Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:50
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Zamojskie ulice. Co się wydarzyło na Orlicz-Dreszera?

Przy ulicy rosły podobno ozdobne oleandry. Te krzewy kwitły na różowo, czerwono lub biało. Można było także zobaczyć piękne, dostojne akacje, bzy i morwy. Było ich w sumie kilkanaście. Jeden z mieszkańców domów przy ul. Orlicz-Dreszera postanowił to wykorzystać. Założył przy ul. Orlicz-Dreszera hodowlę jedwabników. Potem naśladowali go także inni zamościanie.
Zamojskie ulice. Co się wydarzyło na Orlicz-Dreszera?
Willa Gustawów przy ul. Orlicz-Dreszera. Zdjęcie wykonano w 1937 roku.

Autor: Fot. Ze zbiorów APZ

Teraz jedwabników (czyli nocnych motyli z rodziny prządkowatych) i morw (którymi te owady się żywią) nie ma już przy ul. Orlicz-Dreszera. Jednak legenda o nich pozostała. 

 – Ulica Orlicz-Dreszera jest chyba jedyną w Zamościu, gdzie nadal rosną tak piękne, majestatyczne drzewa. W innych częściach miasta zostały one niestety wycięte – mówi Mirosław Chmiel, znany fotograf z Zamościa. – Piękne są także stare budynki przy tej ulicy. A morwy i hodowle jedwabników? Były, były... Z tego, co pamiętam, ostatnia morwa rosła jeszcze dziesięć lat temu. Teraz już nie ma żadnej. 

Bajeczna ulica

Rodzina Teresy Zaborowskiej z Zamościa mieszka przy ul. Orlicz-Dreszera od lat 20. ub. wieku. Jej dziadkowie, Stanisław i Mieczysława Mateja, mieli tam dom pod numerem 22 (wcześniej mieszkali na Starym Mieście). Pani Teresa pamięta niezwykły klimat, jaki panował kiedyś przy tej ulicy. 

 – W okolicznych domach mieszkali profesorowie, lekarze, nauczyciele, muzycy –inteligencja. To się wyczuwało w atmosferze tego miejsca – wspomina Teresa Zaborowska. – Piękna była także zabudowa oraz zieleń. Na tej ulicy było kiedyś po prostu bajecznie. Nadal zresztą zachowała ona swój unikatowy charakter.

W Zamościu istnieje wiele znacznie starszych traktów. Stoją przy nich nieraz bardzo piękne, zabytkowe budynki. Jest też park miejski oraz wiele tzw. terenów zielonych. Jednak to ulica im. Gustawa Orlicz-Dreszera była niegdyś (i nadal jest) popularnym miejscem spacerowym. Została ona założona w 1915 roku, w miejscu, gdzie jeszcze w XIX wieku przebiegał tzw. trzeci obwód strategiczny twierdzy Zamość. Najwcześniejsza jej zabudowa powstawała od strony dzisiejszej ul. Partyzantów. Stopniowo jednak domów budowano coraz więcej. 

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

ReklamaBaner boczny B1 firmy GOLDSUN
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama