Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 19:41
Reklama Baner reklamowy firmy WODBET
Reklama

Nasi terytorialsi na pomoc w świętokrzyskim

Ponad 170 żołnierzy z lubelskiej brygady OT zakończyło właśnie prace w rejonie Sandomierza i Połańca. Od piątku do niedzieli (24-26 maja) pomagali umacniać wały, m.in. na ważnym odcinku w rejonie elektrowni Połaniec. Żołnierze z 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa, w piątek w trybie alarmowym wyruszyli na pomoc na tereny podtopione w województwie świętokrzyskim. Żołnierze wspierali wysiłki kolegów z 10 brygady świętokrzyskiej w Zawichoście i Połańcu, m.in. w rejonie elektrowni Połaniec. Żołnierze pracowali dzień i w nocy przy wzmacnianiu wałów na Wiśle. Obecnie grupa zadaniowa zakończyła już prace i żołnierze wrócili do swojej jednostki w Zamościu.
Nasi terytorialsi na pomoc w świętokrzyskim

Akcja ratunkowa w gminach Wojciechów i Konopnica

Przypomnijmy, we wtorek, 21 maja br. 200 żołnierzy 2 LBOT wspierało mieszkańców oraz inne służby w likwidacji skutków trąby powietrznej w gminach Wojciechów i Konopnica. Natychmiast aktywowano Zespół Oceny Wsparcia (ZOW), który nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowano siły i środki do udziału w akcji. Kolejnych 200 żołnierzy pozostawało cały czas w gotowości. W nocy (21/22 maja) w ramach zgrupowania zadaniowego w m. Stasin żołnierze 2 LBOT usuwali skutki zniszczeń. Ich działania skupiały się głównie na pomocy w zabezpieczaniu zniszczonych domostw, zapewnieniu zasilania energią elektryczną za pomocą agregatów prądotwórczych oraz udrażnianiu dróg poprzez wycinkę zwalonych drzew.

Pierwsza w historii WOT aktywacja Zespołu Wsparcia Odbudowy

22 maja br. w godzinach popołudniowych, decyzją sztabu kryzysowego siły główne zakończyły realizację zadań. W ich miejsce wszedł Zespół Wsparcia Odbudowy (ZWO), którego zadaniem była ocena potrzeb w zakresie kontynuacji wsparcia i pomoc w przywróceniu stanu pierwotnego. Było to pierwsze uruchomienie ZWO w historii WOT. Przeprowadzono działania, m.in. z zakresu doradztwa specjalistycznego ds. budownictwa, doradztwa prawnego, pomocy medycznej oraz wsparcia psychologicznego.

 

Podsumowanie działań żołnierzy WOT w akcjach kryzysowych

W akcjach ratunkowych prowadzonych w minionym tygodniu na Lubelszczyźnie na skutek nawałnicy, a następnie na Podkarpaciu, Małopolsce i Śląsku, w związku z zagrożeniem powodziowym, zaangażowanych było w sumie 500 żołnierzy WOT, 1000 jest w odwodzie gotowych do działania, a 18500 żołnierzy jest gotowych na każdy sygnał. Na uwagę zasługuje bardzo wysoki, 95% współczynnik stawiennictwa żołnierzy, którzy otrzymali sygnał natychmiastowego stawiennictwa.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

 

 

Reklama
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama