Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:42
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama Baner reklamowy A1 Fit&Healtly

Tomaszów Lubelski: Zostań rodzicem zastępczym

Na terenie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje ponad 45 rodzin zastępczych. Potrzeba znacznie więcej.
Tomaszów Lubelski: Zostań rodzicem zastępczym

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim poszukuje kandydatów na rodziny zastępcze zawodowe oraz rodziny zastępcze niezawodowe.

Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby udało się utworzyć 5 rodzin zastępczych, a gdyby 10 – byłoby fantastycznie. Chętnych szukamy zresztą cały czas – mówi Renata Komadowska z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Lubelskim.

Kandydat musi być mieszkańcem powiatu tomaszowskiego, osobą zdrową, posiadającą stałe źródło utrzymania (przynajmniej jedna osoba w rodzinie), korzystającą z pełni praw cywilnych, obywatelskich, rodzicielskich. Musi też posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe i dobrą opinię w środowisku. Kandydaci, którzy przejdą wstępną kwalifikację, muszą przejść także nieodpłatne szkolenie dla rodzin zastępczych.

 – Na szczęście nasze centrum ma wyszkolonych trenerów, więc zainteresowani nie muszą dojeżdżać w tym celu do innych miast. Szkolenie trwa wiele tygodni, złożone jest z różnych elementów. Trzeba odbyć też praktykę w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Trzeba mieć świadomość, że dzieci, które trafią do rodzin zastępczych mają jakiś bagaż obciążeń rodzinnych. Dlatego szkolenie jest długotrwałe i kompleksowo przygotowuje do takiego zadania. Pozwala się także zorientować, czy kandydat podoła obowiązkom  – tłumaczy Renata Komadowska.

 

Potrzeby są duże

Dziś na terenie powiatu tomaszowskiego funkcjonuje ponad 45 rodzin zastępczych, z których opiekę zawodową pełnią tylko trzy.

 – W tym momencie, wszystkie miejsca w rodzinach zastępczych są zapełnione i gdyby, nie daj Boże zdarzyła się jakaś sytuacja w okresie świątecznym, że trzeba by gdzieś umieścić maluchy do 10 roku życia, to byłby problem. Przepisy mówią wprost, takiego rodzeństwa nie powinno się rozdzielać. Znalezienie rodziny zastępczej dla czworga rodzeństwa jest więc problem w sytuacji, kiedy nie mamy żadnej rodziny przeszkolonej z uprawnieniami do opieki nad dziećmi, ale mamy tylko pojedyncze miejsca w naszych rodzinach zastępczych – wyjaśnia Renata Komadowska. Dodaje, że to problem ogólnokrajowy.

Więcej w najnowszym numerze i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama