Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 15:13
Reklama
Reklama

Zamojskie ulice. Lubelski wyjazd

Ulica Marszałka Józefa Piłsudskiego jest jedną z najważniejszych w Zamościu. To część dawnego Traktu Lubelskiego, który w pierwszej połowie XIX w. rozpoczynał się przy murach twierdzy. Historia tego zakątka miasta jest niezwykle ciekawa.
Zamojskie ulice. Lubelski wyjazd
1914 rok. Widok z ulicy Piłsudskiego na Stare Miasto.

Moja rodzina mieszkała podczas wojny na zamojskiej Karolówce. Pamiętam, że w sierpniu 1942 r. wybrałem się wraz z mamą (Janiną Kowalczyk, z domu Harczuk) oraz bratem Janem  do jednego z zamojskich zakładów fotograficznych – wspomina Tomasz Kowalczyk z Zamościa. – Gdy stamtąd wracaliśmy, zobaczyłem na ul. Piłsudskiego oddział niemiecki. Żołnierze wysiadali właśnie z aut, w okolicach skrzyżowania tuż przy parku miejskim. Wypakowywali plecaki, broń. Mama uznała, iż niebezpiecznie będzie obok nich przechodzić. Dlatego skręciliśmy do zamojskiego parku. 

 

Obrazy wryły się w pamięć

Jan Kowalczyk (ur. 1937 r.) od urodzenia mieszka w Zamościu. Ma wiele wspomnień z czasów okupacji. Niektóre z nich dotyczą ulicy Piłsudskiego. Odkąd pamięta, był to jeden z najważniejszych zakątków miasta. Tędy przybywały także wojska niemieckie, które okupowały Zamość. W sierpniu 1942 r. pan Tomasz widział nie tylko kompanię niemieckich piechurów, którzy wysiedli przy parku i zablokowali chodnik. – Nie mam pewności, ale zamojski park miejski był wówczas "nur für Deutsche". Oznaczało to, że jako Polacy nie powinniśmy tam przebywać. Groziły za to surowe kary – wspomina pan Tomasz. – Przeszliśmy jednak z duszą na ramieniu przez ten park. Nikt nas nie zaczepił. Bo przebywała tam wówczas grupa niemieckich lotników. Pamiętam tylko, że byli bardzo eleganccy.

Nie są to jedyne wspomnienia z tego czasu. Pamięta, że w 1942 r. musiał się stawić na badania w niemieckim urzędzie rasowym, który funkcjonował przy dzisiejszym Rynku Wodnym. Dziś w tym gmachu działa Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia. Także wracał stamtąd do domu przez ul. Piłsudskiego.

Cały artykuł dostępny tylko w papierowym i e-wydaniu Kroniki Tygodnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ki 16.07.2019 13:14
Bardzo ciekawe.

 

 

ReklamaBaner reklamowy Goldsun - Fundacja Czysta Dotacja
ReklamaBaner reklamowy B Firmy Sunflowers
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: Pycha Moj GrzechTreść komentarza: Program Rodzina na swoim ma się b.dobrze.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 14:15Źródło komentarza: W Hrubieszowie będzie punkt paszportowyAutor komentarza: ochrona przyrodyTreść komentarza: Jakie były ku temu przesłanki?Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:56Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: jaTreść komentarza: Coś mieszkańcu o ukrainie piszesz oszczędnie Nie wszystko!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:55Źródło komentarza: Lubelskie: Atak Rosji na zachodnią Ukrainę. Poderwano nasze myśliwceAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Zając ekspertem PO KOLEGIUM TUMANUM to jakieś jaja,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:52Źródło komentarza: Wójt gminy Hrubieszów w gronie ekspertówAutor komentarza: BrawoTreść komentarza: Pytanie gdzie w tym czasie była wybrana rada społeczna szpitala nadzorująca dyrekcję z ramienia starostwa. tym pseudo neo radnym tylko jaja wsadzić w imadło i dobrze skręcić. a nie nagrody dawać,Data dodania komentarza: 22.11.2024, 12:50Źródło komentarza: Szpital w Hrubieszowie w ciągu 2 lat nie wykonał kontraktów z NFZ. Do spłaty ma 18 mln złAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: "Droga przez mękę" aby dojść do orzecznictwa trzeba pokonać odcinek z parkingu przy parku lub walczyć o miejsce parkingowe przy bloku nr 8. Jeżeli będziemy mieli szczęście i znajdziemy miejsce to zaczyna się walka dziurawym chodnikiem i wysokimi krawężnikami. Takie mamy realia udogodnień dla niepełnosprawnych. Mieszkzńcy bloku wracający z pracy siedzą w samochodach i wypatrują wolnego miejsca postojowego bo przecież większość miejsc jest zajęta przez pracowników Krok za krokiem, pacjentów przychodni Żak, stomatologa, okulisty lub petentów ZGL. Takie instytucje jak przychodnie nie powinny znajdować się w blokach gdzie nie ma przystosowanych warunków oraz miejsc parkingowych.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 11:26Źródło komentarza: Zamość: Przyjeżdża niepełnosprawny do urzędu i... nie ma gdzie zaparkować
Reklama