Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 23:11
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Gm. Komarów-Osada: Smutna opowieść o małej szkole w Dubie

Zwykle decyzje o likwidacji szkół budzą sprzeciw mieszkańców. W miejscowości Dub (gm. Komarów-Osada) została ona jednak przyjęta ze spokojem i jakąś chłopską, twardą... rezygnacją.
Gm. Komarów-Osada: Smutna opowieść o małej szkole w Dubie

Autor: Fot. pixabay.com

To nie była łatwa decyzja. Szkoła Podstawowa w Dubie ma zostać zlikwidowana 31 sierpnia. Jej uczniowie będą kontynuowali swoją naukę w SP im. Henryka Sienkiewicza w Komarowie-Osadzie. Mieszkańcy Duba mówią o tej decyzji z żalem, ale i ze zrozumieniem. Martwią się także o przyszłość swojej wsi.

Kuratorium 15 marca w sposób pozytywny zaopiniowało zamiar likwidacji SP w Dubie. Przemawiała za tym sytuacja demograficzna. W przyszłym roku do tej szkoły uczęszczałoby tylko 10 uczniów, a rok później dziewięciu – mówi Barbara Krawczyk z zamojskiej delegatury Lubelskiego Kuratorium Oświaty. – Co ważne za likwidacją tej placówki była także rada pedagogiczna oraz rada rodziców tej placówki. Czyli sami rodzice uznali, że w SP w Komarowie-Osadzie uczniowie będą mieli lepsze warunki.

 – Uchwała o likwidacji SP w Dubie została już przegłosowana. Procedura jest w toku – dodaje Stanisław Siek, sekretarz UG w Komarowie-Osadzie. – Dla nas likwidacja tej szkoły wiąże się oczywiście przykrością, ale to będzie optymalne rozwiązanie.

Zagrzybione ściany, marne ogrzewanie

Decyzję w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Dubie Rada Gminy Komarów-Osada podjęła jeszcze w styczniu. Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały intencyjnej (podpisał je Jerzy Pałczyński, przewodniczący miejscowej RG) celem tych zmian jest "konieczność dostosowania sieci szkół i oddziałów przedszkolnych funkcjonujących w gminie Komarów-Osada do realnych potrzeb wynikających ze zmian demograficznych". Ponadto poprzez likwidację szkoły jej dotychczasowi uczniowie będą mieli (podobno) bardziej optymalne warunki kształcenia "poprzez naukę w pomieszczeniach spełniających normy sanitarne". Takie rozwiązanie ma także, jak to określono: "poprawić optymalizację kosztów kształcenia". 

Cały artykuł dostępny w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zatroskany mieszkaniec 24.04.2019 11:39
A za to w Komarowie wiele się nauczą dużo różnych wydarzeń imprez robią a później wychodzą słabo oceny w dodatku kto ma lepsze znajomości to i dzieci mają łatwiej u nauczyciela a to często bywa.

 

 

ReklamaBaner reklamowy firmy Replika
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama