Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 18:19
Reklama
Reklama

Zamość: "Leśni" znowu zdobyli fortecę!

W Zamościu obchodzono 73. rocznicę odbicia więźniów miejscowego więzienia. Dokonał tego 8 maja 1946 r. oddział WiN dowodzony przez Romana Szczura ps. Urszula. Uwolniono wówczas 301 więźniów. Tak w Zamościu "uczczono" pierwszą rocznicę zwycięstwa nad Niemcami. Akcja stała się bardzo głośna.
Zamość: "Leśni" znowu zdobyli fortecę!
Rekonstruktorzy wcielili się także w rolę więźniów. Na pierwszy rzut oka widać, że ich los nie był do pozazdroszczenia...

Autor: Fot. Jacek Milczuk

Roman Szczur ps. Urszula był szefem placówek AK w Starym Zamościu i Nieliszu. Podczas ostatniej wojny organizował liczne akcje bojowe (m.in. likwidowano niemieckich konfidentów, niszczono też tory na trasie Lublin – Zamość – Rawa Ruska). Prowadził też kursy podoficerskie dla żołnierzy AK. Po zajęciu Zamojszczyzny przez Sowietów nie złożył broni. Od sierpnia 1944 r. do września 1945 r. pełnił funkcję dowódcy WiN na terenie Starego Zamościa (AK przekształciła się w Delegaturę Sił Zbrojnych, a potem w Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość).

Brawurowy atak

Dowodzeni przez niego partyzanci rozbili m.in. posterunek milicji w Skierbieszowie (odbito wówczas z rąk MO Eugeniusza Kostrubca ps. Młot). "Urszula" organizował też zamachy na bezpiekę. Niektóre z nich wstrząsnęły opinią publiczną. 3 grudnia 1944 r. w zamojskim przedmieściu Majdan oddział "Urszuli" zorganizował np. słynną akcję o kryptonimie "Kierat". Do zamojskiego PUBP doniesiono wówczas, że obok jednego z domów zakopano broń, amunicję i radio. We wskazane miejsce pojechała grupa pracowników UB w asyście milicjantów. Gdy zaczęli kopać, wybuchła mina ukryta w ziemi przez partyzantów. Zginęło 11 osób. 

Jednak chyba najsłynniejszą akcję zorganizowano 8 maja 1946 r. Partyzanci postanowili zaatakować wówczas zamojskie więzienie. Rozkaz wydał por. Marian Pilarski "Jar" komendant zamojskiego obwodu WiN. Napad miał wykonać 12-osobowy, doborowy oddział partyzantów pod dowództwem Szczura. Była to ważna akcja. W maju 1946 r. w zamojskim więzieniu przetrzymywano ponad 300 osób (250 Polaków, 53 Ukraińców i 7 Niemców). Wśród nich byli także członkowie podziemia niepodległościowego. Podjęto decyzję o ich uwolnieniu.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze

 

 

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Wtedy byłTreść komentarza: A cóż to był za ,,styl" ?Data dodania komentarza: 2.11.2024, 04:28Źródło komentarza: Gm. Zamość: Z roweru do więzienia. Spędzi tam rokAutor komentarza: WkwionyTreść komentarza: Chyba zmusić a nie zachęcić, nazywajcie rzeczy po imieniu.Data dodania komentarza: 1.11.2024, 21:10Źródło komentarza: Kierowców czekają kolejne opłaty. Trzy w jednej. To już pewneAutor komentarza: 800plus od 3 latTreść komentarza: To 800plus powinno być przyznawane dopiero od 3 lat dziecka i do ukończenia przez dziecko 24 lata tak żeby miało na studia a nie od urodzenia Bo od urodzenia i tak jest dużo pieniędzy na dziecko jak ktoś pracował przez rok bierze 100 procent wypłaty a kto nie to przez rok bierze tysiąca.i odrazu 800plus.a później po roku swiadczenie opiekuncze po tysiącu na rok albo po 500na dwa lata także tych świadczeń i pieniędzy i tak jest za dużo na takie małe dziecko a później jakby te pieniądze chociaż po części się przydały dla 18 latków to juz niema.nic nawet 800plus do 18tu lat a dopiero wtedy zaczynają się duże wydatki studiaData dodania komentarza: 1.11.2024, 12:51Źródło komentarza: Co dalej z 800 plus? Jest decyzja w sprawie przyszłości świadczeniaAutor komentarza: PO to złoTreść komentarza: łgarstwaData dodania komentarza: 1.11.2024, 10:37Źródło komentarza: PIŁKARSKA IV LIGA: Dwa gole z karnegoAutor komentarza: asdasTreść komentarza: Śmieć i potencjalny morderca!Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:18Źródło komentarza: 28-latek z gm. Szczebrzeszyn kompletnie pijany kierował ciężarówką. Nie wyrobił się na zakręcieAutor komentarza: HahaTreść komentarza: Aleja wstydu zasłużonych jest na cmentarzu wojskowym w pierwszym rzędzie .Data dodania komentarza: 1.11.2024, 10:05Źródło komentarza: Żegnamy znanych i zasłużonych zmarłych z powiatu hrubieszowskiego
Reklama