówki.

10 listopada o godz. 15.00 rozpocznie się XI Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej i Legionowej (sala TDK-u), a godzinę później (17.00) wernisaż Krzysztofa Trzaski pt."Obława Niepodległość". Tego samego dnia wieczorem w restauracji Staropolska odbędzie się Bal Niepodległości.

11 listopada o godz. 17.00 rozpocznie się koncert "Lwowskie wspomnienia" w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Roztocze".

Więcej o uroczystościach w innych miejscowościach regionu w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia

 

CZYTAJ TAKŻE: 100 BALONÓW NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

CZYTAJ TAKŻE: POPŁYŃ 100 METRÓW DLA NIEPODLEGŁEJ

CZYTAJ TAKŻE: ZAŚPIEWAJ DLA NIEPODLEGŁEJ

CZYTAJ TAKŻE: PATRIOTYCZNE ŚPIEWANIE W ZDK

CZYTAJ TAKŻE: WOLNOŚĆ NASZA - KONCERT W ZAMOŚCIU I BIŁGORAJU

CZYTAJ TAKŻE: PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

CZYTAJ TAKŻE: GMINNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W ŻDANOWIE


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Swietujący 08.11.2018 21:46
Tak ale psia grypa panuje. A swoja drogą to od 20 lat maja dodatkowe chyba urlopy na tych zwolnieniach i ZUS tego nie kontroluje? To teraz sa wyniki bo wszyscy o tym wiedzieli.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama