Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 kwietnia 2025 12:36
Reklama Advertisement
Reklama

Zamojskie ulice. Co się wydarzyło na Orlicz-Dreszera?

Przy ulicy rosły podobno ozdobne oleandry. Te krzewy kwitły na różowo, czerwono lub biało. Można było także zobaczyć piękne, dostojne akacje, bzy i morwy. Było ich w sumie kilkanaście. Jeden z mieszkańców domów przy ul. Orlicz-Dreszera postanowił to wykorzystać. Założył przy ul. Orlicz-Dreszera hodowlę jedwabników. Potem naśladowali go także inni zamościanie.
Zamojskie ulice. Co się wydarzyło na Orlicz-Dreszera?
Willa Gustawów przy ul. Orlicz-Dreszera. Zdjęcie wykonano w 1937 roku.

Autor: Fot. Ze zbiorów APZ

Teraz jedwabników (czyli nocnych motyli z rodziny prządkowatych) i morw (którymi te owady się żywią) nie ma już przy ul. Orlicz-Dreszera. Jednak legenda o nich pozostała. 

Reklama

 – Ulica Orlicz-Dreszera jest chyba jedyną w Zamościu, gdzie nadal rosną tak piękne, majestatyczne drzewa. W innych częściach miasta zostały one niestety wycięte – mówi Mirosław Chmiel, znany fotograf z Zamościa. – Piękne są także stare budynki przy tej ulicy. A morwy i hodowle jedwabników? Były, były... Z tego, co pamiętam, ostatnia morwa rosła jeszcze dziesięć lat temu. Teraz już nie ma żadnej. 

Bajeczna ulica

Rodzina Teresy Zaborowskiej z Zamościa mieszka przy ul. Orlicz-Dreszera od lat 20. ub. wieku. Jej dziadkowie, Stanisław i Mieczysława Mateja, mieli tam dom pod numerem 22 (wcześniej mieszkali na Starym Mieście). Pani Teresa pamięta niezwykły klimat, jaki panował kiedyś przy tej ulicy. 

 – W okolicznych domach mieszkali profesorowie, lekarze, nauczyciele, muzycy –inteligencja. To się wyczuwało w atmosferze tego miejsca – wspomina Teresa Zaborowska. – Piękna była także zabudowa oraz zieleń. Na tej ulicy było kiedyś po prostu bajecznie. Nadal zresztą zachowała ona swój unikatowy charakter.

W Zamościu istnieje wiele znacznie starszych traktów. Stoją przy nich nieraz bardzo piękne, zabytkowe budynki. Jest też park miejski oraz wiele tzw. terenów zielonych. Jednak to ulica im. Gustawa Orlicz-Dreszera była niegdyś (i nadal jest) popularnym miejscem spacerowym. Została ona założona w 1915 roku, w miejscu, gdzie jeszcze w XIX wieku przebiegał tzw. trzeci obwód strategiczny twierdzy Zamość. Najwcześniejsza jej zabudowa powstawała od strony dzisiejszej ul. Partyzantów. Stopniowo jednak domów budowano coraz więcej. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
Reklama
ReklamaBnaer reklamowy firmy Kronika Tygodnia
ReklamaBaner w Dodatku 690x690 firmy Gadu Gadu
ReklamaBaner reklamowy B1 firmy WORK CENTRE
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: POlskaTreść komentarza: nic nie będzieData dodania komentarza: 23.04.2025, 12:14Źródło komentarza: Czternasta emerytura. Wiemy, że będzie i w jakiej wysokościAutor komentarza: PolakTreść komentarza: bolszewickie "media"Data dodania komentarza: 23.04.2025, 12:13Źródło komentarza: Żałoba narodowa. Co można w sobotę? Czy będą kary za zabawę na weselu?Autor komentarza: ImeTreść komentarza: Tak samo jak powierzać nieodpowiedzialnym narcyzom swoje (publiczne) pieniądze.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:45Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: DemokracjaTreść komentarza: "Każdy chciałby mieć takiego burmistrza" no właśnie jak widać to jednak nie każdy. Pracujący mieszkańcy spłacają teraz długi zaciągane przez Majewską, wypłacają odprawy i odszkodowania zasądzane przez sądy pracy, finansują pensje ojca, męża i bliskich znajomych pani burmistrz, opłacają wyjazdy, gale, statuetki, symboliczne otwarcia i inne bzdety, które nie przynoszą miastu i jego mieszkańcom żadnych wymiernych korzyści. Czy takie wydawanie publicznych pieniędzy jest OK ? Przez ten rok władze miasta bardzo dobitnie pokazały co tak naprawdę się dla nich liczy i dlatego mieszkańcy powinni mieć możliwość aby ocenić to w drodze referendum.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 11:38Źródło komentarza: Chcą odwołać Radę Miejską i burmistrza Hrubieszowa. Czy znowu będzie referendum?Autor komentarza: ramboTreść komentarza: To jest przystanek bardziej niz dworzec, ale mniejsza o to. Śmieszne jest to oficjalne otwarcie, chyba tylko dla promocji burmistrzyni, bo kłębia się nad nią ciemne chmuryData dodania komentarza: 23.04.2025, 10:13Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od rokuAutor komentarza: OnaTreść komentarza: Sto procent finansowania to mało spotykana sytuacja. Gratulacje.Data dodania komentarza: 23.04.2025, 10:12Źródło komentarza: Hrubieszów: Organizują symboliczne otwarcie dworca, który działa już od roku
ReklamaAdvertisement
Reklama