Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 16:51
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Podwójny portret Zamojszczyzny: Kotwica zamiast "zbiornicy jaj"

Zamojski Rynek Solny jest jedną z wizytówek Hetmańskiego Grodu. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić, że mógł on pełnić także funkcję przemysłową. A tak było m.in. dzięki Spółdzielni Mleczarskiej Powiatu Zamojskiego. Był to zakład może nie najpiękniejszy, ale za to... bardzo pożyteczny.
Podwójny portret Zamojszczyzny: Kotwica zamiast "zbiornicy jaj"

Autor: ze zbiorów Adama Gąsianowskiego.

To zawsze było interesujące miejsce. Rynek Solny jest jednym z trzech placów znajdujących się na tzw. poprzecznej osi zamojskiego Starego Miasta, prowadzącej z północy na południe. Jak tłumaczył prof. Jerzy Kowalczyk w tym miejscu handlowano jeszcze w XVI i XVII w. solą, która była sprowadzana z Rusi Czerwonej oraz m.in. z żup wielickich (stąd nazwa tego miejsca). 
Plac był o połowę mniejszy niż sąsiedni Rynek Wielki. Pełnił głównie funkcję targową. Można tam było spotkać m.in. wielu Żydów, którzy mieszkali i sprzedawali swoje towary w tej części miasta (plac nazywany był nawet Rynkiem Żydowskim). Oferowali je na licznych straganach oraz w kilku rzędach drewnianych budek. 
Czasami gapie mogli w tym miejscu zobaczyć także musztrę wojskową. Od pierwszej połowy XIX w. urządzano ją w sąsiedztwie Ratusza (a właściwie na tyłach tej monumentalnej budowli). 
Na początku XX w. na Rynku Solnym postawiono murowany budynek, który był użytkowany przez wojsko (funkcjonowała tam łaźnia). Na początku lat 30. ub. wieku założono w tej budowli mleczarnię, która działała pod egidą Spółdzielni Mleczarskiej Powiatu Zamojskiego. Ta organizacja skupiała 25 członków (jej pierwszym prezesem był Stefan Bauer). 
Nowa mleczarnia szczyciła się m.in. dobrej jakości maselnicą i wirówką. Rocznie przerabiano tam ok. 600 tys. litrów mleka. Dostarczali je okoliczni rolnicy. Robili to chętnie. Na zdjęciach z lat 30. ub. wieku widać np. długi "sznur" furmanek z bańkami wypełnionymi mlekiem. Takie pojazdy często stały przed zamojską mleczarnią. Co ciekawe, obok zakładu działał też "sklep nabiałowy" oraz "zbiornica jaj". 
Zamojską mleczarnię widać na zdjęciu, które w latach 60. ub. wieku wykonał Jerzy Flicek. Zakład znajdował się wówczas w kompleksie kilku budowli. Były to dwie duże kamienice oraz charakterystyczny, niższy "fabryczny" budynek znajdujący się w środku. Produkowano tutaj wówczas masło, śmietanę, twarogi i kefir. Zakład zatrudniał ponad pół setki osób. Na fotografii Jerzego Flicka obok mleczarni stoi ciężarówka oraz – po staremu – kilka zaprzęgów konnych. W głębi widać m.in. kamienice Starego Miasta, jeden z fortecznych nadszańców (zwano go wówczas "kawalerem") oraz przechodniów i dyskutujących woźniców. A nie jest to jedyna, archiwalna fotografia tego miejsca. 
– Moje zdjęcie mleczarni zrobiłem w latach 80. ub. wieku. Właściwie nie wiem dlaczego je wykonałem... Zakład był brzydki. Także wielki komin górujący nad całym kompleksem budynków wyglądał dość ponuro, choć solidnie. Wrósł jakoś w tę część Starego Miasta. Wyglądało na to, że nic nie jest w stanie mu zagrozić – wspomina Adam Gąsianowski, właściciel Muzeum Fotografii w Zamościu. – To miejsce się jednak zmieniło. 

Więcej na ten temat w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia. 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

J
dominik_alanowski 16.01.2017 18:14
To zdjęcie, na górze, czarno- białe, to lata 90-te. Widać Fiata Punto, rocznik 1993.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama